Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ecrimisil Talebinde İhtar Şartı

Yanıt
Old 22-05-2008, 14:27   #1
Yerleşik Yabancı

 
Varsayılan Ecrimisil Talebinde İhtar Şartı

Ecrimisil talebinde ihtarda bulunmak ön koşul mudur? İhtarda bulunmaksızın geriye dönük olarak ecrimsiil istemek mümkün müdür? Geriye dönük olarak ecrimisil talebinde süre sınırlaması var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...
Old 22-05-2008, 15:06   #2
av.sinem

 
Varsayılan

T.C.

YARGITAY

3. HUKUK DAİRESİ

E. 2005/11916

K. 2005/14126

T. 20.12.2005

• ECRİMİSİL ( Paydaşlar Arasında - İntifadan Men Olgusunun Gerçekleşmesi/İntifadan Men Tarihi İtibariyle Ecrimisil Hesaplanıp Hüküm Altına Alınması Gerektiği )

• İNTİFADAN MEN ( Olgusunun Gerçekleştiği Tarihi İtibariyle Ecrimisil Hesaplanıp Hüküm Altına Alınması Gerektiği - Paydaşlar Arasında Ecrimisil Davası )

• MUARAZANIN MENİ ( Dava Dilekçesinin Davalı Paydaşa Tebliğ Tarihi İtibariyle İntifadan Men Olgusunun Gerçekleşeceği - İntifadan Men Tarihi İtibariyle Ecrimisil Hesaplanıp Hüküm Altına Alınması Gerektiği )

• PAYDAŞLAR ARASINDA ECRİMİSİL ( İntifadan Men Tarihi İtibariyle Ecrimisil Hesaplanıp Hüküm Altına Alınması Gerektiği - Muarazanın Men’i Dava Dilekçesinin Davalı Paydaşa Tebliğ Tarihi İtibariyle İntifadan Men Olgusunun Gerçekleşeceği )

4721/m. 683, 688, 794, 994, 995

ÖZET : Dava konusu binanın kök muristen intikal ettiği işbu binaya sonradan davalı tarafından ek dükkanlar ilave edildiği ve tümüyle pansiyon olarak işletildiği anlaşılmaktadır.
Taraflar arasında aynı taşınmaza ilişkin olarak görülüp kesinleşen "muarazanın men’i" davasında, davalı Nail tümüyle hak iddiasında bulunmuş, taşınmazın tamamının kendisine ait olduğunu ileri sürmüştür.
Bu durumda, "muarazanın men’i" istemli dava dilekçesinin davalı paydaşa tebliğ tarihi itibariyle ( davalının inşa ettirdiği dükkanlar hariç ) intifadan men olgusu gerçekleşmiştir.
Buna göre, intifadan men tarihi itibariyle ecrimisil hesaplanıp hüküm altına alınması gerekir.
DAVA : Dava dilekçesinde 5 milyar ecrimisilin faiz ve masraflarla birlikte davalı taraftan tahsili istenilmiştir. Mahkemece davanın reddi cihetine gidilmiş, hüküm davacı vekili tarafından temyiz edilmiştir.
Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:
KARAR : Ecrimisile konu edilen taşınmazda taraflar paydaştır.
Paydaşlar ( kural olarak ) intifadan men edilmedikçe birbirlerinden ecrimisil isteyemezler.
Ancak bu kuralın birtakım istisnalar vardır ki bunlar; ecrimisil istenen taşınmazın ( bağ, bahçe, işyeri gibi ) doğal ürün veren yada kiraya verilerek hukuksal semere elde edilen yerlerden olması, paylı taşınmazı işgal eden paydaşın bu yerin tamamında hak iddiası ve diğerlerinin paydaşlığını inkar etmesi, paydaşlar arasında yapılan kullanım anlaşma sonucu her paydaşın yararlanacağı ortak taşınmaz veya bölümlerinin belirli bulunması, davacı tarafından diğer paydaşlar aleyhine daha önce bu taşınmaza ilişkin, elatmanın önlenmesi, ortaklığın giderilmesi, ecrimisil ve benzeri davalar açılmış bulunması halleridir.
Bu ayrık durumlarda intifadan men koşulu aranmaz.
Sözü edilen davaların açılmış olması durumunda ise, o dava dilekçesinin davalı paydaşlara tebliğ edildiği tarihten sonrası için intifadan men koşulu gerçekleşmiş sayılır.
Somut olayda, dava konusu binanın kök muristen intikal ettiği işbu binaya sonradan davalı tarafından ek dükkanlar ilave edildiği ve tümüyle pansiyon olarak işletildiği anlaşılmaktadır.
Taraflar arasında aynı taşınmaza ilişkin olarak görülüp kesinleşen "muarazanın men’i" davasında, davalı Nail tümüyle hak iddiasında bulunmuş, taşınmazın tamamının kendisine ait olduğunu ileri sürmüştür.
Bu durumda, "muarazanın men’i" istemli dava dilekçesinin davalı paydaşa tebliğ tarihi itibariyle ( davalının inşa ettirdiği dükkanlar hariç ) intifadan men olgusu gerçekleşmiştir.
Buna göre, intifadan men tarihi itibariyle ecrimisil hesaplanıp hüküm altına alınması gerekirken delillerin yanılgılı değerlendirilmesi sonucu istemin tümüyle reddi isabetli görülmemiştir.
SONUÇ : Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428. maddesi gereğince BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 20.12.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Konuya ilişkin çok sayıda Yargıtay içtihadı bulunmaktadır.
Old 22-05-2008, 16:37   #3
TRINITY

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,
Ecrimisil talebinde ihtar çekmek bazı durumlar dışında faydalıdır. Özellikle paydaşlar arasında ecrimisil talebinde 'intifadan men' koşulunun oluşması için gereklidir. Fakat daha önce aynı taşınmazla ilgili ecrimisil, elatmanın önlenmesi, izaleyi şuyu davaları görülmüşse ihtar çekmek gerekmez. İntifadan men koşulu davalının dava dilekçesini tebliğ aldığı tarihten itibaren gerçekleşir. Ecrimisil davası geriye dönük ancak 5 yıllık açılabilir.
Saygılar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İki Haklı İhtar Nedeniyle Tahliye/ Ödeme Emri Haklı İhtar Sayılır Mı? Av.E.Fırat Kuyurtar Meslektaşların Soruları 24 02-03-2018 08:31
İhtar İçeriği kapgan Hukuk Soruları 1 15-07-2008 16:56
İŞ Davası İçin İhtar şart mıdır? Yerleşik Yabancı Meslektaşların Soruları 4 28-03-2008 16:22
Sms İle İhtar buketoz Hukuk Sohbetleri 9 13-04-2004 16:22
Tahliye Taahütnamesi Ve İhtar Defne Hukuk Soruları Arşivi 5 01-03-2002 23:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03444290 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.