Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lütfen Cevap Istiyorum Adli Yardımdan Atanan Avukatın Para Talep Etmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 14-05-2008, 09:30   #1
Konuk

Varsayılan Lütfen Cevap Istiyorum Adli Yardımdan Atanan Avukatın Para Talep Etmesi

sitede yayınlamasanız bile lütfen yardım edermisiniz? doğru mu yapıyoruz? ugurgetir@mynet.com
merhaba ablam boşanma davası için baroya başvurdu. ev hanımı 2 çocuk ve yıllardır süren dayak. (raporu bile var).

para olmayınca mantıklı geldi. 150 ytl masraflar için hemen verdi ve ve bir şey imzaltmışlar memnun kalmama durumunda şu kadar ceza ödersiniz ve başka avukat kesinlikle tutmazsınız diye.. sonra o an doldurduğu anket gibi bir form dışında da vekalet verirken 5 dk. bile görüşmemiş avukat.. ve telefonlara falan çıkmamış. çıktığında da ben sizin özel avukatınız değilim ilk davaya da gelmeyin 2. sinde tanık bulun gelin demiş... eşinizden de saklamaya çalışın dava açtığınızı sorun olmasın diye demiş.. kocası dava ile ilgili belge alınca ablam tarihi ve görmediği boşanma dilekçesinde yazan şeyleri ayrıntıları boşanmaya çalıştığı kocasından öğrenmiş.... ve zaten dayak olan evde düşünün durumu... çocukların da durumunu... sonra bir gün polis telefon etmiş aile için bilgi almak adına ablam anlatmış.. hala aynı evdeyim gidecek yerim yok çocukalrın okulu, sınavları var falan..polis uzaklaştırmak için dava açsaydınız demiş ve ablam ilk defa ondan duymuş durumu...
ikinci bir dava?? tekrar para??? ve zaten avukat görüşmüyor.... sonra avukat açık açık ilgilenmek için para istemiş... şu kadar para verin sorularınıza cevap vereyim diye... mecbur kaldık heryerden para topladık ve verdik..........Bunlar normal olağan şeyler mi?????? yoksa bize mi böyle denk geldi...
Old 15-05-2008, 00:00   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

*Adli yardım adalete erişimde eşitliği sağlamak amaçlı bir yapılanmadır.

Adli yardım gereği atanan avukatın tek farkı,müvekkili ile para ilişkisinin olmayışıdır.Çünkü atanmış olduğu dosya ile ilgili baro kendisine belirlenen tarife üzerinden ücret ödemektedir.

Yargılama sırasında gereken masraflar hariç ,müvekkilinden herhangi bir ücret alamaz.

Ayrıca adli yardımdan atanan avukat,atamanın yapıldığı iş ile ilgili olarak gereken hukuki yardımın gerektirdiği kadar görüşme yapmak ve bilgi vermek durumundadır.

Atanan avukatın görevi ,atandığı konu ile sınırlıdır.Yani boşanma davasına bakan avukat başka bir hukuki sorun olsa bile görevli değildir.Ortaya çıkan yeni sorunlar için yeniden baroya başvuru yapılmalı ve uygun ise aynı veya sıradaki farklı avukata atama yapılmalıdır.

Adli yardım sisteminin iyi işleyebilmesi için daha ilk görüşmeden itibaren titiz bir çalışma yapılması gerekir.

İlk görüşmeyi yapan avukat,başvurucunun yaşamış olduğu sorunu dikkatlice tespit etmeli ve sorunların cözümü için kaç görevlendirme gerektiğini doğru tayin etmelidir.

Örneğin boşanma talep eden başvurucunun aynı zamanda şiddet mağduru olduğu görüşme sırasında tespit edilebiliyorsa,hem boşanma hem de 4320 için iki ayrı atama yapılmasının uygun olacağı düşüncesini baro yönetimine bildirmelidir.

Bu görüşme sırasında tespit edilemeyen veya sonra ortaya çıkan sorunlar için yeniden başvuru gerektiğini belirtmek isterim.

Sonradan ortaya çıkan sorun için baroya başvurmayı tercih etmiyor ve kendiniz bir vekil tayin edebiliyorsanız ,bunun için elbette avukata vekalet ücretinin ödenmesi gerekir.

Avukatın ücretsiz iş yapması meslek ilkelerine aykırıdır.

Avukatın yeni ve görevlendirilmediği bir hukuki sorun için size ücret ödemeden vekillik yapması uygun ve mümkün değildir.

Yukarıda belirtilen bilgiler ışığında durumu yeniden değerlendirmenizi öneriyorum.Bazen yanlış anlaşılmalar olabiliyor ve adli yardımdan bir iş için atanan avukatın ,müvekkilin her işine ücretsiz bakması beklenebiliyor.

Bu konuda avukatınızla ve baro görevlisi ile görüşme yapmanızı öneriyoruz.Meslek ilkelerine aykırı bir durum varsa,şikayet hakkınız elbette bulunmaktadır.

*Boşanma davası açılmakla eşlerin ayrı yaşama hakkı ortaya çıkar.Hakim dava süresince müşterek konutta kimin kalacağı,çocukların kimin yanında olacağı ve tarafların geçimine ilişkin tedbir kararlarını kendiliğinden almak zorundadır.

Bu konuda karar verilmesini isteyebilirsiniz.

*Şiddete uğramışsanız veya bu büyük bir ihtimal ise doğrudan mahkemeye,savcılığa veya karakola başvurunuzda koruma kararı verilmesi için işlem yapılması gereklidir.
Old 15-05-2008, 18:06   #3
üye18332

Sayın Konuk,

Atanan meslektaşımın telefon numaralarının değişip değişmediğini barosunu arayarak lütfen öğreniniz ve ulaşmaya çalışınız.

Atanan avukatın sorumluluklarını zaten meslektaşım size aktarmış.

Durumunuzu değerlendirip ilgili baro ile görüşünüz lütfen.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi