Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik dışı dogum yapmak üzereyim.sosyal güvencem yok, babası devlet memuru

Konuyu Kilitleyin
Old 06-05-2008, 00:21   #1
Konuk

 
Varsayılan evlilik dışı dogum yapmak üzereyim.sosyal güvencem yok, babası devlet memuru

evlilik dışı doğum yapmak üzereyim.Babası devlet memurudur.onunla birlikte yaşamaktayız.Resmi olarak evli bulunduğu eşi ile şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtığı halde karşı tarafın istememesi nedeniyle boşanma davası reddedilmiş durumdadır.Ben ev hanımıyım ve hiçbir sosyal güvencem yok.Babasının çocuğumuzu babalık tanıma senedi ile kendi kütüğüne kayıt ettirerek nüfus cüzdanını çıkartabileceğini sitenizdeki diğer verilen cevaplardan öğrendim.Ancak benim sormak istediğim konu;babasının devlet memuru olması nedeniyle çocuğuma kurumundan sağlık karnesi çıkartabilirmi? Sağlık karnesini alma imkanımız var ise bunu doğum öncesi kullanabilirmiyiz (Doğumum;bebekteki sağlık sorunu nedeniyle sezeryan olmak durumunda)?. Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old 06-05-2008, 13:55   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı;

Anne karnındaki bebek: Medeni kanun anlamında kişiliğin başlaması için, çocuğun sağ olarak tamamıyla doğması gerekmektedir.MK.28.madde.Her türlü hakkın kullanımı SAĞ OLARAK DOĞMA ŞARTINA bağlanmıştır.

Sağlık Kurumu anne üzerinden bebeğe bakacaktır ve doğmamış bir bebek için sağlık karnesi verilemez.

Eğer sosyal güvenceniz ve maddi durumunuz yok ise, yeşil kart başvurusunda bulunmak en mantıklısı galiba...

Saygılarımla.
Old 06-05-2008, 13:57   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Doğum sizinle ilgili bir sağlık alanıdır.Giderlerini ancak tazminat olarak karşı taraftan istemeniz mümkündür.

Henüz doğum gerçekleşmeden çocuk ,baba tarafından tanınamayacağı için,doğum öncesi çocuğa sağlık karnesi çıkartmak bence mümkün değildir.

Doğum gerçekleştiğinde baba,ilgili nüfus idaresine başvurup tanımada bulunmalı,nüfus hanesine tesçili sağlamalıdır.Bu tarihten sonra sağlık güvencesinin başlayacağı düşüncesindeyim.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
evlilik dışı doğan çocukları babası göstermeyince ne yapılması gerek av.özgül erişen Meslektaşların Soruları 5 17-01-2008 16:12
Evlilik içinde doğan bir çocuğun biyolojik babası başkasıysa ne yapılabilir Av.Sare Meslektaşların Soruları 9 02-01-2008 15:13
Evlilik birliği devam ederken evlilik dışı doğmuş çoçukların durumu Noyan Yiğit Meslektaşların Soruları 3 14-08-2007 13:32
Limeted Şirket Ortaklığı (devlet Memuru) deniz ateş Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 18:43
Devlet Memuru Olan Fizyoterapistin Özel Bir Merkez Açması Fizyoterapist Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 15:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06629896 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.