Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kredi hayat sigortası zorunlu mudur?

Yanıt
Old 28-04-2008, 10:14   #1
günseligonca

 
Varsayılan kredi hayat sigortası zorunlu mudur?

merhaba arkadaşlar;
sorum şu:
Bankalar kendilerinden herhangi bir kredi çekildiğinde kredi çeken şahsa hayat sigortası yaptırmak zorunda mıdır?
Zorunda ise bu şart nerede yazıyor?
Olayda hayat sigortası yıllık yapılmış daha sonra yenilenmemiş
Yanilenmeyen süre içerisnde yani krei devam ederken ancak sigorta sözleşmesi son bulmuşken ölüm gerçekleşmiş.
ak sigorta sayfasında bir kere yapıldığı zaman kredi bitene kadar yenilenmek zorundadır diyor ama bu konuda yasa maddesi bulamadım. Karar da gönderirseniz sevinirim.
Old 02-05-2008, 12:32   #2
av.semire nergiz

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan günseligonca
merhaba arkadaşlar;
sorum şu:
Bankalar kendilerinden herhangi bir kredi çekildiğinde kredi çeken şahsa hayat sigortası yaptırmak zorunda mıdır?
Zorunda ise bu şart nerede yazıyor?
Olayda hayat sigortası yıllık yapılmış daha sonra yenilenmemiş
Yanilenmeyen süre içerisnde yani krei devam ederken ancak sigorta sözleşmesi son bulmuşken ölüm gerçekleşmiş.
ak sigorta sayfasında bir kere yapıldığı zaman kredi bitene kadar yenilenmek zorundadır diyor ama bu konuda yasa maddesi bulamadım. Karar da gönderirseniz sevinirim.


Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü; bankaların, mortgage kredisi kullanacak olanlara hayat sigortası yapmalarını Tüketici Kanunu’na aykırı olduğunu belirterek, İpotek var zaten, bankanın alacağı garanti altında. Hayat sigortası zorunluluğu yok diyerek Hemen ardından da hayat sigortasının, konut kredisinde zorunlu olmadığı mortgage sistemine yönelik düzenlemelere kondu.


Daha sonra Sanayi Bakanlığı’ndan bir açıklama daha geldi. O da; hayat sigortası ve konut sigortası gibi isteğe bağlı sigortaların, kredi verilirken şart olarak öne sürülemeyeceği yönünde idi .

Yani aslında vatandaş dün de bugün de uzun vadeli konut kredisi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunda değil.
Old 02-05-2008, 12:48   #3
av.sgenc

 
Varsayılan

Bir müvekkilim 25.000 YTL konut kredisi çekmişti.1.5 yıl ödeme yaptı.Bu süre içinde 1 yılın sonunda sigorta yenilendi.Kalan 3.5 Yıldaki borcu 27.000 YTL. Müvekkil geçen ay vefat etti. İyi ki Banka hayat sigortası yaptırmış ki kalan bakiyeyi sigorta karşılayacak.
(Ne oldum değil ne olacağım demeli)
Old 10-02-2012, 11:52   #4
iksir

 
Varsayılan Ak sigorta ile ilgili

Aynı olay ile ilgili bende bir dava açtom ve dama hala derdest. Mirasçılar yönünden ödemenin tedbiren durudurlmasını istedim ve 3 defa reddedildi. Dosya bilirkişiye gitti fakat rapor da her iki taraf icinde yeterli omadı . Bir sonraki durumayı bekliyorum yeniden rapor istiyeceğim. Sözleşmeyi incelediğimde bankanın kredili mevduat hesabından kullanmak suretiyle müsterinin hesabından çekmek suretiyle her türlü poliçeyi yenileyebilcegine dair ve dain mühterin olduğuna dair ifadeler var . Dolayısıyla tam olayımla örtüşen bir karar veya içtihat bulamadım . Bankanın sigortanın bittiğine dair bir temerrüde düşürücü ihtarnameside yok. Kaldı ki dask ve konut sigortasını ototmatik olarak yenilerken . Hayat sigortasını yenilememesi, bankanın ihmalini tam anlamıyla ortaya koymaktadır.
Old 03-10-2012, 14:22   #5
av.sahin67

 
Varsayılan

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi
Esas : 2011/62 Karar : 2011/15670 Tarih : 31.10.2011 Sözleşmenin 11-2 maddesindeki düzenlemede, hayat sigortası ile davalı Bankaya değil, kredi borçlusuna bir yükümlülük getirildiği açıktır. Davalı Bankanın, kendisi için zorunluluk getirmeyen ve kredi borcunun teminatlarından ilke olarak her zaman vazgeçilebileceğini kabulü gerekir. Ancak somut olayda davalı Banka, kredi borçlusunu iki defa sigortalatmış olup, (16.4.2006-16.4.2007 ve 30.4.2007-30.4.2008 arasındaki süreler için)artık bundan sonraki yıllar için kredi borçlusuna, sigortayı yenileceği hususunda bir güven vermiştir. Buna rağmen sigortanın yenilenip yenilenmediğinin kredi borçlusu tarafından takibi gerekeceğinden, tarafların müterafık kusuru üzerinde durulmalıdır. Mahkemece yanlış değerlendirme ile davanın reddi, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Hayat sigortası, devir, gelir vergisi Av. Canan EKE Meslektaşların Soruları 1 21-02-2008 19:01
Kredili Hayat Sigortası spektre Meslektaşların Soruları 2 16-08-2007 08:18
hayat sigortası- ferdi kaza bkaya Meslektaşların Soruları 0 18-07-2007 09:13
Kredili hayat sigortası... Av.Hilmi Sormazoğlu Meslektaşların Soruları 2 17-12-2006 18:34
ferdi kredi hayat sigortası geri ödeme eguler66 Hukuk Soruları Arşivi 4 17-04-2006 10:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03025293 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.