Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

araç hasılat kirası

Yanıt
Old 23-04-2008, 23:17   #1
AVUKAT PINAR

 
Acil araç hasılat kirası

merhaba ;
araç sahibi bir müvekkilim ile şöför olan bir ikinci kişi arasında bir hasılat kirası sözleşmesi yapmak ve istiyorum ( noterde onaylama sureti ile ). araç taksi olarak kullanılacak. oncelikle böyle bir sözleşmenin yaratabileceği bir hukuki problem olabilir mi (aklınıza gelen )bunu merak ediyorum. ikinci olarak ise aracı kiralayan kişi işleten sıfatını alacağı için acaba mali ve vergi hukuku anlamında bu kişinin bir vergi açılış olması gerekir mi? bu konu hakkında bir fikriniz varmı?hasılat kirası ile uygulama anlamında hiç bir tecrübem yok. tecrübesi olan meslektaşlar paylaşabilir mi? bir de bu duruma uygun herhangi bir yargıtay kararı ben bulmadım bu konudada yardımcı olabilirmisiniz?
şimdiden kıymetli zamanınızı ayırdığınızve paylaşımda bulunduğunuz için teşekkür ediyor ve herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Old 23-04-2008, 23:27   #2
Avukat Özkan ÖZBAŞ

 
Dikkat

Mail adresini gönderirsen sana bir sözleşme örneği gönderirim. Ama şunu belirteyim ki sözleşme sadece tarafları bağlar. mali ve hukuki yükümlülükler sebebiyle 3.kişilere karşı sorumluluktan kurtulma sonucunu doğurmaz. Ancak bu sebeple ödeme yapılırsa araç sahibi tarafından işletene rücu imkanı sağlar. Vergi levhası alınıp alınmayacağı sözleşmeye göre değişir. yani szöleşmede işletene vergi levhası alma zorunluluğu getirilebileceği gibi taksi sahibinin vergi levhasıyla da çalılma izni verilebilir. Bunu sözleşmede belirlemeniz gerekir.
Old 23-04-2008, 23:32   #3
AVUKAT PINAR

 
Varsayılan

özkan bey;
hem hızlı yanıtınız hemde vakit ayırdıgınız için teşekkurler. mail adresim aşağıda.
kolaylıklar dilerim.
p_uckun@hotmail.com.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
lojman kirası kamu alacağı mıdır? ekinheval Meslektaşların Soruları 10 23-03-2011 17:49
Hasılat kirası Esin Özlem Keskin Meslektaşların Soruları 5 01-04-2008 16:10
hasılat kirası Av.Pınar Topal Hukuk Soruları 3 31-12-2007 13:31
yeni malik ve hasılat kiracısı brawo Meslektaşların Soruları 3 03-11-2007 18:14
Araç Teslimi kerem Hukuk Soruları Arşivi 4 26-02-2002 16:28


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07812691 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.