Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet Görüyoruz, Babam Anneme Haksız Dava Açtı

Konuyu Kilitleyin
Old 22-04-2008, 16:54   #1
skyche

Varsayılan Şiddet Görüyoruz, Babam Anneme Haksız Dava Açtı

Merhabalar, anlatacağım olay karşısında biz çaresiz kalmış durumdayız ve siz değerli avukatlarımızdan bi çıkar yol göstermenizi şiddetle bekliyorum...
babam yaklaşık 2 ay önce gecenin bir yarısı eve gelerek kavga çıkararak evi terk etmiştir gittiği günden beri yaklaşık hergün arayıp tehdit ve hakaret ediyor annemle evlilikleri sürdüğü sürede sürekli fiziksel ve ruhsal şiddetle karşı karşıya kalıp her defasında da evden kovulduk ben 21 yaşındayım ve 16, 11 yaşında 3 kız çocuğuz evde ama babam bize karşıda sürekli rencide edici sözler sarfedip şiddet uygulayarak bizi sindirmiştir aynı zamanda babamın sürekli bir ihaneti de sözkonusudur bunu devamlı yakalamamıza rağmen bizi sindirerek konuyu kapattı. bugün dava dilekçesi elimize geçti yalanlardan ve iğrenç iftiralardan oluşan bi dilekçe ile mahkeme açmış bundan 5 sene önce açılmış bir mahkeme de vardı ancak sonra pişmanlık dilekçesi ile geri aldı o mahkemede geçici velayetimiz anneme verilmiş ben ve annem psikologla görüşmüştük ama bugünkü dilekçede o davayı geri alışınıı bile bizim iyiliğimiz için gibi yalan bi sebeple aklamış şimdi size sormak istediğm sorular şöyle bizim nasıl bi dilekçe ile karşılık vermemiz daha sağlıklı olur aynı zamanda velayetlerimiz ne olur (annem ev hanımı ama sigortalı bir iş arıyor) bir de kardeşlerim ve benim hakaret davası açma hakkımız var mı varsa bunu boşanma ile paralel mi yürütelim...
daha bir çok sıkıntılı soru var ama çok acil olanlar böyle şimdi sizlerden çok rica ediyorum beni aydınlatabilir misiniz hepimiz köşeye sıkışmış durumda çareesizlik içindeyiz...
Teşekkürler
Old 22-04-2008, 17:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan skyche
Merhabalar, anlatacağım olay karşısında biz çaresiz kalmış durumdayız ve siz değerli avukatlarımızdan bi çıkar yol göstermenizi şiddetle bekliyorum...
babam yaklaşık 2 ay önce gecenin bir yarısı eve gelerek kavga çıkararak evi terk etmiştir gittiği günden beri yaklaşık hergün arayıp tehdit ve hakaret ediyor annemle evlilikleri sürdüğü sürede sürekli fiziksel ve ruhsal şiddetle karşı karşıya kalıp her defasında da evden kovulduk ben 21 yaşındayım ve 16, 11 yaşında 3 kız çocuğuz evde ama babam bize karşıda sürekli rencide edici sözler sarfedip şiddet uygulayarak bizi sindirmiştir aynı zamanda babamın sürekli bir ihaneti de sözkonusudur bunu devamlı yakalamamıza rağmen bizi sindirerek konuyu kapattı. bugün dava dilekçesi elimize geçti yalanlardan ve iğrenç iftiralardan oluşan bi dilekçe ile mahkeme açmış bundan 5 sene önce açılmış bir mahkeme de vardı ancak sonra pişmanlık dilekçesi ile geri aldı o mahkemede geçici velayetimiz anneme verilmiş ben ve annem psikologla görüşmüştük ama bugünkü dilekçede o davayı geri alışınıı bile bizim iyiliğimiz için gibi yalan bi sebeple aklamış şimdi size sormak istediğm sorular şöyle bizim nasıl bi dilekçe ile karşılık vermemiz daha sağlıklı olur aynı zamanda velayetlerimiz ne olur (annem ev hanımı ama sigortalı bir iş arıyor) bir de kardeşlerim ve benim hakaret davası açma hakkımız var mı varsa bunu boşanma ile paralel mi yürütelim...
daha bir çok sıkıntılı soru var ama çok acil olanlar böyle şimdi sizlerden çok rica ediyorum beni aydınlatabilir misiniz hepimiz köşeye sıkışmış durumda çareesizlik içindeyiz...
Teşekkürler

Öncelikle aile mahkemesine başvurarak, Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereğince, koruma ve tedbir talep edebilirsiniz. Böylece bundan sonraki tehdit ve fiziksel şiddetin önüne geçmiş olursunuz.

Babanızın dava dilekçesinde ne yazdığı değil; nasıl kanıtlayacağı önemlidir. Aldatmasına , şiddet ve tehditlere tanık olduğunuzu yazmışsınız. Sizin ve kardeşlerinizin tanıklığı davanın seyri için önemlidir.Bu anlatılanlar velayetin tayini bakımından da önemli olacaktır. Ayrıca kardeşleriniz kendilerini ifade edebilecek yaşta olduğu için velayet konusunda onların görüşlerine önem verilecektir. Dolayısıyla annenizin ekonomik durumu ikinci planda kalacaktır. Öncelik çocukların üstün yararındadır.

Ancak hak kaybına uğramamak için, mutlaka bir avukattan yardım almanızı; maddi durumunuz elvermiyorsa Baro-Adli Yardım Bürosu'ndan yardım talep etmenizi öneririz.

Saygılarımla
Old 22-04-2008, 18:28   #3
Konuk

cevabınız için çok teşekkür ederim, dava dilekçesinde yazılan beyanların hiç biri ispatlanacak nitelikte değildir hepsi manevi olup 9 madde de annemi sorun çıkarttığı doğrultuda suçlayıcı yalan beyanlardır şimdi biz cevap dilekçesinde şahit olarak konuşmak istediğimizde ilk celsede konuşabilir miyiz ayrıca babam bütün mal varlığını aile ve dostlarının üzerine yapmış ve ssk lı bir çalışan olarak görünmektedir ve biz bunu ispatlayacak delile sahip değiliz buna rağmen tazminat ve nafaka talebinde bulunabilir miyiz?
Old 22-04-2008, 18:36   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Konuk
ayrıca babam bütün mal varlığını aile ve dostlarının üzerine yapmış ve ssk lı bir çalışan olarak görünmektedir ve biz bunu ispatlayacak delile sahip değiliz buna rağmen tazminat ve nafaka talebinde bulunabilir miyiz?

Bunu ispatlayacak delile sahip olup olmadığınızın kararını siz vermeyin. Bulunduğunuz şehirde yaşayan Baro temsilciliğine müracaat edin ve haklarınız ve ispat gücünüzün olup olmadığı konusunda, konuyu sizinle bire bir görüşecek olan avukatınız karar versin.

Saygılarımızla...
Old 23-04-2008, 20:15   #5
Konuk

cevaplarınız için çok teşekkür ederim ancak hergün yeni bir şey ile karşılaştığımızdan gene size danışmak istedim, bugün babam önce telefon ile tehditte bulundu sonra kapıya dayandı açmadığımız halde tekmeledi bizde polisi aradık ama polisin geldiğini görünce koşarak uzaklaştı bu durumda polis arkadaşlar da olay yerinde görmedikleri için bir şey yapamayacaklarını söylediler ve annemin telefonundan sürekli arayana babamı onlar yanııtladı polislere de bir sürü bağırınmış ve beni asıl onlar taciz ediyor falan diyerek kapatmış, savcılığa gittik fakat savcı yok denilerek geri gönderildik yarın sabah tekrar gidicez benim de ayrı bi dilekçe ile başvurmam gerekiyomuş ancak biz ciddi bir korku içerisindeyiz ve söylediği gibi bizim taciz ettiğimiz yalanı ile o da başvurur ise telefon kayıtları incelemeye alınır mı ve bizim can güvenliğimiz bu dilekçe ile sağlanır mı?
Teşekkürler, saygılar
Old 23-04-2008, 22:49   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddet veya şiddet ihtimalinde

1-Doğrudan Aile Mahkemesine başvurarak korunma talep edebilirsiniz.Diğer başvuru yollarını da deneseniz (karakol veya savcılık) koruma kararını verecek olan yine Aile Mahkemesidir.

Bu nedenle zaman kaybetmemek bakımından Aile Mahkemesine başvurunuzu hemen yapmanızı öneriyoruz.

Hangi tür şiddet varsa veya olasılık ise ve nasıl önlemler alınmasını istiyorsanız dilekçenizde bunu açıklayınız.

Koruma Kararının dayanağı yasal düzenleme 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanundur.Bu kanuna göre hakim aşağıdaki veya ihtiyaç duyacağı önlemleri alacak,koruma kararının şiddet uygulayana Savcılık aracılığı ile çok hızlıca bildirecek ve koruma kararına uyulmaması durumunda şiddet uygulayan hakkında 3-6 ay hapis istemli ceza davası açılacaktır.

Örnek önlemler:

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Polisin bir şey görmemesi nedeniyle koruma kararı için işlem yapmaması;görevi ihmaldir ve suçtur.
Şiddet konusunda mutlaka darp uygulanması gerekmez.Bunun raporlanması da zorunluluk değildir.Yasanın hangi durumlarda ve nasıl uygulanacağına ilişkin yönetmelik gereği aşağıdaki durumlarda koruma kararı verilmeldir:

1-Fiziksel
2-Cinsel
3-Ekonomik
4-Psikolojik zarar görme veya acı çekme
5-Tehtid
6-Baskı
7-Özgürlüğün keyfi engellenmesi
Davranışlarına maruz kalan aile bireyi şiddet nedeniyle tedbir talep edebilir.

2-Koruma kararı için karakola veya savcılağa başvurma hakkınız da bulunmaktadır.Bu durumda hazırlanan evraklar yine Aile Mahkemesine gönderilecek ve yukarıda belirtilen işlemler yapılacaktır.

Şiddet uygulayanın eylemi aynı zamanda bir suç ise hakkında dava açılacaktır.

Son olarak koruma kararı için yapılan başvurular harca tabi değildir.

Mağdur olarak her aşamada bir avukat isteme hakkınız bulunmaktadır.Talep halinde barodan size bir avukat atanacak ve işlemler böylece daha hızlı ve güvenli yürütülebilecektir.

Konu hakkında daha detaylı bilgiler için:
http://www.turkhukuksitesi.com/makale_595.htm
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi