Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli yardım

Yanıt
Old 14-04-2008, 19:58   #1
erzincan

 
Varsayılan adli yardım

iyi akşamlar,benim sorum adli yardımla ilgili.davalı taraf için baro tarafından görevlendiridim.Görevlendirme yazısını dosyaya koyarak ilk duruşmada hazır bulundum.Kararda ise tarafların hiçbirinin gelmediği belirtilerek davanın açılmamış sayılmasına ve vekalet ücretine de yer verilmeyerek duruşmada bulunmamışım gibi bir durum çıkmış.Bu durumda ne yapabilirim.Vekaletname almam gerekir miydi
Old 15-04-2008, 09:38   #2
avmurat

 
Varsayılan

Adli yardım ile görevlendirilen avukat, müvekkilinden vekaletname almak durumunda.Yani baronun görevlendirme yazılı yeterli değil.Zira görevlendirme sonucu aranızda tam anlamıyla bir avukat-müvekkil ilişkisi kuruluyor.Sorunuzun dieğer kısımlarına cevap verebilmek için, davanın hangi mahkemede görüldüğü ve konusunun ne olduğu, duruşma zaptında neler yazdığı, duruşmada nasıl bir dialog geçtiği konuları tam aydınlanmadan cevap vermek sağlıklı olmayacaktır, saygılarımla.
Old 15-04-2008, 09:45   #3
Pınar

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,

Baro tarafından görevlendirildiğimiz adli yardım dosyalarında da başvurucu, tarafımıza vekalet çıkarmak zorundadır.CMK da olduğunun aksine görev yazısı Adli Yardımda yeterli değil.Ama hakim, ilk celsede Baroca görevlendirilmiş bir avukatın hazır olduğundan bahisle vekalet sunmanız için size bir süre vermeliydi.Duruşmaya katıldığınız zapta geçti mi? Eğer geçtiyse bence hakimin kararı hatalı(umarım yanılmıyorumdur ).Ortada usuli bir eksiklik var ve hakim bu eksikliğin tamamlanması için süre vermeli, şayet bu süreye uyulmazsa mevcut kararı vermeliydi.Görevlendirme yazısı dosyada mevcut anladığım kadarıyla.Daha sonraki celselerde hazır bulundunuz mu veya dosyada herhangi bir dilekçeniz talebiniz mevcut mu? Sonucu ne kadar değiştirir bilmiyorum, ama umarım görevi ihmal nedeniyle başınıza iş açılmaz.
Old 15-04-2008, 10:02   #4
uye8490

 
Varsayılan

Adli yardım talepli dosyalarda mahkemeler baronun görevlendirme yazısını yeterli görmüyor ve vekaletname istiyor.
Bir kaç yıl önce bir hakimin de vekaletme çıkaran davacının adli yardım talebini "vekaletnameyi çıkaracak parası olduğuna göre maddi durumunun elverişsiz olduğuna kanaat getirilmedi"diye reddettiğini duymuştum.

Dava işlemden kaldırılmışsa yenileme talebinde bulunun.İşlemden kalktığı tarihten itibaren otuz gün içinde yenileme talebinde bulunulursa harç ödenmez.
Ama üç aya kadar yenileme talebinde bulunma hakkınız var.Dosyaya kaldığı yerden devam edilir.Üç aylık süre geçirilirse yeni bir dava açmak durumundasınız.

Adli Yardım Yönetmeliğine göre görevlendirilen avukatın davayı takip etmemesi durumunda adli yardım vekalet ücretinin iki katı bir cezayı ödemek zorundadır, diye hatırlıyorum.Sizin yapacağınız şey bence müvekkilden vekaleti alıp dosyayı yenilemenizdir.
Old 16-04-2008, 09:55   #5
Av.F.Karakurt

 
Varsayılan

Sayın Erzincan,
Öncelikle Adli Yardım Merkezi tarafından Avukat olarak atandığınız kişi ile görüşüp, vekaletname çıkartıldıktan sonra duruşmaya girmek gerekirdi. Çünkü Adli Yardım Merkezi tarafından yapılan görevlendirilmelerde kişiler bazen Avukatla hiç irtibata geçmeden davalarını takip etmekten veya dava açacaklar ise açmaktan vazgeçiyorlar. Bu tür durumlarda 45 gün bekleyip, kişi hiç irtibata geçmemiş veya geçip de vekaletname çıkrtmamış ve bir daha arayıp sormamış ise görevlendirme yazısını durumu açıklayan bir yazı ekinde Adli Yardım Merkezine iade etmek gerekiyor. ( İstanbul Barosu Adli Yardım Merkezinde uygulama bu şekilde )
Anladığım kadarı ile kişi size vekaletname çıkartmamış ve duruşmaya gelmemiş. ( Sizin ile hiç irtibata geçip geçmediğini yazmamışsınız) Sadece görevlendirme yazısı duruşmaya girmek için yeterli değil. Görevlendirildiğiniz kişi de duruşmada hazır olsa idi, davayı takip eder ve vekaletname ibrazı için süre talep edebilirdiniz.
Sizin olayınızda müvekkil-vekil ilişkisi kurulmamış. Benim düşüncem, davayı yenileme gibi bir durum sözkonusu değil. Ancak bu arada kişi sizin ile irtibata geçip vekaletname çıkartır ve davayı yenileme talebinde bulunursa o zaman yenileyebilirsiniz. Aksi halde, durumu açıklayan bir yazı ile görevlendirme yazısını Adli Yardım Merkezine iade etmeniz gerekir diye düşünüyorum. Saygılar...
Old 17-04-2008, 10:17   #6
erzincan

 
Varsayılan

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Ben davalı taraf için görevlendirilmiştim.İlk defa adli yardımla ilgili davaya girdim.Önce hakile görüştüm.Dosyayı inceledi ve dosyada baronun verdiği görvlendirme yazısı vardı.Vekaletnameden sözetmedi.Bu dava asliye hukukta görülen bir boşanma davası idi.Ben davalı taraf avukatı olarak cevap dilekçemi sundum.İlk duruşmada hazır bulundum.Duruşma tutanağında da hazır bulunduğum belirtilmiş.Ancak verilen kararda duruşmada bulunduğum belirtilmemiş
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Adli Yardım av.şeyda müjdeci Hukuk Sohbetleri 2 01-04-2008 15:39
Adli Yardım Ücretlendirmesi nur26 Meslektaşların Soruları 2 04-12-2007 15:08
tazminat davasında adli yardım THE HERO Meslektaşların Soruları 0 13-07-2007 14:41
Adli yardım dan atanan avukat Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 07-05-2007 17:45


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03080702 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.