Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

EŞİtlİk İlkesİ

Yanıt
Old 10-04-2008, 22:51   #1
yyyasemin

 
Varsayılan EŞİtlİk İlkesİ

Hastalar Arasında Eşit Muamele Yapılmaması

Sağlık hizmeti verilirken hastaların, ırk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ve ekonomik ve sosyal durumları ile ilgili herhangi bir fark gözetilmeden tedavileri sağlık kuruluşları tarafından sağlanmalıdır. Anayasamızın 10. maddesine göre “Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.” HHY madde 5 (c) e göre “Sağlık hizmetinin verilmesinde, hastaların, ırk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ve ekonomik ve sosyal durumları ile sair farklılıkları dikkate alınamaz.” Yasa önünde eşitlik genel eşitlik kuralının[1] esas alındığı Anayasa ile belirlenmiştir. Eski dönemlerde kadın erkek arasındaki eşitsizlik günümüz toplumunda ekonomik, sosyal, kültürel v.s olarak karşımıza çıkmaktadır. Kırsal kesimde yaşayan insanlarla, şehir de yaşayan insanlar arasındaki ekonomik ve kültürel farkları hekim göz önünde tutmadan, gelen kişiyi hasta olarak görüp tedavi etmelidir. Hekim elinden geleni yaparken kişinin dış görünüşüne göre değer vermemelidir. Bu şekilde davranan bir hekim etmiş olduğu Hipokrat yeminine ters davranmanın dışında Anayasanın 10. maddesine de aykırı davranmış olmaktadır. O halde hekim ayrımcı olmamalıdır. Özgür toplumun verdiği eşitlik ilkesi ve insan hakları boyutunda hastalara hiçbir ayrım gözetmeden tedavi etmelidir[2]. İnsan Hakları Evrensel Bildirisi Madde 2 ye göre “ Herkes, ırk, renk, cins, dil, din, siyasal veya diğer bir inanç, ulusal ya da toplumsal köken, servet, doğuş ya da herhangi başka bir durumdan dolayı ayrıma uğramadan, bu bildiride ilan olunan hak ve özgürlüklerden yararlanma hakkına sahiptir.”
Uluslar arası boyutta bile kişilerin eşitlikleri aynıdır. Bu eşitlik bireyin başka kişiler karşısındaki haklarını da korumaktadır[3].


[1] Görem Zafer, Türk-Alman-İsviçre Hukukuna Göre Farklı Cinslerin Eşit Haklara Sahip Olması, İzmir 1998, s, 16

[2]Türkiye’nin doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaşayan kadınların çoğunluğu doğum kontrol sistemlerinden ya habersiz veya din baskısıyla korunmamaktadır. O bölgelerde doğum için gelen kadınlara ve özellikle köyden gelen kadınlara bazı sağlık çalışanlarının tepki verdiği kaba ve sert davrandığı gözden kaçmamaktadır. 6. çocuğu için köyden gelen bir anne adayına ebenin bukadar çocuk senin neyine, zaten paran yok birde çocuk mu yapıyorsun; neden çamurlu terliklerinle geldin deyip terlikleri fırlatması sağlık sektöründeki eşitsizliğe yapılan büyük ayıba sadece bir örnektir. Sağlık çalışanının hastaya aile planlamasını anlatması gerekirken hakaret yüklü laflar çarpması toplumun ayıbı olarak görülmektedir. Kırsal kesime hasta hakkı kavramı ne şekilde ulaştırılacak veya sağlık personelinin hastanın bu hakkını ihlal etmesi ne derece kanunlara uygun olacaktır. Kanaatimizce toplumun bu kesimleri devlet tarafından bilinçlendirilmelidir. O bölgelere yollanacak sağlık personellerinin belli eşitlik değerlerini bilen ve uygulayan kişilerden seçilmesi daha sağlıklı olacaktır.

[3] Gören, a. g. e. s, 139-142; Eşitlik boyutu aynı içerikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi madde 14 te yer almaktadir.
AV. YASEMİN GÜLLÜOĞLU
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08581901 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.