Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

etkili atış mesafesi ne kadardır??

Yanıt
Old 01-04-2008, 10:34   #1
Batu Han

 
Varsayılan etkili atış mesafesi ne kadardır??

Yargıtay kararlarında sıkça karşılaştığımız gibi adam öldürmeye teşebbüsden yapılan ceza yargılamalarında etkili atış mesafesi, elverişli silah ve atışın hayati bölgeye yapılması suçun varlığına dair aranan kriterler.

ancak etkili atış mesafesinin ne kadar olduğuna dair mahkemeye sunulabilecek bir kaynak bulamadım.

12 cal. av tüfeğiyle ve domuz saçmasıyla yapılacak bir atışta etkili atış mesafesinin ne olduğunu tespit için nasıl bir yol izlemek gerekir. 35-40 metre mesafe bu kapsamda mı değerlendirilir?

şimdiden teşekkürler.
Old 01-04-2008, 11:21   #2
tuval2310

 
Varsayılan

sayın deren ,
silahlarla ilgili hiç bir bilgiye sahip olmamakla birlikte sorunuz üzerine internette bir araştırma yaptım..
Bu tip silahların tesirli menzilleri 30 m. imiş..
Sorunuzla ilgili sadece bu kadar bilgiye ulaşabildim.. Umarım işinize yarar...
Old 01-04-2008, 11:35   #3
avukatzd

 
Varsayılan

sayın deren bu konuyla ilgili incelemiş olduğum yargıtay kararlarında net bir ölçüt yok. ancak bu mesafeyi belirleyebilmek için dosyanın Adli Tıp Fizik Balistik Dairesine gönderileceği belirtiliyor.
Old 01-04-2008, 12:36   #4
Batu Han

 
Varsayılan

cevaplarınız için teşekkür ederim.

Adli Tıp Fizik Balistik Dairesine gönderilmesi gerektiğiyle ilgili kararı elinizde varsa ve bana ulaştırırsanız çok sevinirim.
Old 01-04-2008, 12:41   #5
avukatzd

 
Varsayılan

T.C.
YARGITAY
1. Ceza Dairesi
Esas : 2002/547
Karar : 2002/1197
Tarih : 05.04.2002
ÖZET : Kuş saçması denilen küçük boyutta saçma taneleri kullanılmış olmasına göre, fişeklerin bu nedenle veya buna ilaveten barut hakkının az olması ihtimali de düşünülerek, öldürme amacına göre hazırlanmış bir vasıta sayılamayacağı yalnızca yaralamaya elverişli olduğu fişeklerin öldürmeye elverişli olmadığını sanığın bilmesinin de şart olmadığı gözönüne alınıp, eylem silahla yaralama olarak nitelendirilerek atış sayısının ve isabet miktarının fazlalığı ve suç işleme kastındaki yoğunluk nedeniyle TCK.nun 29. maddesi uyarınca asgari haddin üzerinde bir düzenleme ile TCK.nun 456/2, 457/1, 51/1, 55/3 ve 59. maddeleri ile ceza tayini gerektiğinin düşünülmemesi hatalıdır.
(765 sayılı TCK. m. 29, 51/1, 55/3, 59, 456/2, 457/1)
KARAR METNİ :
Şerafettin K'ı kasten öldürmeğe tam derecede teşebbüsten sanık Sinan S'ın yapılan yargılanması sonunda:Hükümlülüğüne ait (SAMSUN) İKİNCİ Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 2.8.2001 tarih ve 2/147 s. hükmün duruşmalı olarak Yargıtayca tetkiki sanık tarafından istenilmiş olduğundan dava dosyası C.Başsavcılığından tebliğname ile Dairemize gönderilmekle: duruşmalı olarak incelendi ve aşağıdaki karar tespit edildi.
Toplanan deliller karar yerinde incelenip, sanığın suçunun sübutu kabul, oluşa ve soruşturma sonuçlarına uygun biçimde yasal ve takdiri cezayı azaltıcı sebeblerin nitelik ve derecesi takdir kılınmış, savunması inandırıcı gerekçelerle kısmen kabul ve kısmen reddedilmiş, incelenen dosyaya göre verilen hükümde bozma nedeni dışında isabetsizlik görülmemiş olduğundan, sanık vekilinin temyiz dilekçesinde ve duruşmalı incelemede tahrikin derecesine yönelen ve yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddine,
Ancak;
Suçta kullanılan tüfeğin Adli Tıp Fizik Balistik Dairesince belirtilen etkin atış mesafesi dahilinden müteaddit kere mağdura tevcihen ateşlenmesi sonucu çok sayıda isabet eden saçma tanelerinin hiçbirinin derine nüfuz etmediğinin ve hayati tehlike yaratmadığının rapor ve delillerden anlaşılmasına, 25.5.2001 günlü bilirkişi raporunda da belirtildiği üzere kuş saçması denilen küçük boyutta saçma taneleri kullanılmış olmasına göre fişeklerin bu nedenle veya buna ilaveten barut hakkının az olması ihtimali de düşünülerek öldürme amacına göre hazırlanmış bir vasıta sayılamayacağı yalnızca yaralamaya elverişli olduğu fişeklerin öldürmeye elverişli olmadığını sanığın bilmesinin de şart olmadığı gözönüne alınıp eylem silahla yaralama olarak nitelendirilerek atış sayısının ve isabet miktarının fazlalığı ve suç işleme kastındaki yoğunluk nedeniyle TCK.nun 29. maddesi uyarınca asgari haddin üzerinde bir düzenleme ile TCK.nun 456/2, 457/1, 51/1, 55/3 ve 59. maddeleri ile ceza tayini gerekirken yazılı biçimde suç vasfının belirlenmesinde yanılgıya düşülmesi,
Kanuna aykırı ve sanık vekilinin diğer temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün tebliğnamedeki düşünce gibi (BOZULMASINA) 05.04.2002 tarihinde oybirliği ile karar verildi.
Kaynak : Corpus
Old 02-04-2008, 11:44   #6
Av. Aykut Toklu

 
Varsayılan

Ateşli silahların model ve marka uzerinden yada atılan muhimmattan hareketle etkili atış mesafesi belirlenebilmekle birlikte mevsim hava kosulları silahın ve muhimmatın durumu da atıs mesafesine etki edecek onemli hususlardır

av tufeginin 12 kalibre olması ve atılan muhimmatın domuz sacması olması tam sonuc icin yeterli bir olcut olmamakla birlikte son yapılan tufeklere bakıldıgında 200 metreye kadar menzili olan 12 kalibrelik av tufeklerinin dahi bulundugunu gorebilirsiniz

bu nedenle en kalıcı ve kesin sonuc adli tıptan gelecektir bu nedenle adli tıp kurumuna basvurulması sizin acınızdan en etkili yol olacaktır ve mahkeme acısından da etkili bir delil teskil edecektir...

etkili mesafesini ogrenmek istediginiz av tufegini; olayda kullanılan sacmanın aynısından bir sacma ile birlikte adli tıp kurumuna talebinizi bildirir bir dilekce ile gondermeniz durumunda adli tıp gerekli incelemeyi yaparak size neticeyi bildirecektir...

ancak adli tıp kurumuna yazılacak dilekce ile ilgili bir sablon var mıdır bilmiyorum... ben daha once basit dilekcelerle yani derdini anlatacak dilekceler ile bir iki kez basvurmustum bir sorun cıkmamıstı...
Old 13-09-2013, 12:32   #7
av.yağmur deniz

 
Varsayılan

Benzer davada sanık müdafiiyim.Müvekkilim 16 aydır tutuklu.Adli tıp raporu yeni geldi.Raporda fişek içinde 3 mm çapında saçma tanelerinin bulunduğu,tüfeğin etkili (yaralama yapabileceği)mesafesinin 15-40 m olabileceği belirtilmektedir.Öldürmeye elverişlikle ilgili bir ibare bulunmamktadır.Yaralamaya elverişlilik ile öldürmeye elverişlilik aynı anlama gelebilir mi?
Old 13-09-2013, 21:38   #8
Av. Aykut Toklu

 
Varsayılan

Öldürmeye elverişli olmak ile yaralamaya elverişli olmak arasında öldürmek ile yaralamak kadar bariz bir fark vardır. Yani yaralamaya elverişli bir alet öldürmeye de elverişli olabilir ancak olmayabilir de yani öldürmeye elverişli bir alet kesinlikle yaralamaya da elverişlidir çünkü ölüm zaten ölüme sebep olan yaralanmalar ile olur bu nedenle ikisi arasındaki farkı iyi ayırt etmek gerekir.

Bu durumda eğer alet yalnızca yaralamaya elverişli ise öldürmeye elverişli değilse bu durumda o alet ile adam öldürme suçu veya bu suça teşebbüs mümkün değildir.

Ancak sanık hangi suçla yargılanıyor peki??
Old 16-08-2015, 20:38   #10
UNLUTURK

 
Varsayılan

Sayın meslektaşlarım. Soruyu cevaplayan meslektaşlarım silah ve mühimmat ikilisine ait bir çok parametrelerden oluşan birkaç kavramı aynı kullanarak cevaplamaya çalışmış. Birazda anlamak için hem sorayım hem de bildiğim kadarıyla açıklayayım.
1.-Öncelikle "etkili mesafe" (tesirli mesafe) silahın etkin olarak yani nişan alındığında muradına uygun sonuç alabileceği mesafedir.
2.-"Azami mesafe" (azami menzil) bir silahın ilgili mühimmatla veya kullanabileceği (namlu basınç değerlerine göre) en güçlü mermiyle namlu yanca yere 90 derece istikametinde ise 45 derece olacak şekildeyken atıldığında mermi veya saçmaları atabileceği en uzak mesafeyi ifade eder. Yani "mermi yolunun" son safhasını sevk barutunun gücüyle değil onun kazandırdığı yükseklikten dolayı yerçekimi enerjisiyle veya kısmen sürüklenmesiyle hareket eder ve etkili bir gücü kalmamıştır. Bu sebeple buna "yorgun mermi" denir. (günümüzde popüler olan vakıa futbolcunun arabasına denk gelen mermi) Burada merminin düşeceği yeri atıcı etkili olarak ayarlayabilmesi mümkün değildir.
3.-Atış mesafesi. Silah ve merminin gücü ve etkisinin önemi olmaksızın namlı ağzı ile hedef arasındaki mesafeyi ifade der.
Soruya kısmen cevap vermek gerekirse. Etkili mesafeyi av tüfeklerinde tüfeğin çapı, namlu boyu, atış sırasında namlunun slug namlu veya şoklu namlu olup olmadığı (çünkü namluya takılabilen şoklar mevcut olup bu namluyu uca doğru daraltan bir yapıdır ve tek kurşun hariç diğer saçmaların namludan çıktıktan sonra daha geç dağılmasını sağlamaya yarar ki bu da tesirli mesafeyi etkiler), sevk barutunun miktarı atılan saçmalarının tane ağırlığı veya tek kurşun olup olmadığı çok öenmlidir.
En iri saçmayla yapılan şevrotin (Buckshot) (ki bu bir fişekte dokuz adet saçmadan oluşur-on yada sekiz olamaz) ile tek kurşun (Shotgun slug) en etkili iki mühimmat şeklidir. Şevrotin kesilmiş kısa namluluyla da kullanılabilmektedir. Dolayısıyla tesirli mesafesi kısa olabilir ama tek kurşun uzun mesafede nokta tesiri en fazla olanıdır.
Yani aynı tüfekle kuş saçması atmayla tek kurşun atma arasında açık ara farklar vardır.
Bu sebeple olayda kullanılan mermi ve silahın her olayda ayrı değerlendirilmesi gereği açıktır. Çünkü bir silahın namlısına müdahale edilip edilmediği ve kullanılan namlunun ve fişeğin özelliği her şeyi değiştirmekte.
Tabi bu yazdıklarım sadece yivsiz av tüfeklerinde. Yivli silahta konu bambaşkadır.
Herkese iyi çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tenkis davalarında zamanaşımı süresi ne kadardır? Brusk Miras Hukuku Çalışma Grubu 11 17-07-2012 16:32
Çekme Mesafesi-Yapı Yaklaşma Payı Av.Elvan Akkaya Meslektaşların Soruları 6 30-07-2010 12:36
3167 S.K.da üst sınır ne kadardır? salih altınok Meslektaşların Soruları 8 26-10-2008 10:32
Atış Talimi Yapaken Yanlışlıkla Adam Öldürmek oceans17 Hukuk Soruları Arşivi 18 10-11-2006 09:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03587890 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.