Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Nihai Karar ve Temyiz

Yanıt
Old 22-03-2008, 23:00   #1
ockforever

 
Karar Nihai Karar ve Temyiz

Merhabalar,
Bir davanın son duruşmasında nihai karar verilmişse, bu kararın yazılıp taraflara ulaştırılması ne kadar sürmektedir?
Bir de verilen bir nihai karar taraflardan biri tarafından yargıtaya temyiz için götürülürse diğer taraf bir şekilde haberlendirilir mi? Yargıtay kararı bozarsa, verilen bu karar tekrar temyiz ettirilebilir mi?
Şimdiden teşekkürler =))
Old 23-03-2008, 19:01   #2
Kemal Yıldırım

 
Varsayılan

Gerkçeli kararın yazılıp taraflara gönderilmesi konusunda kesin bir tarih vermek zordur. 1 hafta da olabilir 1 ay da. Mahkemenin (güya!) iş yoğunluğuna bağlıdır.

Taraflardan birisi temyiz dilekçesi verdiğinde bu dilekçe diğer tarafa tebliğ edilir. Hatta eğer diğer taraf süreyi kaçırmışsa ya da başka herhangi bir sebeple temyiz isteminde bulunamamışsa, bu dilekçeye süresinde cevap vermek suretiyle temyiz isteminde bulunabilir. Buna katılma yoluyla temyiz denir.

Son olarak bozma kararı verilip dosya mahkemeye geri gönderildiğinde, mahkeme bozma kararı verilen husularda yeniden bir inceleme yapar. Ya bozma kararına uyarak yeni bir karar verir ya da eski kararında direnir. Bozma kararına uyarak yeni bir karar vermesi durumda bu karar da temyiz edilebilir. Eğer mahkeme eski kararında direnirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu' na gönderilir. Huku Genel Kurulu' nun verdiği karar kesindir, tarafları ve mahkemeyi bağlar. Mahkeme bu karara uymak zorundadır, yeniden inceleme yapıp karar veremez.

NOT: Yuakrıdaki açıklamalar davanın hukuk davası olduğu düşünülerek Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu' nun temyize ilişkin 427 vd. hükümleri dikkate alınarak yapılmıştır. Ceza davası konusunda Ceza Muhakemesi Kanunu' nun temyize ilişkin hükümlerine bakılmalıdır.

Saygılarımla..
Old 23-03-2008, 20:10   #3
ockforever

 
Varsayılan

Sayın Yıldırım, cevabınız için teşekkür ederim.

İkinci bir sorum olacak;
bir hukuk davasının son duruşmasında nihai karar verilmişse ve temyiz süresi olarak örneğin 15gün belirlenmişse, bu 15gün son duruşma tarihinden itiaberen mi başlar yoksa gerekçeli karar yazıldıktan sonra mı?
Old 23-03-2008, 23:20   #4
Kemal Yıldırım

 
Varsayılan

Sayın ockforever;

Temyiz süresi kanundan doğan bir süredir, belirlenemez. Sulh Hukuk Mahkemelerinden verilen nihai kararlar için temyiz süresi 8 gün, Asliye Hukuk Mahkemelerinden verilen nihai kararlar için iste 15 gündür.

İkinci olarak temyiz süresi kararın tefhim(yüze karşı okunması) ya da tebliğinden itibaren başlar. Gerekçeli karar yazılmış olsa bile tebliğ edilmediği sürece süre başlamaz.

Saygılarımla..
Old 27-03-2008, 20:38   #6
ockforever

 
Varsayılan

Temyiz süresinin tebliğden itibaren başladığı durumlarda peki, eğer gerekçeli karar yazılmış fakat karar sonrası dava harcı ödenmediğinden karar adreslere gönderilmemişse izlenilen hukuki yol nedir?

Başka bi deyişle diyelim bu son harç, gerekçeli kararda ödemesi hükmedilen taraf tarafından ödenmemiş ise, karar hiç bir zaman tebliğ edilemiyecekmidir? Mutlaka bunun ödenmesi mi gerekmektedir? Diğer tarafın maduriyeti hangi yasal yol dayanakla engellenmiştir?

teşekkürler..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Karar Harcı Ödenmeden Karar Temyiz Edilebilir Mi? Av.mdogan Meslektaşların Soruları 6 16-09-2010 16:01
görevsizlik - itiraz - temyiz - kısa karar ottomann Meslektaşların Soruları 6 09-10-2009 09:49
Adaletin nihai amacı: Barış Y£LİZ Hukuk ve Felsefe 2 15-01-2007 23:55
Temyiz Dilekçesinin reddine ilişkin EK KARAR Adli Tip Meslektaşların Soruları 1 20-12-2006 16:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03872395 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.