Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Ruhsat Başvurusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2008, 18:48   #1
ecesaka

Varsayılan Ruhsat Başvurusu

Ruhsat başvurusu yaparken belli bir ücret mukabilinde çalışması kanunen yasak olan stajyer avukattan toplamda 1500 YTL gibi bir harç, aidat, vs ödemesi alınıyor. Bunun için barolarda yardım eden kuruluşlar var mı? Kredi veren bankalar var mı? Yoksa stajyer avukatlar aldıkları kuş kadar maaşı biriktirerek bu ücreti ödemek zorunda mı bırakılıyorlar? Bilgisi olan var mı?
Old 20-03-2008, 01:23   #2
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan ecesaka
...Yoksa stajyer avukatlar aldıkları kuş kadar maaşı biriktirerek bu ücreti ödemek zorunda mı bırakılıyorlar? Bilgisi olan var mı?

"Kuş kadar" maaşım bile olmadan, bu yüzden hiç para biriktiremeden stajımı tamamladım ve ruhsat başvurusunda bulunabilmek için yine ailemin desteğini aldım. Baroların herhangi bir destek sunduğunu görmedim, duymadım, bilmiyorum. Bankaların da öyle ha deyince kredi vermedikleri malumunuz.Bu yüzden iş yine başa düşüyor bu aşamada da.
Old 01-04-2008, 19:20   #3
salimengin

Varsayılan Bu Ne Pehriz Bu Ne Lahana Turşusu?

Staj döneminde stajyerin ne tür bir statüde olduğunu ben çözemedim.Hem çalışılması 'yasssak' deniliyor.Hem de staj bitiminde 'çıkar bakalım 1.500YTL yi' deniliyor.Aslında yetkili kurumlar bir bakıma diyor ki 'Sen kesin kendini tutamamışsındır ve bir yerde staj boyunca el altından ücretli çalışmışsındır.'Yani stajyerin ücretli çalıştığı varsayılıyor...Ya da öyle olması isteniyor.
Bu konu aslında beni cok rahatsız ediyor.Yanlış bilmiyorsam barolar şu ruhsat başvurusunda aidat da alıyor.Bundan daha utanç verici bir şey olabilir mi? Baro mesleğe ilk adımını atan avukata ilk çelmeyi kendisi atıyor.Staj döneminin o kadar sıkıntısından sonra kendine gelmeye çalışan kişiyi daha çalışmaya başlamadan AİDAT alınması mesleki açıdan ne kadar etik?Bunu SEM'de Meslek Eğitimi veren üstatlara sormak lazım...
Ruhsat başvurusu için herkes başının çaresine bakacak...Barodan ümidinizi kesin.Hem TBB Staj dönemi Kredi vermedi mi! Geri ödemesi faizi ile beraber çatır çatır alınacak ama olsun!Barolar Mesleki Dayanışma diye bağırırken bu uygulamalardan herhalde haberdardır.
Stajyerlerini bankadan kredi çekmek zorunda bırakan bir baronun Mesleki Dayanışma adına hiçbirşey yapığı düşünülemez...
Old 03-04-2008, 13:59   #4
CENTELBOY 54

Kredi var ama ruhsat parayla.. Bizim baro bizi sadece borçlandırır arkadaşlar..Önce bizim sorunlar!!!!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi