Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

faize faiz yürütülmesine itiraz

Yanıt
Old 15-03-2008, 18:56   #1
atak

 
Varsayılan faize faiz yürütülmesine itiraz

Bir yapı kooperatifinden ihraç edildim. ancak ticaret mahkemesinde açmış oldğum ihracın iptali davasını kazandım. Kooperatif bunun üzerine bana ihtar gönderdi. Bu ihtardaki miktar fahiş daha doğrusu faize faiz yürütülmüş. kooperatife bu durumu sözel söyleyip gözden geçirmeleri gerektiğini söyledim.kooperatiften aldığım cevap yönetim kurulunun tamamı maliyeden gelme bir yanlışlık yok deyip incelemeden önyargılı bir şekilde cevap alıyorum.sorum şu:faize faiz yürütülmesine rağmen istenilen paranın tamamını kooperatife yatırıp menfi tespit davası mı açmalıyım. ayrıca kooperatif ödemeleri gösteren muavin defter kayıtlarını da vermiyor hangi aidat miktarına ya da biriktiğini iddia ettiği hangi miktar borca faiz işlettiğini de anlayamadım kısacası hukuki anlamda hangi yollara başvurabilirim nereden başlamalıyım. icra takibi yapabilirller yaparlarsa borcun tamamına mı itiraz etmeliyim
Old 15-03-2008, 22:07   #2
Avsibel

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım size gönderilen ihtarnameye bu beyAnlarınızı içeren cevap gönderin.buna rağmen icra takibine geçerlerse borcunuzu hesaplayıp kalanına itiraz etmeniz menfaatiniz gereğidir.SAYGILARIMLA
Old 16-03-2008, 12:55   #3
Av.Ergün Vardar

 
Varsayılan

T.C. YARGITAY
11.Hukuk Dairesi
Esas: 1999/3468
Karar: 1999/3936
Karar Tarihi: 13.05.1999
ÖZET: Mahkemece yapılacak iş, muhasebe konusunda uzman bilirkişi aracılığı ile kooperatif kayıtları üzerinde inceleme yapılarak, davacının ödemeleri ve alacakları da gözetilmek suretiyle, aidat borçları tespit olunmalı, faiz uygulanmasının alındığı tarihten itibaren uygulanabileceği, geriye dönük olarak yürütülebileceğinin göz önüne alınması suretiyle denetime elverişli şekilde alınacak rapor ve hasıl olacak sonuç dairesinde bir karar verilmesi gerekir.
(818 S. K. m. 104) (2004 S. K. m. 67)
Dava: Taraflar arasındaki davanın Kuyucak Asliye Hukuk (Tic) Mahkemesince görülerek verilen 8.10.1998 tarih ve 1998/20-1998/165 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi davalı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla bazı noksanlıkların giderilmesi için dosya mahalline gönderilmişti. Bu noksanlıklar giderilerek dosyanın gönderildiği anlaşılmakla dava dosyası için Tetkik Hakimi Ö. Ö. tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Davacı vekili, davalının ödenmeyen aidat borçları için aleyhine girişilen icra takibine itiraz ettiğini ileri sürerek itirazın iptalini talep etmiştir.

Davalı, kooperatife istenen miktarda borcu bulunmadığını, faiz uygulanmasının yanlış olduğunu savunmuştur.

Mahkemece, toplanan delillere ve bilirkişi raporuna göre, davalının ödenmeyen aidat ve faiz borçları için takibin 1.035.062.800 lira üzerinden devamına, inkar tazminatı isteğinin reddine karar verilmiştir.

Kararı davalı vekili temyiz etmiştir.

1- Taraflar arasındaki uyuşmazlık, davalının aidat borçlarının tespitine ilişkindir.

Mahkemece, hükme esas alınan rapor Yargıtay denetimine elverişli değildir. Bu durumda, davalı kooperatif kayıtları üzerinde inceleme yapılarak davacının borçlarının tespiti yanında ödenmeyen borçlara yürütülecek faizin de tespiti gerekmektedir.

Aidat borçları için faiz yürütülebilmesi için anasözleşmede bu konuda hüküm bulunması veya bu konuda genel kurul kararı alınmış olması lazımdır. Dosyaya getirtilen kooperatif anasözleşmeside bu konuda hüküm bulunmayıp, ticaret sicil memurluğunun kooperatifin ticaret sicil dosyası da istenmediğinden, 28.6.1996 tarihinde önce yapılan genel kurullarda, aidat borçlarına faiz veya gecikme zammı yada gecikme cezası uygulanması kararı bulunup bulunmadığı anlaşılamamaktadır.

Mahkemece yapılacak iş, muhasebe konusunda uzman bilirkişi aracılığı ile kooperatif kayıtları üzerinde inceleme yapılarak, davacının ödemeleri ve alacakları da gözetilmek suretiyle, aidat borçları tespit olunmalı, faiz uygulanmasının alındığı tarihten itibaren uygulanabileceği, geriye dönük olarak yürütülebileceğinin göz önüne alınması suretiyle denetime elverişli şekilde alınacak rapor ve hasıl olacak sonuç dairesinde bir karar verilmesi gerekirken noksan incelemeye dayalı olarak hüküm kurulması doğru görülmemiştir.

2- Kabule göre de, BK.nun 104/son maddesine aykırı olarak faize faiz yürütülecek şekilde hüküm kurulması da doğru değildir.

Sonuç: Yukarıda 1 ve 2 nolu bentlerde açıklanan nedenlerle kararın davalı yararına BOZULMASINA, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 13.5.1999 tarihinde oybirliği ile karar verildi.
Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
**************************************
Old 16-03-2008, 18:44   #4
atak

 
Varsayılan faize faiz yürütülmesi

ilginize teşekkür ederim ben kooperatife yazılı başvuru yapıp itiraz ettim. bunu noterden yapmadım benim bilmek istediğim menfi tespit davası açmam doğru olur mu burada korkum şu süre uzun olduğu için hesaplamayı tam yapamıyorum. reddeilen miktar üzerinden vekalet ücreti ödeyeceğim nasıl bir yol izlemeliyimicra takibi yapılmasını mı beklemeleyim bu arada 2. ihtarı çekerek ihraç prosedürünü tamamlamaya çalışırlarsa ne yapmalıyım
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
ilamda faize hükmedilmemesine rağmen icra emrinde anaparaya faiz eklenmesi mümkün mü köktaş Meslektaşların Soruları 33 06-07-2011 21:03
Sıra cetveline itiraz icra dosyasında bekleyen para faiz mustafaaladag Meslektaşların Soruları 4 25-03-2011 11:01
İcra takibinde yetki ve faize itiraz talveq Meslektaşların Soruları 4 24-01-2008 09:10
Kararda Reeskont faize hükmedilmiş olmasına rağmen yasal faiz işletilmesi talebi judgeee Meslektaşların Soruları 2 26-07-2007 20:55
Asile yapılan tebligat ve faize itiraz... Bilgisiz Meslektaşların Soruları 8 30-04-2007 20:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07807493 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.