Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Bİr Ada Masali(cunda)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2008, 13:37   #1
ocean10

Varsayılan Bİr Ada Masali(cunda)

Bir varmış bir yokmuş…Bir koşuşturmadır alıp giderken hayat içinde,bu adada zaman durmuşmuş sanki…Öyle ki bir nefes alsan yanında huzur hediye imiş…Sakızlı kurabiyeleri olan küçük pastaneleri,Arnavut kaldırımlı dar sokakları,rum meyhanesi,balıkçıları ve ada insanları ile uzaklarda bir yerlerde,ege’nin kuzeyinde Ayvalık denilen yeryüzü cennetinin Cunda(alibeyköy) adasıymış adı…

Cunda,karaya bağlantısı olan bir yarım ada…Ayrıca Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü (valla öyle yazıyor uydurmadım,1964 yılında yapılmış köprü )adayı Ayvalığa bağlarken beni bu ada yaşama bir kez daha bağlıyor.

Adaya Arnavut kaldırımlarıyla giriyorsunuz…Yolun iki yanında birbirinden güzel manzaralar ve evler size hoş geldin diyor adeta…Yazı,kışı ve baharı ile her mevsim- aşka-hizmet veren bu güzel ada,kucağına alınca sizi,yelkeniniz rüzgarla doluyor huzurla yol alıyorsunuz…

Hemen bembeyaz lavanta kokan çarşafları ve güler yüzlü tonton sahipleri olan –ki adada istisnasız her pansiyon böyle…özel bir kurs mu var pansiyonculuk üzerine anlamadım gitti-bir pansiyona yerleşerek…deniz,kum ve güneş ayrılmaz üçlüsünü doyasıya yaşayabilir…Ardından sakızlı dondurma ile neşenizi taçlandırabilir…Taş kahve de bir akşam kahvesi ile belki bir sigara tellendirebilir,bir tavla maçının rövanşında kazanan olabilirsiniz…

Bir balıkçının,yüzünde ki izlerden yola çıkarak,bir hayata tanık olabilir,keyifli sohbetler biriktirebilir,bir akşamüstü denizin üstünde batan güneşe bakarak bir dilek tutabilirsiniz..

Pişmanlıklardan,kavgalardan çelişkilerden arınmış bir yaşamı doyasıya kucaklayabilirsiniz…

Derken karnınız acıkabilir..Balık kokularını takip edebilirsiniz…Sizi en doğru yere götürecektir..

Bir adada,hava güzelse,güneş batıyorsa denizin üstünde..Ne yenir? Tabi ki balık(özellikle de papalinayı tavsiye ederim) rakı ve zeytinyağlı mezeler(özellikle deniz börülcesi,turp otu ve bakladan yapılan favayı tavsiye ederim) eşliğinde bir akşamüstü…Bir akşamüstü bir adada…Masal gibi, düş gibi…Yalnızken çoğalır gibi…

Masada akşamı ederken,katarken neşeyi hüzne…Rakı kadehleri çarparken birbirine…Fonda eski bir alaturka çalarken…Ne iyi etmişimde gelmişim,diye içinizden yüzlerce kez tekrarlarken…sessiz bir film gibi..Yalnızca gülümseyeceksiniz huzurunuzu anlatırken…

Geceye kavuşurken,hafif çakırkeyif durulup giderken…yanmadan sönerken...

Rum meyhanesi bir köşede bekler sizi…Tabak çanak kırmak değil niyet..biraz eğlenmek hepsi bu…Ud gitar eşliğinde,rum bir kadından,yarım bir Türkçeyle,mayhoş bir tatla,
‘’koklamaya kıyamam benim güzel manaolyam’’ı dinlemek..demlenmek…bir masalda yol almak...Mavi ile..Aşk ile büyümek…Zeytin ve imbat kokusuna bulanmak…

‘’Ben bir ada masalında,yalnız dondurmasının akmaması için çabalayan,dizleri yara bere içinde bir kız çocuğuydum aslında,ah büyüdüm zaman içinde bir düşlerim çocuk kaldı o adada’…
Bir an kendi masalınızı yaşamak istiyorsanız yolunuzu cundaya mutlaka düşürün derim ben…

Not:Beni en çok etkileyen anlardan biri de..önümüzde giden küçük çocuğun babasına ‘hadi baba evimize gidelim’’ cümlesi olmuştu…Bir adada evine gitmek..Bir rüyadan hiç uyanmamak demek…Bir adada yaşamak fikri o zaman düştü içime..

Old 10-02-2009, 15:52   #2
metin sahin

Mutsuz GeÇmŞten Gelen Esİntİlker

GEÇMİŞTEN GELEN ESİNTİLER..çanak çömlek eski paralar
bilinmeyen tanrıların heykel kalıntıları
eski degirmen taşları
höyüklerin altında gömülü ocaklar
topragı kazmaya kaba aletler
bir kaç acayip silah vahşi hayvanklara
bu muydu geçmişten kalan miras
insanlık geliiştikce
bunlarda mıyoolacak zamanla
kralların askerlerinin
kaldırdıgı toz bulutları
çoktan yokoldu
kültürleri nesilsen nesile aktaran
şairler vve tarihçiler
çoktan sessizce girdiler mezarlarına
birer birer
kadınların eskiden sevdiği takılar
mor ince keten kumaşlar
şimdi kimin işine yarar ki
tacirler bunların ticaretini yapmıyor artık
kervanşlarla ipek yolkundan getrmiyor ne yazık ki
öldürücü silahlar uluslararası ticaretin gözdesi
şimşek hızlı uçaklar bile faydasız
daha da büyüdü
delhi ile lahorun arasındaki uzaklık
sevgi yolları toz kaplı salkım saçak
geri kalan bir avuç toprak
zalim kralların mezarlarından
oysa ruhları
başkalarına geçerek
dolaşıyor ortalıkta
yol boylarında katiller
ellerinde meşaleler
iöldürücügaz ve silah fabrikaları
arılar gibi çalışmakta
yakıuşıklı erkekler bulanmış şehvete
kadınlar daha rahat bu işte
yine de sağ kalmaya çalışmalıyız
olanca gücümüzle
bu salınan zehirleri içerek soluyarak
ölüm anına kadar
yine de kjöpekleri olan seyircileri
kılavuz yapmamız gerek bu karga sürüsüne
bir şeyler katmalıyız insanlık bilincine...

AKHTARUL AMAN Türçeye uyarlayan..Metin ŞAHİN
Old 11-02-2009, 00:48   #3
Av.Denizcan Sarıkaya

Tatillerde Ayvalık'taki yazlığa giderken kuzenlerimle keyif yaptığım,muhabetin muhabeti açtığı,insanın ''Oh be dünya varmış'' diyesi geldiği bir yer ve en önemlisi de emekliliğimde yaşamak istediğim ve torunlarımla hayatı paylaşmak istediğim tek yer.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04226995 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.