Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

sulh cezada verilen adli para cezasının temyizi

Yanıt
Old 29-02-2008, 14:35   #1
Av.Nur Hayat BURAN

 
Soru sulh cezada verilen adli para cezasının temyizi

Merhabalar,

Sulh Ceza Mahkemesinde 3 müdahilli bir davada sanık vekiliydim. Müvekkil aleyhine kişi başı 1.500-ytl adli para cezasına hükmolundu. Bu karar kesin mi? toplama mı bakacağız? yoksa kişi bazında mı? kişi bazında bakarsak temyiz sınırının altında oluyor, peki yine de temyiz etmenin bir yolu var mı?
Bana söylenen mahkemeye itiraz edeceğim ve bu itirazımın reddedileceği ve red kararının da temyiz edileceği yolunda. Böylesi bir durum olabilir mi?

Sevgiler...
Old 03-03-2008, 08:41   #2
Av. Abdulselam DURAN

 
Varsayılan

Üstat,
Mahkeme doğrudan cezayı doğrudan para cezası olarak mı verdi, yoksa hapis cezasından para cezasına mı çevirdi? Bu konuda daha ayrıntılı bir açıklama yaparsanız cevap vermek daha kolaylaşacaktır. Ancak yine de birkaç olasılığı dikkate alarak cevaplandırmaya çalışayım.
Kanımca hapis cezasını para cezasına çevirmiş ise, mahkeme hükmün kesin ya da temyizi kabil olmadığı yönünde karar vermiş ise de temyizi mümkündür. Şöyle ki;
Hapis cezası para cezasına çevrilmiş ve bu ceza ertelenmemiş ise, hüküm kesinleştikten sonra infaz aşamasında para cezasının ödenmemesi durumunda sanık günlük 125,00 YTL karşılığı hapis cezası yatacaktır. Ödenmemesi durumunda hapis cezasına çevrilebilecek bir kararın da temyizi kabildir. Mahkemece kararın her ne kadar kesin olduğu söylenmiş ise de, temyiz süresi içerisinde temyiz etmenizi öneririm. Mahkeme bu konuda bir karar vermek zorundadır. Büyük olasılıkla da "kararın temyizi kabil olmadığı" gerekçesiyle temyiz talebini reddecektir. İşte bu temyiz talebinin reddi kararını temyiz etmen mümkündür.
Ancak bu şekilde yapılacak bir temyiz başvurusu CMK 296/2 uyarınca hükmün infazını durdurmaz. Temyiz incelemesi neticesinde hükmün öncelikle temyizi kabil olup olmadığı yönünden incelenecektir. Temyizi kabil olduğuna karar verirse esasla ilgili inceleme yapar ve bu konuda bir karar verir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
hükmün tavzihi Av.hasan onur Meslektaşların Soruları 9 09-04-2015 12:26
Hükmün Açıklanmasının Ertelenmesi Kararına Karşı Kanun Yolu Defne Elif Meslektaşların Soruları 16 10-11-2010 08:12
hükmün açıklamasının geri bırakılmaması ersen Meslektaşların Soruları 7 25-02-2008 13:22
Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına av.knel Meslektaşların Soruları 2 01-07-2007 13:26


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02833009 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.