Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Kısmi af geliyor . Yüz binlerce kişi cezaevlerinden tahliye olacak.

Yanıt
Old 15-02-2008, 09:29   #1
HÜLYA ÖZDEMİR

 
Varsayılan Kısmi af geliyor . Yüz binlerce kişi cezaevlerinden tahliye olacak.

Kısmi af geliyor. Yüz binlerce kişi cezaevlerinden tahliye olacak.

15.02.2008 09:39Şubat'ta yürürlüğe giren 'kısmi af'la, yüz binlerce kişi cezaevlerinden tahliye olacak. Yeni yasayla birlikte, cinayet dışında suç işleyenler hapis yatmayacak.

Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren ve 170 kanunda değişikliği düzenleyen 5728 sayılı yasayla, CMK'da da değişiklik yapılarak hapis cezalarının ertelenmesi sınırı 1 yıldan 2 yıla çıkartıldı. Ayrıca yasa, "inkılap kanunlarında yer alan suçlar hariç", şikayete bağlı olmayan diğer suçları da kapsayacak şekilde değiştirildi. Bu değişiklikten ise en çok vergi kaçakçılığı, görevi kötüye kullanma, trafik ve basit suçlardan 2 yıla kadar hapis cezası almış, sabıkaları olmayan, maddi zarar verdiyse onu tanzim etmiş infaz aşamasında olan hükümlüler faydalanacak.

'MAHKEMELERİN YÜKÜ ARTACAK'

Yasa, neredeyse ağzına kadar dolan cezaevlerini az da olsa rahatlatacak. Hukukçular ise erteleme olarak çıkan bu yasanın, küçük bir af olduğunu ve zaten yükü ağır olan mahkemelere daha da ağır bir yük getireceğine dikkat çekiyor.

İzmir'de görev yapan bir Cumhuriyet Savcısı, verilen cezaların yeniden ele alınacağını söyleyerek, "Burada en çok iş mahkemelere düşecek. Mahkemeler 2 yıla kadar hapis cezası verdikleri tüm dosyaları tekrar ele alacak. Kanun, infaz aşamasında olan dosyaların yanı sıra geriye doğru da işliyor. Bu, bir bakıma kısmi bir af" dedi.

Tüm cezaevi ve infaz kurumlarında kapasite fazlası 5 bin 938. "Rahşan Affı" olarak bilinen af öncesinde 70 bin tutuklu ve hükümlünün bulunduğu cezaevlerinde şimdi 3 bin 59'u kadın ve 2 bin 803'ü çocuk olmak üzere 88 bin 610 kişi kalıyor.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişiklik yapan "Uyum Kanunu"nun hazırlığı aşamasında görev alan Prof. Dr. Adem Sözüer: "Ceza kanunlarındaki değişiklikler lehte olduğu takdirde geriye doğru yürür. Ancak usul yasalarındaki değişiklikler, yürürlüğe girdikten sonraki uygulamalar için geçerli olur." Doç. Dr. Cumhur Şahin ise Yargıtay'ın hükmünün önemli olacağını söyledi.

Adalet Bakanlığı yetkilileri önergeyle bu düzenlemenin getirildiğini hatırlatarak "Bazı hukukçular, usul hükümlerinin sonraya ilişkin olduğunu, bazıları ise maddi ceza hukukunu ilgilendirdiği için geçmişe yönelik de uygulanabileceğini belirtiyor. Uygulama tartışmayı kendi içinde karara bağlayacaktır" dediler.

Değişiklikten en çok vergi kaçakçılığı, görevi kötüye kullanma, trafik ve basit suçlardan 2 yıla kadar hapis cezası almış, sabıkaları olmayan, maddi zarar verdiyse onu tazmin etmiş infaz aşamasında olan hükümlüler faydalanacak ve cezaları 3-5 yıl ertelenecek.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ
Old 16-02-2008, 08:21   #2
Tractatus

 
Varsayılan

Devletin görevi suç işlenmesini önlemeek ve suç işleyenlerin rehabilete edilmesi için gereken önlemleri almaktır. Ancak yıllardır cezaevlerinin yetersizliği konusunda eleştiri yapılmasına rağmen hala cezaevleri tıklım tıklım olmuş durumda ve cezaevlerinin aşırı kalabalık olması nedeniyle sürekli af çıkartılıyor!

Devletin görevi af çıkarmak değil, cezaevi inşa etmek olmalıdır. Bu hükümet de çok defa affa karşı olduğunu açıklamasına rağmen cezaevlerinin durumu nedeniyle af çıkarmak zorunda kalıyor.

Kaçak elektrik kullanan vatandaş HAGB ile bir nevi affediliyor ve yaptığı yanında kar kalıyor. O zaman kaçak elektirğe para verenler enayi durumuna düşmüyor mu?
Old 16-02-2008, 20:36   #3
ad-hoc

 
Varsayılan

Çek suçları ile ilgili fikri olan meslektaşımız var mı? Karşılıksız çek cezaları da af kapsamında mı?
Old 16-02-2008, 22:12   #4
themis-1987

 
Varsayılan

Devletin görevi ne af çıkarmak ne de yeni bina inşa etmektir; cezalandırılmadaki amaç ıslah etmektir. O halde eski ceza kanuna göre suç olmayan elektrik hırsızlığı yeni kanunda suç haline getirilmiştir. Eğitimsiz vatandaş da - her ne kadar kanunu bilmemek mazeret sayılmasa da - bunun suç olduğunu idrak edememiş olabilir.Elektrik hırsızlığına ilişkin bir suç neden af kapsamına girmesin. Zaten bu adi suçu işleyen kişi karine olarak işledsiği suçtan pişmanlık da duyacağından af kapsamına alınması faydalı olacaktır.Tıpkı af kapsamında olan diğer adi suçların cezalarının niteliği itibarıyla 2 yıl hapis gibi kısa süreli bir hapsi içerdiğinden, bu kişilerin serbest bırakılması da topluma zarar vermeyecektir. Ayrıca yeni cezaevleri açılması yerine o bütçenin suçluların ıslah edilmesine ayrılması hukuki anlamda daha çok faydalı olacaktır.zira şuan infaz kurumlarında ıslah edilmesi mümkün değildir. örneğin tutukevlerinde tek yatağı dönüşümlü olarak 3 suçlu paylaşmaktadır.
Old 16-02-2008, 22:15   #5
themis-1987

 
Varsayılan

CMK da her zaman derhal uygulanırlık ilkesi kullanılmaz istisnaen hakkaniyet gerektiren ve eşitliğe aykırı olan durumlarda yargıtayın kararlarıyla geçmişe yürüme ilkesi de uygulanılabilmektedir. bence daha infaz aşamasına gelinmemiş ve yargılama aşamasında olan davalarda da bu kısmi af uygulanılabilmelidir.
Old 17-02-2008, 13:33   #6
avayhan

 
Varsayılan

Devamlı af çıkarırsanız, cezaevleri de tekrar dolar. Yani af çıkarınca ıslah mı etmiş oluyoruz. Gerekçeyi tahmin edersek bu affın amacı cezaevlerini boşaltmak. Aftan sonra malınıza canınıza dikkat edin bi ordu kadar suçlu adam topluma katılacak. Hem de ıslah olmadan. Tabi cezayı devlet veriyor ya af yetkisi de ona aittir. Peki soruyorum devlete cezalandırma yetkisini kim vermiş? E bu cezalandırma yetkisini verene sormak lazım değil mi?
Old 17-02-2008, 14:26   #7
themis-1987

 
Varsayılan

Görünen amaç o ama suçların cezalarının hafif olması ve sadece belli suçları ilgilendirmesi ve sabıkalarının olmaması şartının aranması ile buna engel olunmaya çalışılmış.
Old 17-02-2008, 14:41   #8
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Şu ya da bu gerekçeyle bu ülkede neredeyse on yıldır işlenen suçlar cezasız kalıyor. Af, zamanaşımı, uyarlama vb. Yine, yine, yine...
Adalet mi? O da ne?
Old 17-02-2008, 16:45   #9
Emel YILMAZ

 
Varsayılan

Bu af çıkarılacaksa eğer mağdur olan, zarar görmüş insanlara sorulmuş mu acaba sen bu insanı affediyor musun diye!? Bence bütün aflar karısını döven erkeği, karısının annesinin affetmesine benziyor
Ama bir yerde de suç işlemiş dahi olsa bir insanın 4 duvar arasında sıkışıp kalması beni derinden etkiliyor. Çünkü bazı insanların pişman olması için cezaevinin kapısından girmesi yetiyor. Ama yargılama duygusallık taşımaz. Zira "ne de olsa yine çıkarırlar ben yolumu bulmaya devam edeyim "diyenler de vardır.
Ancak emniyet son yıllarda çok iyi çalışıyor bence ve afların onları olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Saygılar...
Old 17-02-2008, 17:29   #10
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan Adalet Bakanlığı Duyurusu::: DUYURU
Medyada “Mini Af” Şeklinde Yorumlanan Ceza Muhakemesi Kanunu Değişikliği Hakkında Açıklama
Çeşitli görsel ve yazılı yayın organlarında son zamanlarda çıkan haberlerde, 23/01/2008 tarihli ve 5728 sayılı Kanunla, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 231 inci maddesinde yapılan değişikliğin bir af niteliğini taşıdığının yaygın olarak değerlendirilmesi sebebiyle aşağıda belirtilen açıklamanın yapılmasında fayda ve zaruret görülmüştür.
Devamı için Tıklayınız..
Old 17-02-2008, 17:42   #11
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Adalet Bakanlığı'nın açıklaması, pratikte yaşanacak gerçeği gizlemektedir. Bakınız ne olacak pratikte:
  • Yargıtay'daki dosyaların yarısından fazlası yasa değişikliği kapsamına girebileceği için sırf bu nedenle yerel mahkemelere gönderilecektir.
  • Mahkemeler tarafların bu konuda beyanlarını alacak, koşulların var olup olmadığını araştıracaktır.
  • Tüm bunlardan sonra Mahkemeler yeniden bir karar vereceklerdir.
  • Karar çoğu durumda yeniden temyiz edilecektir.
  • Ve sürpriz: bu arada dava zamanaşımı dolacak, yargı sistemi bir dosyadan daha kurtulmuş ama kez daha adalet yerini bulamamış olacaktır.
Bu nedenlerle Adalet Bakanlığı istediği kadar "bu yasa af getirmiyor" desin, hepimiz ne olduğunu biliyoruz.
Old 18-02-2008, 11:45   #12
Av.Bülent AKÇADAĞ

 
Varsayılan

Haberde biraz abartıda var, sonuçta medya abartmayı sever, örneğin yüzbinlerce kişi cezaevinden çıkacak sözü gibi.
Old 18-02-2008, 16:06   #13
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Haberde biraz abartıda var, sonuçta medya abartmayı sever, örneğin yüzbinlerce kişi cezaevinden çıkacak sözü gibi.

Evet, cezaevlerinin toplam kapasitesi 75.589 olduğuna göre (kaynak: http://www.cte.adalet.gov.tr) yüzbinlerce kişiyi dışarı çıkarabilmek için önce onbinlerce kişiyi de içeri almak gerekecek.
Old 20-02-2008, 15:24   #14
AV.SERTANn

 
Varsayılan

Abartılı ve yanlış anlaşılmaya müsait haber veriliyor ,Adalet Bakanlığının da belittiği gibi hakimin taktiri söz konusu ve TCK 51.madde hükmü ile 2 yıla kadar erteleme zaten mümkün fakat pratikte Av.Cengiz Bey'in de belirttiği gelişmeler yaşanacaktır...
Old 19-04-2008, 15:53   #15
themis-1987

 
Varsayılan

hükmün açıklanmasına dair olan maaddeyi içeren ve 08.02.2008 sayılı resmi gazete de yayınlanan değişikliğe ilişkin kanunun kısmi af olduğu düşünüldüğünde bu maddeden sabıkalı sabıkasız herkesin yararlanması mümkün müdür? mümkün değilse eğer anayasa mahkemesinin eşitlik ilkesi yönünden iptal etmesi mümkün mü? zira sadece kasten işlenen bir suçtan hüküm giymemesi şartı aranıyor.Saygılarımla...
Old 20-04-2008, 13:34   #16
Av.Pınar Topal

 
Varsayılan

Haberin abarttı olup olmamasıyla ilgilenmiyorum sonuçta affın birçok kez yaşandığı bir ülkede hukuk fakültesi mezunu oplacağım seneye fikrimi belirtmeden geçemedim...Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti ise kanunların amacı da suçluları cezalandırmak ve bu şekilde hem suç işleyeceklerin önüne geçmek hem ıslah hem de yaptırımdır, cezalndırmadır. Çıkan aflara gelince bana göre kesinlikle gözardı edilebilecek bir mevzu değil hele de cezaevlerinin tıklım tıklım dolması buna hiç mazeret değil ister çıkarılan 10 kişi olsun ister 10.000 olsun. Hukuk devleti olmak avaz avaz bunu her fırsatta dile getirmek değil uygulamaktan geçer. Çıkarılan aflarla siz hukuk devleti olma ilkenizi bir de insanların konulan kanunlara hukuka inancını yitirtmektesiniz. Dolayısıyla bence af böyle bir nedenle başvurulabilecek en son yol bile olmamalı ki bana kalırsa infaz yasası bile kaldırılmalı ya da tekrar düzenlenmeli...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bono-kısmi itiraz Hemocrania Meslektaşların Soruları 1 06-02-2008 11:56
Kısmi Kabul TABUOSMAN Meslektaşların Soruları 3 04-12-2007 16:56
Boş Arsa (gayrımusakkaf) Tahliye Taahhütnamesi Ile Tahliye Edilebilir Mi? turgaygoller Meslektaşların Soruları 2 01-06-2007 12:32
kısmi tamyargı davası? av.atila atik Meslektaşların Soruları 5 23-04-2007 18:52
borca kısmi itiraz aes Meslektaşların Soruları 3 29-03-2007 15:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04521108 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.