Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim Şirketi Geçmişe Dönük Olarak Borçlandırmak Mümkün müdür?

Yanıt
Old 14-02-2008, 23:52   #1
Ersin KUŞ

 
Varsayılan Anonim Şirketi Geçmişe Dönük Olarak Borçlandırmak Mümkün müdür?

A.Ş yönetim kurulu başkanlığı yapmış bir şahıs bu görevi sona erdikten sonra, geçmişe dönük şirket adına bono imzalayabilir mi?(görevde olduğu tarihlerde bir tarihi tanzim tarihi olarak göstererek)A.Ş'nin bu şekilde borç ve sorumluluk altına sokulması mümkün müdür?
Old 15-02-2008, 08:29   #2
Av.KATAYIFÇI

 
Varsayılan

bence mumkundur ancak tanzım tarıhınde imza atan şahıs o tarihlerde baska yerde oldugunu ıspat ebebılırse bıraz zor borc altına girer gıbıme geliyor..Ancak şirket kayıtlarına da bakılabılır.bu durumda,iyiniyetlı olmalı alacaklı,alacaklının kotu nıyetlı olması durumunda durum daha da zorlasır.
Old 15-02-2008, 13:36   #3
nephilis

 
Varsayılan

Bir ticari şirket, kambiyo taahhüdü altına girerken yani kambiyo senedi düzenlerken senet üzerinde şirketi ilzama yetkili kişinin imzasıyla beraber şirket kaşesi de bulunmalıdır. Sorunuzda bahsettiğiniz kişide şirket kaşesi mevcut mudur? (Sorunuzun cevabı, bu soruya vereceğiniz cevaba göre değişiyor)
Old 15-02-2008, 16:14   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

 
Varsayılan

TTK:76-86. arası hükümleri okursanız görürsünüz ki her şirket aldığı ve verdiği belge, makbuz, senet, fatura gibi evraklarını ticari kayıtlarına işlemek mecburiyetindedir. Geçmiş tarihli bir senet düzenlemek (ispat edildiği takdirde) "Muhtevası itibariyle" sahtecilik suçunun oluşmasına neden olabilir.
Old 16-02-2008, 15:51   #5
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Sn. Ersin KUŞ,
Böyle bir şey yapılmış ve siz şirketi bu borçtan kurtarmak amacıyla mı bilgilenmek istiyorsunuz?
Yoksa böyle bir niyetle hareket etmek isteyen birine mi yardımcı olacaksınız? Bu soruya vereceğiniz cevap site kuralları gereği sorunuzun silinmesine veya yayının devamına sebep olacaktır.
Old 18-02-2008, 00:00   #6
Ersin KUŞ

 
Varsayılan

Sayın Can Doğanel, şu an müvekkilim olan şirketin eski yönetim kurulu başkanı, şirketi bu şekilde borçlandırmakla tehdit ediyor.Bu nedenle değerli fikirlerinize başvurdum...
Old 08-04-2008, 13:55   #7
superavukat

 
Varsayılan tanzim tarihi hilesi.

sayın ersin kuş, müvekkilinizi ödeme emirlerine karşı uyarınız(kapıya adam koysun) çünkü eski şirket ortağından aldığınız tehdit şu an elimdeki bir olay ile benzerlik gösteriyor.
eskiden imzaya yetkili şirket ortağı, eski tarihli bir senet tanzim ederek şirketi borçlandırıyor ve senedi 3. bir kişiye ciro ediyor. 3. kişi takip açıyor ve her nasılsa bir şirket çalışanı ödeme emrini alıp yok ediyor.(ödeme emrine itiraz hakkımızı kaçırmış bulunuyoruz). Hacze gelinip en kritik makinelere muhafaza dahi yapılmış. Takibin kesinleşmesi halinde meblağ da büyük ise durumunuz çok zorlaşacaktır.(tek yol menfi tespit, ve takip devam ediyor teminat ödenmez ise).
olay her ne kadar riskli olsa da söz konusu olan meblağlar yüksek olduğunda insanlar ne kanun ne hukuk ahlakı dinliyorlar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Geçmişe Dönük olarak Kira Farklarını İcraya Koyarak Tahliye Defensour Meslektaşların Soruları 20 02-03-2016 16:23
mal ayrılığı sözleşmesi geçmişe dönük etki yapar mı ekin Meslektaşların Soruları 4 20-02-2011 14:43
faturada geçmişe dönük faiz av.ibrahimardıç Meslektaşların Soruları 4 11-02-2010 11:14
İtirazın iptali davasına ıslahla alacak davası olarak devam edilebilmesi mümkün müdür ekinheval Meslektaşların Soruları 3 18-12-2007 14:38
Dernek,Vakıf, Limited Şirketi, Kollektif Şirketi, ve Anonim Şirketleri Noter44 Meslektaşların Soruları 2 06-12-2006 17:45


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03240991 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.