Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyiz sınırı nedir?

Yanıt
Old 04-02-2008, 18:43   #1
üye14072

 
Rahatsiz temyiz sınırı nedir?

sulh hukuk mahkemesinden verilen 1100 ytl tutarlı bir davayı temyiz edebilirmiyim?

temyiz de sınır ne kadar oldu?
Old 04-02-2008, 18:51   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

2008 Yılı için temyiz sınırı 1250,00YTL'dir.
Kararın 2007 yılında verilmiş olması ihtimaline binaen; Yılara göre temyiz sınırları için tıklayınız.
Old 04-02-2008, 20:30   #3
avercan38

 
Varsayılan

Karar 2007 yılında verilmiş olmuş olsa dahi temyiz edemezsiniz. 2007 yılında temyiz sınır 1.170 YTL idi. Sonuç olarak kararı temyiz edemzsiniz. Kesin hüküm sınırları içinde.
Old 05-02-2008, 10:05   #4
üye14072

 
Varsayılan

TEMYİZ EDİLEBİLEN KARARLAR


Madde 427 - (Değişik madde: 26/09/2004 - 5236 S.K./16.mad) *3* *4*

Bölge adliye mahkemesi hukuk dairelerinden verilen temyizi kabil nihaî kararlar ile hakem kararlarına karşı tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde temyiz yoluna başvurulabilir; bu süre, 8.1.1943 tarihli ve 4353 sayılı Kanuna tâbi kamu kurumları hakkında otuz gündür.

Davada haklı çıkmış olan taraf da hukukî yararı bulunmak şartıyla temyiz yoluna başvurabilir.


427 nin son hali bu,

buna göre temyizde alt sınır yok gibi geliyor bana

saygılar
Old 05-02-2008, 10:14   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

5236 SK. GEÇİCİ MADDE 2.- "Bölge adliye mahkemelerinin göreve başlama tarihine kadar, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun temyize ilişkin yürürlükteki hükümlerinin uygulanmasına devam olunur."
Old 05-02-2008, 10:24   #6
üye14072

 
Varsayılan

peki tüketici mahkemesi sıfatıyla asliye mahkemesi 1100 ytl için verilen kararın altına "temyizi kabil olmak üzere" diye yazmış,
özel bir hüküm var mı
yoksa hata mı
bunu temyiz edebilirmiyiz
Old 05-02-2008, 11:43   #7
avercan38

 
Varsayılan

Bildiğim kadarıyla böyle bir özel hüküm yok. Hakimler kararı yazdrıken kesin hüküm sınırarı içinde olup olmadığına bakmıyorlar çoğu zaman. Katipler de alışkanlıktan olsa gerek her kararın altına "temyizi kabil olmak üzere" yazıyorlar.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
temyiz sınırı av.kiwi80 Meslektaşların Soruları 3 18-05-2011 11:06
Temyiz Sınırı. Av.Y.Selim ÜSTÜN Meslektaşların Soruları 1 07-01-2008 13:33
temyiz sınırı bilgan Meslektaşların Soruları 4 29-11-2007 18:34
temyiz sınırı av.havva Meslektaşların Soruları 3 21-09-2007 12:50
Temyiz Sınırı av.sertan Meslektaşların Soruları 2 28-03-2007 23:41


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08968997 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.