Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kredi kartları için 2 taksiti üztüste ödememek

Yanıt
Old 28-01-2008, 13:09   #1
avukat2007

 
Varsayılan kredi kartları için 2 taksiti üztüste ödememek

merhaba
TKHK 10./A bendinde 10. maddeye gönderme yapılmıştır. Buna göre tüketici kredileri için 2 taksiti üstüste ödememek geleceğe ilişkin borçları muaccel hale getirmek için ön koşuldur. Aynı hüküm kredi kartları için de kabul edilmiştir. Acaba kredi kartına asgari ödeme tutarı ödenmiş ise durum ne olur. Sizce banka ihtarname gönderip temerrüdü oluşturabilir mi.
Saygılarımla
Old 28-01-2008, 14:29   #2
Av.Nesrin

 
Varsayılan mesajı okuyan tüm üyelere soruyorum.

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN


Kanun Numarası : 4077
Kabul Tarihi : 23/2/1995
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih : 8/3/1995 Sayı : 22221
Yayımlandığı Düstür : Tertip : 5 Cilt : 34 Sayfa :
Tüketici Kredisi Madde 10- (Değişik: 6/3/2003-4822/15 md.)
.................................................. .......

Kredi veren, taksitlerden birinin veya birkaçının ödenmemesi halinde kalan borcun tümünün ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak; ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması durumunda ve tüketicinin birbirini izleyen en az iki taksidi ödemede temerrüde düşmesi halinde kullanılabilir. Ancak kredi verenin bu hakkını kullanabilmesi için en az bir hafta süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması gerekir. Tüketici kredisinin teminatı olarak şahsi teminat verildiği hallerde, kredi veren, asıl borçluya başvurmadan, kefilden borcun ifasını isteyemez.

İlgili kanun maddesi yorumlandığında, bankaca muacceliyet şartı getirilmiş ise kendi edimini ifa ile tüketicinin en az 2 taksit tutarı temerrütte olmasını zorunlu kılıyor.Yalnız dün de açılan bir foruma sordum cevap alamadım.Ben kredi kartları ve kredilerle ilgili geçen yıl zannedersem bir düzenleme yapıldığını ve 3 aylık gecikmenin ardından bankaca çekilecek bir ihtar ile ihtardan sonra 1 aylık bekleme süresi ve icra işlemleri başlayacak diye biliyordum.Yani bankaların keyfi hareketlerinin önlendiğini ve 3 ay geçilmesi durumunda borcun muaccel olup hesap katedileceğini biliyordum hatta emindim.Ancak ilgili yasal düzenlemeye ulaşamıyorum.Yardımcı olursanız çok sevineceğim.


BANKA KARTLARI VE KREDİ
KARTLARI KANUNU

Kanun Numarası : 5464
Kabul Tarihi : 23/2/2006
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 1/3/2006 Sayı : 26095
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 45 Sayfa:


Tanımlar
MADDE 3 – Bu Kanunun uygulanmasında;................................... ..
o) Asgarî tutar: Dönem borcunun ödenmesi gereken en az tutarını,


ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Kart Çıkaran Kuruluşların Yükümlülükleri
Kart çıkarma ve buna ilişkin yükümlülükler
MADDE 8 – Kart çıkaran kuruluşlar, talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekil ve surette kart veremezler. Bu kuruluşlarca genel müdürlük veya şube haricinde kredi kartı talebi toplanabilecek yerler Kurumun uygun görüşü alınarak Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği tarafından müştereken belirlenir.
Asgarî tutarın son ödeme tarihini takip eden üç ay içinde ödenmemesi durumunda kart çıkaran kuruluşça kart hamiline yapılacak bildirimden itibaren bir aylık süre içerisinde bu tutarın ödenmemesi ya da banka kartı ile kredi kartı kullanımından dolayı adli cezaların uygulanması halinde, ilgili kart çıkaran kuruluşça kart hamiline verilen kredi kartları iptal edilir ve borcun tamamı ödeninceye kadar yeni kredi kartı düzenlenemez.Ulaşabildiğim sonuca göre asgari tutarın ödenmesi borç ödemesi olarak kabul ediliyor.Ancak bu durumda bankanın faiz talep edebilme imkanı oluyor.Ancak yukarıda bahsettiğim düzenlemeye ulaşabilirsem kafam çok rahatlayacak.Beni de bilgilendiriseniz çok memnun kalırım.İyi çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kredi Kartları Şimdi Ne Olacak? Funda Hukuk Soruları Arşivi 56 21-10-2006 00:07
kredi kartları av.okan Meslektaşların Soruları 2 15-03-2006 10:45
Kredi Kartları Son Durum Nedir? yelkenci Hukuk Soruları Arşivi 0 21-07-2003 20:42
Kredi Kartları yelkenci Hukuk Soruları Arşivi 1 28-04-2003 09:58
Kredi Kartları deniz Hukuk Soruları Arşivi 3 28-03-2002 06:47


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02999592 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.