Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yeni malik - yeni kontrat - eski kiracının tahliyesi

Yanıt
Old 27-01-2008, 01:19   #1
gurhankoc

 
Varsayılan yeni malik - yeni kontrat - eski kiracının tahliyesi

Tüm meslektaşlarıma ve site üyelerine saygı ve selamlarımı gönderiyorum.
Şöyle bir problemimiz var: müvekkillerimiz olan eşler ortak olarak bir ev satın alıyorlar ve başka da herhangi bir gayrımenkul sahibi değiller. İhtiyaçları sebebiyle bu gayrımenkulü satın alıyorlar. Fakat evde kiracı var ve bir önceki tapu malikiyle yapılmış geçerli bir kira sözleşmesi bulunmakta (tapuda şerh yok) . Bizim müvekkillerimiz mevcut kiracıyla 6 aylık yeni bir kira sözleşmesi yapıyorlar ve bu altı ayın sonunda gayrımenkulü tahliye edeceğine dair geçerli bir tahliye taahhüdü alıyorlar. Kiracıya evi tahliye etmesi hsusunda noter ihtarını eşlerden bir tanesi keşide diyor ve yerleşmiş yargıtay içtihatlarına göre de tapu maliklerinin hepsinin birden irade beyanını bu yönde kullanması gerekiyor. Bu durumda tahliyeye yönelik irade beyanı geçerli değil. Kiracı da sözleşmeyle belirlenen kira bedelini günü gününe yatırıyor.
1- İhtiyaç sebebiyle tahliye davası açmamız bize ne kazandırır?
2- Tahliye tahhüdüne dayanarak dava açsak da reddedilecek ama bu konuda izleyebileceğimiz bildiğiniz herhangi bir yol var mı?
3- Bana mevcut durumda ne yapmamı önerirsiniz?
Old 27-01-2008, 01:36   #2
Admin

 
Varsayılan

Yeni kontrat akdedilmesi bence büyük hata olmuş.

Gayrımenkulü satın aldıktan sonra yeni bir kontrat yapmasaydınız, 6570 7/d maddesine dayanarak 1 aylık süre içinde ihtarata bulunarak 6 ay sonra tahliye davası açabilirdiniz (veya daha yakınsa sözleşme sonunda). Oysa yeni bir kira akti yapmakla bence 7/d'de yeni malike tanınan haktan feragat etmiş oldunuz.

Bu durumda geriye kalan tek seçenek yeni malik olduğunuzu unutup, herhangi bir kiralayan gibi 7/b'deki konut ihtiyacına dayanmak. Kontatın (yeni yaptığınız!) bitim tarihinden itibaren 1 ay içinde veya kontrat bitmeden en az 15 gün önce (sözleşmede daha uzun süre yoksa) kiracının eline geçecek bir ihtarname keşide ederek önümüzdeki kira dönemi sonuna kadar ihtiyaçtan tahliye davası açabilirsiniz.
Old 27-01-2008, 17:56   #3
Kayabey

 
Varsayılan

Sayın Gürhankoç geçerli tahliye taahüdü almışsanız ihtar çekmeize gerek yok. Tahliye zamanı geldiğinde bir ay içinde icraya koymanız yeterli
Old 27-01-2008, 18:24   #4
gurhankoc

 
Varsayılan

Evet haklısınız fakat kiralayan eşlerden biri, kira sözleşmesinin bitiminde ihtarname çekmeyi uygun bulmuş, 1 aylık süre geçtikten sonra da bize gelmiş.
Sanırım ihtiyaç sebebiyle tahliye istemekten başka imkanımız yok.
Cevap veren sayın site üyelerine de buradan tekrar teşekkür ediyorum.
Old 27-01-2008, 20:23   #5
ali ekmekçi

 
Varsayılan

evet tahliye için ihtarı bütün kiralayanlar beraber çekmek zorunda..Tahliye taahhütü yönünden yapacak bir şey kalmamıştır.Arık kişi sizin kiracınızdır va 6570 7.madde ve BK.ve İİK dan doğan tahliye duruımulargöre fırsat kollayıp gereğini yapmalısınız
Old 27-01-2008, 23:08   #6
şerh

 
Varsayılan

sayın admin çok güzel bir şekilde özetlemiş.
satın alanlar eğerki tapuda ŞERH yoksa 1 ay içinde veya 1 ayı geçtikten sonra da sanki eski malikler gibi kontrat sürelerindeki haklara sahiplermiş gibi tahliyeye ilişkin taleplerde bulunabilrler.
Bu sebepler de yasada özel olarak sıralanmış durumda. yani sınırlı.
Sizin durumunuza en uygun olan sözleşmenin bitimine 1 ay kala ihtiyaç nedeniyele ihtar çekip 6 ay tahliye hakkı tanımanız, bu sürede tahliye olunmazsa sulh hukuk mahkemesinde tahliye davası açmanız.selamlar
Old 28-01-2008, 11:04   #7
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan gürhankoç
Tahliye tahhüdüne dayanarak dava açsak da reddedilecek

Neden red edilecek?

Saygılarımla
Old 30-01-2008, 16:40   #8
gurhankoc

 
Varsayılan

tahliye için ihtarı bütün kiralayanlar beraber çekmek zorunda.
Old 30-01-2008, 17:08   #9
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan gurhankoc
tahliye için ihtarı bütün kiralayanlar beraber çekmek zorunda.

Geçerli bir tahliye taahhüdü bulunduğunu zaten siz söylemişsiniz. Neden ayrıca ihtarname keşide edilsin ki?

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yeni Malik Eski Kira Kontratıyla Bağlı Mı? Av.Turan Meslektaşların Soruları 55 18-01-2014 10:50
Yeni Satın Alınan Evden Eski Malikin Tahliyesi atak Meslektaşların Soruları 12 06-09-2010 10:26
Yeni Malik Eski Kiracının Depozito İadesinden Sorumlu mudur? Av.Aynur26 Meslektaşların Soruları 2 28-01-2007 22:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,11695409 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.