Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yetkisiz icra dairesi tarafından yapılan haciz işlemi

Yanıt
Old 23-01-2008, 10:38   #1
Av. Eser Bozkurt

 
Varsayılan yetkisiz icra dairesi tarafından yapılan haciz işlemi

herkese merhaba, benim sorum kambiyo senedine dayalı takiplerde icra dairesinin yetkisizliğine icra mercii tarafından karar verilene dek geçen süre içerisinde yetkisiz icra dairesi tarafından yapılmış olan işlemlerin özellikle haciz işleminin akıbetinin yetkisizlik kararı verildikten sonra ne olacağına ilişkin. yetkisiz icra dairesi tarafından yapılan işlemlerin geçersiz olduğu muhakkak ancak konulmuş olan haciz yetkisizlik kararını takiben kendiliğinden mi kalkacak yoksa yapılması gereken bir işlem var mı??? şimdiden herkese teşekkürler..
Old 23-01-2008, 11:47   #2
Av.hasan onur

 
Varsayılan

merhaba,

Alacaklının on gün içerisinde takibin yapıldığı, yetkisiz icra dairesine başvurması ve takip dosyasını yetkili icra dairesine gövderilmesini istemesi gerekir. (İİK m.50/1 HUMK m.27 ve n.193/3)

Bu halde, yetkili icra dairesince bakılan bu takip, yetkisiz icra dairesinde yapılan takibin devamı sayılır.


Alacaklı eğer 10 gün içerisinde takip dosyasını yetkili icra dairesine gönderilmesini istemezse, takip yapılmamış sayılır.

İcra mahkemesi, yetki itirazının kabulüne karar vermekle yetinmelidir. bundan başka takibin iptaline karar veremez.

Yukarıda ilettiklerim Baki Kuru hocadan. bence HUMK genel kurallar burada geçerlidir. yani bütün işlemler kaldığı yerden görevli icra dairesinde devam etmektedir.

10 gün içerisinde eğer bu yola başvurulmazsa dediğiniz gibi yetkisiz icra dairesi tarafından yapılan işlemler geçersiz olur.
iyi çalışmalar.
sevgiler.
Old 23-01-2008, 11:50   #3
Av. Rak

 
Varsayılan

Yetkili icra dairesi yenibir ödeme emri gönderecektir. Böylece eski hacizler kalkmış olur. Yetkisiz icra dairesinde talep açarak. dosya gönderilmeden önce haczi kaldırabilirsiniz.
Old 23-01-2008, 12:36   #4
sultanahmet

 
Varsayılan

Yetkisizlik nedeniyle verilen kararın hukuki sonucu, ödeme emrinin iptalidir. Dolayısıyla ortada henüz kesinleşmiş bir icra takibi bulunmadığından, alacaklının haciz talep etme hakkı bu aşamada yoktur. Doalyısıyla, yetkisiz icra dairesinin yaptığı haciz geçersiz sayılmalıdır.
Old 23-01-2008, 15:28   #5
Av.Erdinç LAFLI

 
Varsayılan

İcra Mahkemesinin yetkisizlik kararının temyiz süresinin sona erdiği veya Yargıtay'ın onama kararının teblig edildiği tarihten başlayarak 10 gün içinde,yetkisiz icra dairesine başvurarak dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini istemesi ve gönderme giderininde ödenmesi gerekir. Bunun üzerine, yetkisiz icra dairesi dosyayı yetkili icra dairesine gönderir.BU HALDE YETKİSİZ İCRA DAİRESİNCE BAKILAN BU TAKİP, YETKİSİZ İCRA DAİRESİNCE YAPILAN TAKİBİN DEVAMI SAYILIR, DOLAYISIYLA YETKİSİZ İCRA DAİRESİNCE YAPILAN HACİZLER DEVAM EDER VE YETKİLİ İCRA DAİRESİNCE ALACAKLIDAN YENİDEN HARÇ ALINMAZ,ZAMANAŞIMIDA KESİLMİŞ OLUR. Alacaklı bu 10 gün içinde yetkili icra dairesine gönderilmesini istemezse,TAKİP YAPILMAMIŞ SAYILIR.Yapılmamış sayılan bu takipte varolan hacizlerin kaldırılması için alacaklı tarafından bir işlem yapılması gerekli değildir.Ancak borçlu taraf hacizlarin kaldırılmasını talep ediyor ise yetkisiz icra dairesine başvurması yeterlidir.
Old 23-01-2008, 15:42   #6
Av.Cengiz Aladağ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Erdinç LAFLI
İcra Mahkemesinin yetkisizlik kararının temyiz süresinin sona erdiği veya Yargıtay'ın onama kararının teblig edildiği tarihten başlayarak 10 gün içinde,yetkisiz icra dairesine başvurarak dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini istemesi ve gönderme giderininde ödenmesi gerekir.

İcra Mahkemesi'nin yetkiye ilişkin kararları kesindir.

İ.İ.K. 50/2: "Yetki itirazı esas hakkındaki itirazla birlikte yapılır. icra mahkemesi tarafından önce yetki meselesi tetkik ve kati surette karara raptolunur."
Old 23-01-2008, 15:54   #7
Av.Erdinç LAFLI

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım ;öncelikle uyarınız için teşekkür ederim.Benim ele aldığım olasılık : Alacaklının yetki itirazını kabul etmemesi ve yetki itirazının reddini sağlamak için, itirazın kaldırılması yoluna (m68-68a) başvurulması ve bunun reddine ilişkin karar ile ilgiliydi.Bu karar üzerine; İcra Mahkemesinin yetkisizlik kararının temyiz süresinin sona erdiği veya Yargıtay'ın onama kararının teblig edildiği tarihten başlayarak 10 gün içinde,yetkisiz icra dairesine başvurarak dosyanın yetkili icra dairesine gönderilmesini istemesi ve gönderme giderininde ödenmesi gerekir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yurt dışındaki borçluya karşı icra takibi ve haciz işlemi nasıl yapılır askeri hakim Meslektaşların Soruları 14 04-03-2011 13:22
yetkisiz yerdeki takip için yapılan borca itiraz yetkili, yerde de geçerli olur mu? avukat_selcuk_bey Meslektaşların Soruları 2 13-07-2007 10:14
Sivas'ta bir haciz işlemi için avukat arkadaş arıyorum saadet Şehirlerarası Nöbetçi Avukat 2 09-01-2007 11:52
çekin yetkisiz kişi tarafından imzalanması atak Meslektaşların Soruları 1 08-11-2006 13:13


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03540611 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.