Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi alacakları için ihtar

Yanıt
Old 23-01-2008, 08:54   #1
avukatde

 
Varsayılan İşçi alacakları için ihtar

değerli turkhukuksitesi kullanıcıları ve yöneticileri bir konuda bana yardım ederseniz sevinirim.Bildiğiniz üzere işçinin ücret alacaklarına da mevduata uygulanan en yüksek faiz talep ediliyor.Ancak kıdemden farklı olarak faiz dava tarihinden itibaren başlıyor diğer ücret alacaklarında.Davayı kısmı açtığımız taktirde kalan kısım için faiz ıslahtan sonra başlayacak.Ancak işverene ihtar çekip onu temerrüde düşürdüğümüz taktirde faiz temerrüt tarihinden itibaren işyecek.Size sormak istediğim şey sözkonusu ihtarı noter aracılığıyla çekmemiz şart mı?Şimdiden herkese teşekkür ederim.
Old 23-01-2008, 09:41   #2
ali ekmekçi

 
Varsayılan

noter aracılığıyla çekmediğiniz ihtarın içeriğini ispatta zorlanırsınız noterden çekin.Ayrıca kıdem ihbar vs.için fazla fazla bir tutar belirtinki tamamını ihtar etmediğiniz şeklinde bir sorunla karşılaşmayınız.
Old 23-01-2008, 10:44   #3
avukatde

 
Varsayılan teşekkür ederim.

yardımınız için teşekkür ederim.Yanlız burada(ihtarda) belirteceğimiz miktarın davada bir bağlıyıcılığı olur mu.Yani ben olmayacağını düşünüyorum ancak yine de emin olmadım.Bu konuda da beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Old 23-01-2008, 15:22   #4
Avukat Nedim

 
Varsayılan

İhtarnamede fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmanız halinde belirttiğiniz miktarın bağlayıcılığı olmayacaktır dşüncesindeyim.
Old 28-01-2008, 11:53   #5
Av.Duran Küçüköner

 
Varsayılan

Sayın Avukatde
Sanıyorum eklediğim karar yeterli olacaktır.

Yargıtay 9.H.D. 09.12.2003 tarih 15584/20420 sayılı kararı

"Dairemizin kararlılık kazanmış uygulamasına göre işverenin temerrüde düşürülmesi bakımından tahsili istenen miktarların açkça belirtilmesi zorunluluk değildir. Talep edilen alacak kalemlerinin gösterilmesi yeterlidir"
Kaynak:Prof.Dr.Ercan Akyiğit İş Kanunu Şerhi 2.Cilt. Sayfa:1676-1677
Old 28-01-2008, 12:46   #6
HÜLYA ÖZDEMİR

 
Varsayılan

Sn. meslektaşım Duran Küçüköner'in belirttiği kararın tam metnini faydalı olacağı düşüncesi ile ekliyorum.

T.C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/15584

K. 2003/20420

T. 9.12.2003

• İŞVERENİN TEMERRÜDE DÜŞMESİ ( İşverenin Temerrüde Düşürülmesi Bakımından Tahsili İstenen Miktarların Açıkca Belirtilmesinin Bir Zorunluluk Olmaması )

• ALACAĞIN TAHSİLİ ( İşverenin Temerrüde Düşürülmesi Bakımından Tahsili İstenen Miktarların Açıkca Belirtilmesinin Bir Zorunluluk Olmaması )

• TEMERRÜT ( İşverenin Temerrüde Düşürülmesi Bakımından Talep Edilen Alacak Kalemlerinin Gösterilmesinin Yeterli Olması )

• ALACAK KALEMLERNİN GÖSTERİLMESİ ( İşverenin Temerrüde Düşürülmesi Bakımından Talep Edilen Alacak Kalemlerinin Gösterilmesinin Yeterli Olması )

818/m.101


ÖZET : Dairemizin kararlılık kazanmış uygulamasına göre işverenin temerrüde düşürülmesi bakımından tahsili istenen miktarların açıkca belirtilmesi bir zorunluluk değildir. Talep edilen alacak kalemlerinin gösterilmesi yeterlidir.
DAVA : Taraflar arasındaki ihbar, kıdem tazminatı, fazla çalışma, yıllık izin ile hafta ve genel tatil gündeliklerinin ödetilmesi davasının yapılan yargılaması sonunda; ilamda yazılı nedenlerle gerçekleşen miktarın faiziyle birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine ilişkin hükmün süresi içinde temyizen incelenmesi taraflar avukatınca istenilmesi ve davacı avukatınca da duruşma talep edilmesi üzerine dosya incelenerek işin duruşmaya tabi olduğu anlaşılmış ve duruşma için 9.12.2003 Salı günü tayin edilerek taraflara çağrı kağıdı gönderilmişti. Duruşma günü davacı adına Avukat Murat Erdoğan ile karşı taraf adına Avukat Süeda Tugay geldiler. Duruşmaya başlanarak hazır bulunan avukatların sözlü açıklamaları dinlendikten sonra duruşmaya son verilerek dosya incelendi, gereği konuşulup düşündü:
KARAR : 1.Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, davalının tüm temyiz itirazlarıyla davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.
2.Davacı vekilince 8.2.2000 tarihli ihtarname ile bu davadan önce dava konusu fazla çalışma, hafta tatili ve izin alacakları talep edilmiş, ödeme için beş günlük süre tanınmıştır. Mahkemece söz konusu ihtarnamede miktar yazılı olmadığı belirtilerek hüküm altına alınan alacaklar yönünden temerrüt tarihi yerine dava tarihinden itibaren faize karar verilmiştir.
Dairemizin kararlılık kazanmış uygulamasına göre işverenin temerrüde düşürülmesi bakımından tahsili istenen miktarların açıkca belirtilmesi bir zorunluluk değildir. Talep edilen alacak kalemlerinin gösterilmesi yeterlidir.
Yapılan bu açıklamalara göre, mahkemece hüküm altına alınan işçilik hakları yönünden temerrüt tarihinden itibaren faize karar verilmesi için hükmün bozulması gerekmiştir.
SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, davacı yararına takdir edilen 375.000.000 TL.duruşma avukatlık parasının karşı tarafa yükletilmesine, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 9.12.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Iki Haklı Ihtar mı?? Av.Ayse E. Meslektaşların Soruları 27 20-03-2014 17:02
Belediyenin düzenlediği Amme alacakları için ödeme emri- itiraz - süre - merci Av.Bülent Özkan Meslektaşların Soruları 8 05-06-2013 07:26
apartman yönetimine ihtar mnokay Meslektaşların Soruları 3 04-04-2007 15:46
Kıbrıs'a ihtar!!! Çok acil!! Seyda Meslektaşların Soruları 2 31-03-2007 16:44
Kiracıya yapılan ilamsız takip Tahliye için haklı ihtar sayılır mı? hukukcu34 Meslektaşların Soruları 1 30-03-2007 19:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03897190 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.