Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Derdestlik Nedir?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-01-2008, 18:15   #1
Konuk

 
Kitap Derdestlik Nedir?

lütfen bana derdest ne demek anlatırmısınız bende boşandım ama ne eşim nede ben hala boşanma ilamını almadık şimdi biz derdest mi olduk yani davamız hala açıkmı şimdi .boşanalı 1 sene oluyor bana elden veriyor nafakamı ve ikimzde görüşüyoruz yani şimdi biz barışabilirmiyiz evliliği iptal ettirebilirmiyiz .yoksa bir cezası varmı bu kadar uzun süre ilgilenmiyince karar kendiliğidenmi kesinleşiyor ..not biz ikimizde avukat tutmamıştık o zaman ....2 çi celsede boşanma kararı verilmişti ..aldık elimize hakimin imzalattığı kararı bitti dedik bir dahada arkasını aramadık ..
Old 09-01-2008, 22:30   #2
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Kararın size tebliğinden itibaren belli sürede temyiz yoluna başvurulmazsa veya temyize başvurulur da karar onanırsa karar kesinleşir. Eğer karar size hiç tebliğ edilmedi yani adresinize gönderilmedi ise davanız hâlâ açık demektir ve şu anda davadan feragat olanaklıdır. Kararın tebliğ edilmesini sağlayarak kesinleşme sürecini başlatabilirsiniz veya davadan vazgeçtiğinize ilişkin dilekçe verebilirsiniz. Bu durumun hiçbir yaptırımı, cezası yoktur.
Old 09-01-2008, 22:52   #3
Konuk

 
Neşeli bilmiyorum

bilmiyorumki gidip kendimiz alıyormuyuz boşanma ilamını yoksa mahkememi yolluyor eve kararı .siz bilirsiniz almadıysazda eve geliyormu kesin karar acaba . ya teşekkür ederim u siteyi gezerken gördüm çok güzel bir faydalı bir hukuk sitesi . bn bilseyim daha önce duysaydım daha fazla bilgi sahibi oludum inanın çok sevaba giriyorsunuz çok kadınlr haklarını bilmiyor bile ben bile buradan bugün öğrendim haklarımı .TEŞEKKÜRLER HEPİNİZE VE DEĞERLİ BU İŞE GÖNÜL VERMİŞ GENÇ AVUKTLARA
Old 10-01-2008, 07:28   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı

Boşanma kararı mahkeme tarafından( posta gideri ödenmeden)kendiliğinden gönderilmez.

Davanızın akıbetini öğrenmek istiyorsanız, mahkeme kalemine gidip (dosya numarasını belirterek) kararın kesinleşip kesinleşmediğini sormanız gerekmektedir.

Diğer bir yol,nüfus müdürlüğüne giderek bilgi ve belge almanızdır.Karar kesinleşmiş ise nüfus müdürlüğüne bildirilmiş ve nüfus kayıtlarına işlenmiş olmalıdır.
Old 10-01-2008, 10:49   #5
OZDEMİR

 
Varsayılan

kararlar tebliğ edilmeden kesinleşmez.Ne size ne de eşinize bir tebliğ yapılmadığına göre davanız halen derdest.Boşanma kararınız da kesinleşmediğinden kesin hüküm anlamı taşımaz.Karardan sonra vereceğiniz dilekçe ile evliliğinizin devamını sağlayabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kat mülkiyeti yasasındaki değişikliğin derdest davaya etkisi mnokay Meslektaşların Soruları 6 16-04-2008 09:14
derdest olur mu? miss_lawyer Meslektaşların Soruları 4 09-10-2007 12:52
itirazın iptali ve derdest alacak davası avk-e Meslektaşların Soruları 10 02-08-2007 18:25
Derdest boşanma davası dışında yeni bir dava açılması hk bir soru! av.egemen Meslektaşların Soruları 3 26-03-2007 12:09
terditli davalarda terditlerden biri derdest ise 2.dava derdest olurmu detlef Meslektaşların Soruları 1 09-08-2006 14:15


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02837992 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.