Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmar Kanunu 18. madde

Yanıt
Old 05-01-2008, 23:05   #1
niliş

 
Varsayılan İmar Kanunu 18. madde

Değerli meslektaşlarım bir konuda yardımlarınıza ve görüşlerinize ihtiyacım var. İmar Kanunu 18. maddesinin Belediye tarafından uygulandığı bir davamız mevcut. Bildiğiniz üzere yeni düzenlemesiyle kanun artık %40 a varan oranlarda müdahaleye cevaz veriyor. Bunun Anayasanın Temel Hak ve Hürriyetler kısmındaki Mülkiyet hakkına (gerekçesini okumamış olsamda) aykırı olduğu kanaatindeyim. Her ne kadar Anayasa maddesinde mülkiyet hakkı kanunla sınırlanır demekte ise de; bu sınırlama hakkının herhalükarda kişinin mülkiyet hakkının neredeyse yarısını gasp edebileceği sonucuna bence varmamak gerekir.
Sorum şu; İmar kanunu 18. madde hükmünü bertaraf edebilecek ve Türkiyenin imzaladığı bir uluslararası sözleşme var mı? Eğer varsa Anayasa 90 madde'den : "... Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır." yararlanabilir miyiz? Ne dersiniz.
Old 05-01-2008, 23:49   #2
Av.Selim Balku

 
Varsayılan

İmar Kanunu 18 bildiğim kadarıyla Anayasa Mahkemesi tarafından ele alınmıştı. Karar şuan için yanımda değil ama sizin o kararı incelemenizi tavsiye ederim.

Mülkiyet hakkının ihlal edildiği düşüncesi, mamelekinizde hukuka aykırı bir şekilde eksilmeye neden olduğunu gösterir,

İmar kanunu 18 neticesinde her nekadar belediyece arazinizin bir kısmına el konulduğu düşünülse de mamaelekinizde bir eksilme olduğunu göstermez;

yani arazide eksilme olsa da malvarlığında eksilme olmayabiliyor,

misal vermek istersek şahısların arazlerinin bir kısmına el konulup yol, yeşil alan, park veya kamu yararı ve şehircilik düzenlemesinin önemli unsurlarından bir şey yapılıyor, yapılan bu her neyse o arazinin değerini artırabiliyor, vatandaşın arazinin yanından yol geçtiği için veya binasının yanında hastane, okul vs olduğu için mülkiyetin değeri ikiye katlanabiliyor.

Hatta büyük arazi sahipleri arazilerinin bir kısmını devlete hastane veya üniversite yapılması için bağışlanıp geriye kalan arazilerinin değerini beşe ona katladığı hepimizin malumudur

Bu sebeplerle yasanın bu haliyle mülkiyet hakkının ihlali olup olmadığı mesele somutlaştırılarak anlaşılabileceği düşüncesindeyim...

Kolay gelsin...
Old 06-01-2008, 00:43   #3
Jaap

 
Varsayılan

anladığım kadarı ile sorun alınan dop payının haksızlığına ilişkin.kanaatimce burada bir sorn olacağını düşünmüyorum.zira zaten yeni düzenleme ile arzi değerinin daha üzerinde bir değere kavuşuyor.fakat şunu önemle vurgulama isterimki; şayet önceden (eski imar yasalarından kaynaklanan) bir kesinti var ise mükerrer kesinti yapılamayacaktır. Zira belediyeler aksini uygulayabiliyor.saygılarımla.
Old 06-01-2008, 15:12   #4
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine EK-1 No.lu protokolun kısaca mülkiyet hakkı olarak nitelendiren 1. Maddesi şöyledir. ( Ek protokol Türkiye tarafından 10.03.1954 tarihinde onaylanmıştır. )

"Her gerçek veya tüzel kişi mallarından yararlanmasına saygı gösterilmesi hakkına sahiptir. Herhangi bir kimse ancak kamu yararı gereği olarak ve kanunun ön gördüğü koşullar ile devletler hukukunun genel ilkeleri çerçevesinde mülkünden mahrum edilebilir
Herkes, yasal şekilde elde ettiği mülküne sahip olma, kullanma, elden çıkarma ve miras bırakma hakkına sahiptir. Bunların kaybı karşılığında zamanında adil bir tazminat ödenmesi koşulu ile kamu menfaati nedeniyle veya yasada öngörülen koşullar çerçevesinde yapılması dışında hiç kimsenin elinden mülkü alınamaz. Mülkün kullanımı, kamu menfaati için gerekli olduğu ölçüde yasa ile düzenlenebilir. "

T.C. Anayasası, 35. maddesinde mülkiyet hakkını düzenlemiştir. "Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz "

Gerek A.İ.H.S. de ve gerekse Anayasada düzenlenen “ mülkiyet hakkı” ve sınırlandırmaları tanımı ve ölçütleri arasında uyum bulunmaktadır. AİHM. Kamulaştırmasız el atma ile kamulaştırma bedelinin geç ödenmesi olaylarını sözleşmedeki mülkiyet hakkının ihlali olarak kabul etmiştir. Fakat İmar K.daki D.O.P. (düzenleme ortaklık payı) kesintisi konusunda ben AİHM.sinin verdiği bir karara rastlamadım. Buna karşın Anayasa Mahkemesi 21.06.1990 T. 1990/ 10 E. 1990/14 K. Sayılı kararı ile İmar K.nun 18/2 maddesinde öngörülen D.O.P. kesintisinin tapu malikine götürülen hizmetin karşılığını teşkil ettiği gerekçesi ile , bu yasal düzenlemeyi anayasaya aykırı bulmamıştır.

Sonuç olarak ; Anayasa Mahkemesinin kararı çerçevesinde D.O.P kesintisi konusunda iç hukukta bir sonuç alınamayacağı kanısındayım. İç hukuk yolu tüketildikten sonra AİHM.ne başvurulursa durumun ne olacağını , mahkemenin bu durumu mülkiyet hakkının ihlali olarak kabul edip etmeyeceğini , ortada bir emsal bulunmadığından bilemiyorum.

Saygılarımla.
Old 06-01-2008, 15:45   #5
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan

Zamanında tarla satın alana şimdi 18 uygulaması ile arsa verilecekse aradaki değer farkı diğer vatandaşların cebinden çıkmamalı. Kimin malı değerleniyorsa külfetine de o katlanmalı.

Mülkiyet hakkı var ama bu hak mülkiyet haksızlığına vardırılmamalı.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İŞ kanunu 22.madde geleceğin avukatı Hukuk Soruları 4 03-11-2010 16:40
Köy Kanunu Ek Madde:13 av.knel Meslektaşların Soruları 3 28-01-2010 14:12
İş Kanunu 36. Madde serdal güler Meslektaşların Soruları 2 16-10-2007 16:04
İmar Kanunu 18. Madde Uygulaması - Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) Turkmen Meslektaşların Soruları 2 01-06-2007 10:54
İmar Kanunu 18.madde uygulaması ile Kamulaştırma İşleminin karşılaştırması Gürkan Çalışkan Meslektaşların Soruları 1 10-04-2006 23:31


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03363490 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.