Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kadastro tespiti-yol

Yanıt
Old 27-12-2007, 08:20   #1
av.asen öznur

 
Varsayılan kadastro tespiti-yol

iyi günler,
müvekkilime babası ceddinden intikal eden tapusuz taşınmazın bir kısmı yapılan kadastro çalışmaları aşamasında köy yoluna dahil edilmiştir.Biz de askı tarihinden itibaren 30 gün içinde kadastro mahkemesine tespitin iptali ile ilgili olarak dava açtık.Ancak davalı hazine avukatı davaya cevap dilekçesinde söz konusu davanın pafta düzenleme tarihinden dava tarihine kadar 20 yılı aşkın bir sürenin geçmesi gerekir şeklinde beyanda bulunmuş ve bununla ilgili olarak yargıtay ilamları eklemiştir.Benim bildiğim kadarıyla 30 günlük süreyi kaçırdığım takdirde bu 20 yıllık sürenin dikkate alınması gerektiğidir.Bu konuyla ilgili olarak bilgisi olan arkadaşların fikirlerini varsa yargıtay kararı göndermelerini rica ediyorum teşekkürler.
Old 27-12-2007, 08:29   #2
ISTANAZ

 
Varsayılan

Hazine vekilinin cevap dilekçesi ile ilgili açıklamanızı tam anlayamadım. Acaba kadastro tespitinden önce bir niza çıktı da 20 yıl aralıksız ve nizasız zilyet olma şartı gerçekleşmedi mi? Hazine vakili bunu mu kastedmiş?
Old 27-12-2007, 08:34   #3
av.asen öznur

 
Varsayılan

hayır onu kasttedmemiş.demişki bu sözü yargıtay kararından alıntı yapmış..'yol olarak bırakılan taşınmazlar için parsel numarası verilmemekte ve tescil harici bırakılmaktadır.Bu durumda tescil harici bırakılan taşınmaza yönelik dava söz konusu olup,tescil harici bırakılan taşınmazlar için pafta düzenleme tarihinden dava tarihine kadar 20 yılı aşkın bir sürenin geçmesi gerekir demiş.
Old 27-12-2007, 09:54   #4
ISTANAZ

 
Varsayılan

Bu tarzda bir Yargıtay kararının anlamı şu olabilir.Daha önce yapılmış kadastro çalışması vardır. Bazı yerler tescil dışı bırakılmıştır. Tescil dışı bırakılan bu yerler kazandırıcı zamanaşımı ile kazanılabilir. Ancak aradan 20 yıl geçmelidir. Aynı yerde ikinci defa kadastro çalışması yapılması halinde tescil dışı bırakıldıdığı ilk kadastro tespiti önem kazanmaktadır. Zira tescil dışı bırakıldığı tarihten ikinci kadastro çalışması yapulan tarihe kadar 20 yıl geçmiş ve şrtlar uygunsa zamanaşımı ile kazanmak mümkün. Biraz karışık oldu. Sizin olayınızda aynı yerle ilgili daha önce yapılmış bir kadastro çalışması var mı? Yoksa ilk defa mı yapılıyor. İlk defa yapılıyorsa sunulan Yargıtay kararı bence olaya uygulanamaz.
Old 28-12-2007, 14:05   #5
farnax

 
Varsayılan

sn.Av.asen öznur,
Öncelikle Kadastro mahkemesinin görevi dava konusu taşınmaz hakkında kadastro tutanağının düzenlenmesi ile başlar.Bu nedenle görevli mahkeme kadastro değil taşımazın değerine göre Sulh veya asliye hukuk mahkemeleridir.Bahsettiğiniz ise sürelere ilişkin olup kadastro kanunun 12.maddesinde yazan;30 günlük süreyi kaçıranlar 10 yıllık hak düşürücü sürede dava açabilirler.20 yıl ise 14.m.deki mülk edinimi ile ilgilidir.Bahsettiğiniz karar Yar.H.G.K.'nun 27.12.2002 T.ve 2002/141-132 sayılı içt bir.kararı olmalı.Buna göre kadostroda tescil dışında bırakılması de bir kadastro işlemi sayıldığından zilyetliğie esas süre tespit dışı bırakma işlemi yani kad.paftasının düzenlenmesi ile başlar.Bu nedenle kadastro ile dava tarihi arasında 20 yıllık süre olmalıdır,aksi halde davanız red edilir.Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kadastro tespiti-tapu iptali ve tescil Burak Demirci Meslektaşların Soruları 6 06-07-2009 15:07
kadastro tespiti ve taşınmazın devri av.asen öznur Meslektaşların Soruları 1 29-08-2007 13:19
Kadastro tespiti-hak düşürücü süre mehmet sirn Meslektaşların Soruları 3 14-11-2006 12:47
Kadastro tespiti/tapusuz taşınmaz/satım hidayet Meslektaşların Soruları 4 30-09-2006 21:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03303003 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.