Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Staj EĞİtİm Merkezİ Ve Stajyer Avukat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2007, 19:11   #1
salimengin

Varsayılan Staj EĞİtİm Merkezİ Ve Stajyer Avukat

STAJ EĞİTİM MERKEZİ Avukatlık Stajın 2.Kısmındaki eğitim için stajyerlerin telefonuna sms yolluyor.Mesaj stajyere ulaşmasa telefonla arama yapılıyor.Bu sefer de stajyere ulaşılamasa hiç bir şey yapılmadan stajyerin başvurusu bekleniyor.Bu sırada stajyer ola ki Staj Eğ. Merkezini aramasa ve eğitim için ön kayıt süresini kaçırırsa Staj Eğitim Merkezi stajyeri sorumlu tutuyor ve bir sonraki eğitim programının beklenmesi gerekeceğini belirtiyor.
Peki bu durum sizce doğru mu?
Old 20-07-2009, 12:55   #2
Av.E.Ekşioğlu

Merhaba,

Ben maalesef sizin bu sorunuza cevap veremeyeceğim, çünkü yeni mezun oldum ve çıkış belgemi alır almaz baroya başvuracağım, bu da Ağustosu bulacak gibi görünüyor. Benim sormak istediğim bir şey vardı, staj eğitim merkeziyle ilgili olarak.

Staj Eğitim Merkezine ne zaman başvurmak ya da gitmek gerekiyor? Avukatlık Stajının 2. kısmında yazmışsınız; buradan "avukat yanında yapılacak olan staj"ı mı anlamalıyım?

Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşşekür ederim!
Old 20-07-2009, 13:43   #3
Av.Özgür KARABULUT

Merhaba;

Staj yapmak için başvuracağınız Baro'nun belirlediği bir Staj Eğitim takvimi vardır. İzmir'de mesela, İlk altı ay ya da ikinci altı ay gibi değil de güz dönemi ve bahar dönemi diye ikiye ayrılıyor ve diyelim Eylül ayına kadar staj başvurusunu yapmış olanlar Ekim'de açılan eğitime katılmış oluyorlar. Eğitim bittikten sonra başvuru yapanlar için de Mayıs ayında yeniden eğitim programı belirleniyor. Bu eğitime ayrıca, güz dönemindeki eğitimde mazeretli veya mazeretsiz girilemeyen dersler için telafi de yapılabiliyor.

En nihayetinde, staj yaptığınız süre boyunca bağlı bulunduğunuz Baro ile sürekli iletişim halinde olursanız tüm bu sıkıntıları aşabilirsiniz ve en sağlıklı bilgileri oradan alabilirsiniz.

Ben staj yaparken o kadar çok aramışım ki görevli arkadaşım, artık sesimden tanır olmuştu ve ben "Çok çok özür dilerim, yine rahatsız edeceğim" gibi sözlerle konuşmaya başlardım. Benimkisi ihtiyatı da geçmişti
Old 21-07-2009, 13:34   #4
Av.E.Ekşioğlu

Anladım çok çok teşekkür ederim sorumu dikkate alıp yanıtadığınız için... Acaba İzmir'deki uygulamayla İstanbul'daki farklı mıdır..?

İstanbul'da staj eğitimi gören arkadaşlar varsa onlar da beni aydınlatabilirler mi?

Şimdiden şükranlarımı sunarım
Old 22-07-2009, 16:48   #5
Av.Özgür KARABULUT

Her Baro'nun staj eğitim uygulaması farklı oluyor diye biliyorum. Bu yüzden size yine en iyi İstanbul'da staj yapan arkadaşlar yardım edebilecektir ve tabii ki Baronuz ile iletişimi sürekli en üst düzeyde tutmanızı şiddetle tavsiye ediyorum
Old 22-07-2009, 16:56   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan zg1234
sorumu dikkate alıp yanıtadığınız için...

Mesajınızın bu kısmı için özellikle ve ayrıca yazmak istedim. Yalnızca meslektaş olmamızdan değil "soru sormuş" olmanızdan dolayı da sorunuzu cevaplamak, Forum'a üye olmanın doğal bir sonucudur.

Saygılarımla...
Old 22-07-2009, 16:56   #7
salimengin

Varsayılan Staj Eğitim Merkezi'

Alıntı:
Yazan Özgür KARABULUT
Her Baro'nun staj eğitim uygulaması farklı oluyor diye biliyorum. Bu yüzden size yine en iyi İstanbul'da staj yapan arkadaşlar yardım edebilecektir ve tabii ki Baronuz ile iletişimi sürekli en üst düzeyde tutarak
Avukatlık stajı bilindiği gibi ilk altı ay mahkeme stajı ikinci altı ayı ise avukatın yanında geçmekte.İstanbul Barosu'na bağlı Staj Eğitim Merkezi'ndeki dersler ikinci altı ayda gerçekleşiyor.SEM'indeki 40 gün diye hatırladığım programın başlangıç tarihi onlar tarafından belirleniyor.Ama Stajyerin bunu takip etmesi gerekiyor.Baroya verdiğiniz telefonunuzun açık olması yeterli çünkü Staj Eğitim Merkezi SMS gönderiliyor.
Old 23-07-2009, 20:42   #8
Giyom Tell

"İyi takip" ederseniz istanbul barosu staj eğitim merkezinde 6. ayınız dolmadan dahi derslere katılmanız mümkün.
Old 13-10-2009, 21:19   #9
MuratCANLI

Her baronun staj eğitimi farklı olmakta.Mesela ben Denizli Barosuna kayıtlıyım.Bizde pek tarih önemli değildir.
Old 15-10-2009, 11:01   #10
üye19891

hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukatlık stajını ağustos ayında başlatabilir miyiz hemen (adli tatil etkiler mi)ilk adliyede sanırım tam olarak nasıl başladığı konusunda bilgisi olan var mı?
Old 15-10-2009, 19:38   #11
MuratCANLI

Alıntı:
Yazan hulya
hukuk fakültesini bitirdikten sonra avukatlık stajını ağustos ayında başlatabilir miyiz hemen (adli tatil etkiler mi)ilk adliyede sanırım tam olarak nasıl başladığı konusunda bilgisi olan var mı?

Hukuk Fakultesini bitirdikten sonra stajınızı yapmak istediğiniz Baroya başvurmalısınız.Bu başvurunuz 15 gün askıda bekletilir.Daha sonra adliye stajınız başlatılır.Ayın ağustos olması önemli değildir.Hayırlı olması dileğimle.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi