Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracı Yönetici Olabilir Mi? Apartman Yönetiminde Yer Alabilir Mi?

Yanıt
Old 10-11-2007, 19:05   #1
köktaş

 
Varsayılan Kiracı Yönetici Olabilir Mi? Apartman Yönetiminde Yer Alabilir Mi?

Sayın Meslektaşlarım,
bir kiracı apartmanda yöneticilik yapabilir mi? Ya da apartman yönetiminde yer alabilir mi? Yapabilirse neden yapamazsa neden? Bu konuda Yargıtay Kararı var mı?
Teşekkür ederim...
Old 10-11-2007, 22:20   #2
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Kiracılar kat malikleri kurulu toplantısına katılabilir ama oy hakkı yoktur. Çünkü Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kat malikleri taşınmazın yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler. Ayrıca yönetici kat maliklerinin hem sayı hem de arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır. Bu hükümler doğrultusunda kat malikleri kurulu sayı ve arsa payı çoğunluğu ile bir kiracıyı yönetici seçebilir.
Old 10-11-2007, 22:30   #3
köktaş

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım bir husus daha var aslında. Kiracı yönetici değilde yönetim kurulunda yer alabilir mi?
Old 10-11-2007, 22:32   #4
Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Ben az önceki yanıtımda yanlışlıkla kat malikleri kurulu toplantısına katılabilirler diyecek iken yönetim kurulu toplantısına katılabilirler diye yazmışım, düzelttim. Eğer kat malikleri gerekli çoğunlukla kiracıyı yönetici olarak seçerse yönetim kurulu içinde yer alabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
yönetici ne yapmalı???? eses Hukuk Soruları Arşivi 1 02-08-2006 02:56


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02722907 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.