Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Ve Devamsizlik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-11-2007, 15:58   #1
stalin

Önemli Hukuk Ve Devamsizlik

sevgili arkadaşlarım ve değerli büyüklerim hukuk fakültelerinde bildiğiniz gibi yoklama alınmıyor..bu sebeble bazı arkadaslarımızın fakülteye ya hiç gelmediklerine, ya da çok az geldiklerine şahitlik ediyoruz. 2. sınıfa yeni başlamamdan dolayı durumun ehemmiyetini hala idrak edemiyorum...DERSLERE GELMEDEN BU FAKÜLTE BİTMEZ Mİ YOKSA EVDE İSABETLİ ÇALIŞMALARLA FAKÜLTEYE GİTMEDEN DE BU İŞİ HALLEDEBİLİR MİYİZ?
ikinci sıkıntı ise fakülteye gitmeden arkadaş cevresi kurulabir mi?
TÜM ARKADAŞLARIM VE BÜYÜKLERİMİN DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUM.. BİLHASSA MEZUN OLMUŞ BÜYÜKLERİMİZİN ENGİN TECRÜBELERİ BİZE KILAVUZ OLACAKTIR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM..
Old 08-11-2007, 18:22   #2
oguzhand0

Stalin bu konu vakti zamanınde benim de aklımı kurcalamıştı. O yüzden senin yaptığını yaptım ve bu konuda bir konu açtım. Sağolsunlar herkes fikrini belirtti ve onlarca yorumdan oluşan hoş bir tartışma ortamı oluştu...

Vereceğim link kesinlikle işinizi görecektir...

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12214
Old 09-11-2007, 13:12   #3
hilmi

sevgili stalin ben de bu sene 2, sınıftayım gecen sene derslere gidemedim sadece sınavlara girdim ve derslerin hepsini evde 1 aylık çalışmayla verdim ama notlarımın geneli düşük geldi yani tabiri caizse kıtı kıtına verdim bende devam edebildiğin kadar ders takip etmeye calış diğer sıkıntı işe cevre sıkıntısı gercekten büyük sorun oluyor sonradan cevreye girmekten oldukca zor oluyor dediğim gibi sen edebildigin kadar ders takip etmeye calış
Old 06-12-2007, 11:56   #4
juris-tr

Varsayılan Okula ve Hocaya Göre Değişir

Bu sorunuza verilecek yanıt, okuduğunuz okula ve hocalarınıza göre değişecektir. Belli bir okul ve hoca ismi vermek yerine genel özellikler dikkate alınarak şu açıklamalarda bulunulabilir:

Eğer sınıfınızda en az 200 kişi ders dinliyor, hocanız da notlarını okumaktan başka bir şey yapmıyorsa derse girmenize lüzum yoktur. Hocanızın soru kabul etmemesi durumunda derse girmek zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. Ancak notlarına güvendiğiniz arkadaşlarınız olmalı. bu arkadaşları edinmek için de belli bir süre okula gitmelisiniz.

Pratik dersleri bence muhakkak takip etmelisiniz. Ancak pratik derslerin nasıl işlendiği de önemli. Bu dersi işleyen hocanız sadece elindeki anahtarı açıklıyor ve başka soru kabul etmiyorsa, yeni olasılıklar yaratıp farklı öğrencilere söz vererek tartışma ortamı oluşturmuyorsa bu derse de girmek ne kadar faydalı olacaktır tartışılır.

Bunun dışında, bazı fakülteler az öğrenciyle eğitim yapmakta; öğrencilerin başarısı sınavlardan başka ödevler ve sunumlarla değerlendirilmektedir. Bu fakültelerde derslere katılmadan sınavlarda başarılı olmak, hayal olmaktan öte anlam taşımamaktadır.

Şunu da ifade edeyim: Para kazanmak zorunda olmayan öğrencilerin derslere katılmamak için binbir gerekçe göstermelerini yadırgıyorum. Birkaç yıl önce metroda İstanbul Hukuk Fakültesi'nde okuyan bir öğrenciyle tanıştım. Bu arkadaş, cep telefonuyla bir arkadaşından sınav öncesi tüyo almaya çalışıyordu. gülümseyerek izlemeye başladım. Sohbetin ilerleyen bölümlerinde sıra İcra Hukuku'na geldi. Bu arkadaş hocanın ismini bile bilmediğini söyledi. Artık dayanamadım ve sohbetin bitmesini bekledim. Kısa bir sohbetten sonra ona bunca senedir derslerden nasıl başarılı olduğunu sordum. Fotokopi merkezlerinden aldığı notlarla bütün dersleri verdiğini söyledi.

Çoğu hocamız fotokopi merkezlerinin varlığına karşı çıkıyor. Haklılar. Fikri haklara saldırı söz konusu. Hocanın notları satılıyor. Sınav notları satılıyor. Öğrenciler de bu notları ezberleyip sınavları geçiyorlar. Kitap okumadan, yüz sayfayı bile bulmayan notları okuyarak mezun olan hukukçulardan da kalite bekleniyor.

Bunun sorumlusu kim? Öğrencilerin bilinçli olmasını bekliyoruz. Peki bu bilinci onlara kim verecek? Onları devamlı aşağılayan hocalar mı? Yıllardan beri aynı notlardan ders anlatan, farklılık yaratmayan, güncel gelişmeleri aktarmayan ve aynı soruları sormaktan çekinmeyip yeni sorular oluşturmak için çabalamayan ve sonuçta bu düzenin bu şekilde devam etmesinde büyük rol sahibi olan hocaların hiç mi sorumluluğu yok?

Hocalar öğrencilere örnek olmalılar. Onları motive etmeliler. Aksi halde, bu forumun konusu olan yukarıdaki sorulara benzer garip sorular paylaşılmaya devam edilecektir. Sorusunu paylaşan arkadaşı suçlayamıyorum. O, gördüğünü soruyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi