Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iadeli taahhütlü gönderi

Yanıt
Old 19-10-2007, 14:21   #1
av.leyla bişen

 
Varsayılan iadeli taahhütlü gönderi

Sevgili meslektaşlarım,
2006 yılında çıkan 5458 sayılı yasa çerçevesinde müvekkilin bağkur prim borçlarının yapılandırılması amacıyla bağkura iadeli taahhütlü gönderi şeklinde bir dilekçe ile son günü posta yolu ile başvuruda bulundum. Kurum başvurumun süresinde olmadığı gerekçesi ile red kararı verdi. Bunun üzerine İş maahkemesinde yasadan aydanılması yönünde dava açtım ancak dava başvurunun süresinde ve usülüne uygun olmadığı gerekçesi ile davamızı reddetti. Posta yolu ile yapılan iadeli tahhütlü başvurular süresinde yapılmış sayılmaz mı. Bu konuda ilginiz veya yargıtay kararınız varsa beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 19-10-2007, 14:33   #2
Ufuk Levent Timurkaynak

 
Varsayılan

Postaya verildiği değil, dilekçenin ulaştığı tarih bu durumda hükümden sayılacaktır.
Şöyle düşünün. İlamsız takibe dayalı tebligat elinize geçiyor ve posta yoluyla ya da talimat yoluyla itiraz ediyorsunuz. Talimat yoluyla yapılan itirazda talimat icrasına itirazın verildiği tarih itiraz tarihi sayılırken posta yoluyla yapılmış itirazlarda itirazın icra dairesine ulaştığı tarih sayılmaktadır. Bilahare konuyla ilgili Yargıtay kararı ekleyeceğim.
Syg
Old 19-10-2007, 15:11   #3
av.leyla bişen

 
Varsayılan teşekkürler

yanıtınızı aldım ancak başvuruyu iadeli taahhütlü pposta yolu ile bağkur il müdürlüğü'ne göndermiştim. Bence postaya veriliş tarihi geçerli olmalı. yargıtay kararını gönderirseniz sevinirim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02628708 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.