Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

satış sonrası ödenmesi gereken giderler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-09-2007, 08:23   #1
Av.Ebru Caner

Varsayılan satış sonrası ödenmesi gereken giderler

25/09/2007 günü haczettiğim malların 2.artırmasına girdik ve malları %40 ihale bedeli üzerinden aldık, şimdi satış sonucu ödememeiz gerekn kdv, damga vergisi........vs. şeyler tam olarak nelerdir? oranları nedir? oranlar alış bedeli üzerinden yani ihale bedeli üzerinden mi hesaplanacaktır?, ben bu ödenmesi gereken vesair vergileri ödesem, ancak kesinleşme süresi içinde borçlu tüm borcunu kapasa, ben bu ödediklerimi geri alabilirmiyim?, ve ödenmesi gerekn vesair giderlerden (satış sonrası giderlerden) hangilerini borçluya yansıtabilirim ben sadece tellaliye harcı diye biliyorum ama bu doğru mu? bir de en son ne zaman kadar bu giderleri ödemem gerekir? teşekkürler
Old 28-09-2007, 12:56   #2
Av. Çetin

Öncelikle satıştan sonra ödenmesi gerekenler:
cezaevi harcı (%2), tahsil harcı, kdv (%18), damga vergisi (% 0,4 diye hatırlıyorum) ve de tellaliye masrafıdır. Oranlar ihale bedeli üzerinden hesaplanıyor. Bazı icra müdürleri, bu vergi ve harçların ihale kesinleşmeden yatırılmasını isterken bazıları da kesinleştiği gün yatırılmasını istiyor. Siz ilgili icra dairesine bir danışırsanız daha iyi olacağı kanaatindeyim.
Old 28-09-2007, 19:42   #3
advokat34

25.9.2007 günü haczettiğiniz malların satış işlemleri nasıl 3 günde bitmiş şaşırdım! (satış için tebligat süresi,İki arttırma arası süreler vs.)
Old 28-09-2007, 20:47   #4
Av.Yasin TOPRAK

Alıntı:
Yazan Av.Eylül
25.9.2007 günü haczettiğiniz malların satış işlemleri nasıl 3 günde bitmiş şaşırdım! (satış için tebligat süresi,İki arttırma arası süreler vs.)

sanırım bi yanlış anlatım/anlama var ebru hanım 25.09.2007 günü -daha önceden- haczettiği malların satışına ilişkin 2. ihaleye girmiş, demek istedi herhalde aksi hal eylül hanımın dediği gibi 3 günde satış imkansız
Old 29-09-2007, 10:15   #5
selcukcete

İCRA SATIŞINDAN DOĞAN VERĞİ VE HARÇLAR
1.2inci açık arttırmada menkulleri alacağa mahsuben almış iseniz satış bedeli üzerinden yüzde 9 tahsil harcı,yüzde 2 cezaevi harcı,yüzde bir tellaliye ücreti,binde dörtbuçuk damğa resmi ödemeniz gerekmektedir.Sizinde söylediğiniz gibi tellaliye ücreti
malı satılan borçluya aittir bu nedenle borca ilave edilebilir.Ancak satılan taşınır mal tekstil,ya da gıda maddeleri ise KDV oranları oldukça düşüktür.iyi çalışmalar dilerim.
Old 29-09-2007, 12:29   #6
Av.Yasin TOPRAK

ödenmesi gerekenlere ek olarak bir de yediemin ücreti var tabi neticede sürekli olarak bi sürü para ödüyosunuz
Old 01-10-2007, 10:52   #7
Aybüke Kağan

Soru

tahsil harcının da borçludan alınması gerekmez mi?
Old 01-10-2007, 13:24   #8
Aybüke Kağan

2. artırmada hacizli malları alacağa mahsuben aldıktan sonra asıl alacağı karşılamıyorsa tekrar hacze gidilebilir mi?

Haciz esnasında alacağa yeter miktarda haciz yapmayan ve kıymet takdirini yanlış yapan memura karşı ne yapılabilir?
Old 01-10-2007, 13:51   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
2. artırmada hacizli malları alacağa mahsuben aldıktan sonra asıl alacağı karşılamıyorsa tekrar hacze gidilebilir mi?

Haciz esnasında alacağa yeter miktarda haciz yapmayan ve kıymet takdirini yanlış yapan memura karşı ne yapılabilir?

1- Tamamlayıcı haciz talep edebilirsiniz.

2-Sorunuzdan, kıymet takdirinde tespit edilen rakam fazla olduğu için, yeterli miktarda mal haczedilmediğini anlıyorum. Kıymet takdirine itiraz edebilirdiniz.

Saygılarımla
Old 07-07-2008, 12:18   #10
kenan iskender

Varsayılan Kdv Orani

Tekstil Ürünlerinde KDV oranı %8 düştü. Bu durumda icradan satışı yapılan tesktil ürünlerinin KDV oranı aynı şekilde % 8 mi olacak yoksa % 18 olarak mı kdv'sini yatıracağız. Ben % 8 olacağını düşünüyorum icra müdürü ısrarlar % 18 olacağını söylüyor. Tabi malın değeri yüksek olunca aradaki farkta büyük oluıyor. Teşekkürler.
Old 22-09-2008, 12:36   #11
Av. Tuğba Akman

Varsayılan SatiŞta Kdv Uygulamasi

Sayın Meslektaşım,
Mevzuatta yapılan değişiklikten sonra tekstil ve gıda maddelerinin satışında KDV oranı %8 üzerinden uygulanıyor. Benim Tuzla İcra dairesi vasıtasıyla yaptığım satışta malları alacağa mahsuben aldık ve %8 üzerinden KDV hesaplandı.
Tüm icra dairelerinin bunu uygulaması için bunu uygulamayan icra dairesini şikayet yoluna gidebilirsiniz
Old 21-01-2013, 18:16   #12
av.fatih özerden

sayın meslektaşlarım bu konu başlığına ek soru olarak, 2. satış işlemi yedieminde yapıldı alacağa mahsuben malları satın aldık. Sonrasında 7 günlük süre içerisinde vergi dairesine harçlar yatırıldı(damga vergisi ve kdv harcı) bunun dışında malları teslim almak istedim ancak buna ek olarak haciz harcı tutarında bir harç daha yatırdım 2013 e göre 56,85 teslim harcı olarak söylendi. Şimdi yedieminde ki malları alabilmem için başka ne işlem yapmam gerekiyor bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Birkaç icra müdürüne sordum yediemine yazı yazılması gerektiğini söyledi ve malları alabileceğimi dedi, icra memuru da hacze çıkar gibi yediemine gidileceğini dedi.
Saygılarımla, Teşekkürler.
Old 21-01-2013, 18:48   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.fatih özerden
sayın meslektaşlarım bu konu başlığına ek soru olarak, 2. satış işlemi yedieminde yapıldı alacağa mahsuben malları satın aldık. Sonrasında 7 günlük süre içerisinde vergi dairesine harçlar yatırıldı(damga vergisi ve kdv harcı) bunun dışında malları teslim almak istedim ancak buna ek olarak haciz harcı tutarında bir harç daha yatırdım 2013 e göre 56,85 teslim harcı olarak söylendi. Şimdi yedieminde ki malları alabilmem için başka ne işlem yapmam gerekiyor bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Birkaç icra müdürüne sordum yediemine yazı yazılması gerektiğini söyledi ve malları alabileceğimi dedi, icra memuru da hacze çıkar gibi yediemine gidileceğini dedi.
Saygılarımla, Teşekkürler.

Evet doğrusu "hacze çıkar gibi memurla yediemine gidip" malları teslim almaktır. Ama bazı icra daireleri böyle yapmayıp, alıcı veya vekilini gönderebilmektedir. Eğer memur sizinle birlikte gidecekse, araç masrafı da ödeyeceksiniz.
Old 15-04-2016, 12:40   #14
Olcayhukuk.com

Merhabalar,
Ben de 2. sıra ipotek alacaklısı vekili olarak bir dosyada satış talep ettim ve birinci sıra ipotek alacaklısı olan banka satışa girdiği ve alacağa mahsuben taşınmazı satın aldı. Bankanın alacağı yüksek olduğundan biz herhangi bir tahsilat yapamadık.
Ancak banka satış masraflarını dosyaya yatırmak durumunda ve yatırdı.
Bu durumda acaba tarafımızca yapılan takipte tahakkuk eden icra vekalet ücreti alacağı da satış masraflarından yatırılmak durumunda mı ve alacağa mahsuben alım yapan bankadan talep edebilir miyiz?
Old 15-04-2016, 12:48   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan yeniavukat
Merhabalar,
Ben de 2. sıra ipotek alacaklısı vekili olarak bir dosyada satış talep ettim ve birinci sıra ipotek alacaklısı olan banka satışa girdiği ve alacağa mahsuben taşınmazı satın aldı. Bankanın alacağı yüksek olduğundan biz herhangi bir tahsilat yapamadık.
Ancak banka satış masraflarını dosyaya yatırmak durumunda ve yatırdı.
Bu durumda acaba tarafımızca yapılan takipte tahakkuk eden icra vekalet ücreti alacağı da satış masraflarından yatırılmak durumunda mı ve alacağa mahsuben alım yapan bankadan talep edebilir miyiz?

"icra vekalet ücreti" satış masraflarından sayılamayacağı için talep edemezsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi