Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Hukukçuların Başarısı

Yanıt
Old 11-11-2002, 00:57   #1
Hamdi Sırrı Duyguseli

Varsayılan Hukukçuların Başarısı

Bugün yine 10 Kasım..

10 Kasım’lar MUHASEBE GÜNÜ’dür. Atatürk’ü kaybettiğimizden bu yana olanlar hep 10 Kasım’da tartılır, tartışılır.

Bugün aynaya bakalım ve HUKUKÇULARI tartalım. Hukuk, hukukçuların başarısı veya yenilgisidir.

İzmir’de bir grup avukat var ki, başarılarına imreniyorum. Bu birkaç avukat farklı geçmişlerinden çıkıp, kendiliğinden bir araya gelmişler. Nerde bir haksızlık görseler, dava açarak haksızlığı yeniyorlar. İşte hukukçuluk bu !!!

Muğla’daki termik santrale, Bergama’daki siyanürlü altına, İzmir’deki imar yanlışlıklarına karşı direnen bir avuç avukat... Tıpkı filmlerdeki gibi...

Bazılarımız baro odalarında söylenmekle yetinirken, bu arkadaşlar sessiz sedasız hukuku yüceltiyorlar. Dava giderlerini kendi kısıtlı bütçelerinden denkleştiriyorlar. Destekleri yok; yaptıklarını kayınvalideleri bile desteklemiyor. Yine de emekleri ve yürekleri geri durmuyor...

Bu kahramanların adını yazmaya kıyamıyorum. İnanıyorum ki, adları hukuk tarihine kazınacak. Onlar hukukun nelere kadir olduğunu kanıtladılar. Onlar hukukun ne işe yaradığını diğer hukukçulara gösterdiler. Ama diğerleri hala yapmaları gerekeni yapmıyorlar. Nedeni çok açık:

Vatandaş olamadık...

Atatürk’ün ‘padişahın kullarını’ bir gece içinde ‘vatandaş’ statüsüne yükseltmesi inanılmaz bir mucizeydi. 80 yıl geçmesine karşın bu mucize hukukçular tarafından bile henüz algılanamadı. 80 yıl sonra hala kulluk aşamasında takılı kalıyoruz. İdarenin pek çok işlemi iptal davasını hak etmişken bizler bu davaları başkalarının açmalarını bekliyoruz. En azından başkalarının bizlere başvurmalarını bekliyoruz. Aklımız vekaleten mi çalışıyor? Bizler de asil olamaz mıyız? Haksızlığa karşı durmak için başvuru beklemek hukukçulara yakışır mı? Vatandaşlığa yakışır mı?

Dava haklarını bile kullanamayan bir kısım avukatlar bağıra çağıra Atatürkçü olduklarını iddia ediyorlar. Bunları duyunca gülümsüyorum. Hiçbir iddiaları olmaksızın hukuku omuzlayan bir avuç kahramanı ise alkışlıyorum.

Bu bir avuç ‘vatandaşın’ önünde saygı ile eğiliyorum.

Bugün 10 Kasım. Bugün bu saygının tam zamanı...
Old 13-11-2002, 01:16   #2
Hamdi Sırrı Duyguseli

Bugün 13 Kasım.. Geçen üç gün içinde bazı üyelerimizden ''Nasıl yani? Ne yapalım ki? Onlar ne yapmış? Kim onlar? Birilerinin reklamını mı yapıyorsun? '' gibi sorular geldi. Bu sorulara yanıt olarak yazıma izninizle bir ek yapmak istedim:

Adlarını yazmaya kıyamadığım bu avukatların başarıları İzmir Barosu'nun web sayfasında bir rapor olarak yayınlanmış. Neler yapılabileceğini merak edenler için sayfanın adresi aşağıdadır:

http://www.izmirbarosu.org.tr/etkinl...apor_cevre.htm

(Önemli not: Gerek raporda, gerekse sayfanın içeriğinde bu ''KAHRAMANLARIN'' adlarının belirtilmediğine dikkatinizi çekmek isterim. Gözyaşartıcı.... Reklam peşinde koşanlara 'meslek ve ahlak dersi' olması dileklerimle)
Old 06-04-2013, 14:01   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Hamdi Sırrı Duyguseli
http://www.izmirbarosu.org.tr/etkinl...apor_cevre.htm

(Önemli not: Gerek raporda, gerekse sayfanın içeriğinde bu ''KAHRAMANLARIN'' adlarının belirtilmediğine dikkatinizi çekmek isterim. Gözyaşartıcı.... Reklam peşinde koşanlara 'meslek ve ahlak dersi' olması dileklerimle)
Kahramanlardan birinin adı artık yazılabilir:
Av.Noyan Özkan bu sabah hayatını kaybetti.
Old 07-04-2013, 14:53   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Kahramanlardan birinin adı artık yazılabilir:
Av.Noyan Özkan bu sabah hayatını kaybetti.

Başımız sağolsun. Sabah gazetede okuyunca şok oldum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi