Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

limited şirkette sermaye payının ödenmesi/ödenmemesi sorunu

Yanıt
Old 20-09-2007, 10:57   #1
avmuhammet25

 
Varsayılan limited şirkette sermaye payının ödenmesi/ödenmemesi sorunu

arkadaşlar bu limited şirketlere hiç bişey yapamıyoruz bu doğru.fakat ana sözleşmelerinde mesela çoğunlukla deniyorki sermayenin 1/4ü en geç üç ay içerisinde kalan 3/4 ü de engeç 3yıl içerisinde ödenecektir şeklinde.şimdi ortaklara bu sermaye taahhütlerinden dolayı 89/1 gönderebilirmiyiz ve sermaye koyma borcunu ödemediklerini ispatlayabilirmiyiz.bir de bunu muhasebeciler bilir genelde ama geçmişe yönelik olarak ödenmediyse bile ödenmiş gösterebilirler mi?
Old 20-09-2007, 16:19   #2
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

 
Varsayılan

Muhasebe kayıtlarında sermaye fiilen ödenmese dahi geçmişe dönük olarak ödenmiş gösterilebilir. Ancak bu kayıt fazla geriye yürütülemez.

Öncelikle Mahkeme kanalıyla şirketin sermaye durumunu,bakiye sermaye taahhütlerinin yerine getirilmediğini, ödemenin fiilen yapılıp yapılmadığını tespit ettirin. Genelde ortak şirkete şahsi borçlandırılarak sermaye taahhütlerini ödemiş gibi göstermekte hatta çoğu zaman fiilen nakit girişi dahi yapılmamaktadır.

Akabinde bu ortaklara taahhütlerini yerine getirmeleri aksi takdirde yasal hakların kullanılacağı uyarısında bulunun. Bu arada şirketin münfesih duruma düşmemesi için ortak sayısının ikinin altına düşmemesine dikkat edin.

Burada prosedür Anasözleşmede yazılıdır.

Prosedürün tamamlanması ile bakiye sermaye taahhüdünü yerine getirmeyen ortağa Anasözleşmede yer alan yaptırımı uygulayın. Bu yaptırım genelde ödedikleri sermayenin ortaklara iade edilerek ortaklıktan çıkartılmalarıdır.
Old 21-09-2007, 15:04   #3
avmuhammet25

 
Varsayılan

cevabınız için çok teşekkür ederim.ancak anladığım kadarıyla mahkeme tespit edinceye kadar zaten onlar o sermayeyi ödenmiş olarak gösterebilirler.biz yine boşuna masraf yapmış oluruz sonuçta .Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler
Old 21-09-2007, 15:16   #4
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

 
Varsayılan

Aniden baskın yaparak öncelikle muhasebe kayıtlarının bulunduğu muhasebeci ya da şirkete giderseniz değiştirmeye zaman bulamazlar. Kastettiğim keşif değil değişik iş dosyasından gidilen tespit.
Old 22-09-2007, 00:37   #5
Muhsin KOÇAK

 
Varsayılan

Limited Şirket ödenmemiş sermayesinin eski tarihli olarak ödenme olasılığı uygulamada vardır ancak, taahhüt edlen kuruluş sermaye eksiğinin ödenmesi muhasebe kayıtlarında gösterilebilmesi için, öncelikle ana sözleşme hükümleri gereği, bu sermaye tutarının banka vasıtasıyla ödendiğinin ispatı gerekir, aksi taktirde muvazaa vardır, muhasede hilesinden bahsetmek gerekir, bu da ayrı bir soruşturma konusunu oluşturur. Eski tarihli muhasebe kaydının konmsı mümkün olmakla birlikte, muhasebe kayıtlarının sonucunun geçmiş dönemlerde düzenlenip ticret odalarına, bankalara ve vergi dairelerine verilen Bilançolarıyla teyidi zorunluluğu da doğacaktır. muhasebe kayıtlarında ödendiği gibi gösterilip eski tarihli bilançolar da yer almayan bir ödemenin hilesinden bahsetmek gerekir, geçerliliği de hukuken olmayacakt
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İki Ortaklı Limited Şirkette sermaye artırımı için karar nasıl alınır? Av.Arzu Diktepe Meslektaşların Soruları 5 19-08-2011 15:02
limited şirkette sorumluluk Av.Ebru Caner Meslektaşların Soruları 1 08-08-2007 08:44
Limited Şirkette Adres Değişikliği Kamaz Meslektaşların Soruları 1 16-02-2007 11:57


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02871990 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.