Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

İŞ kanunu 22.madde

Yanıt
Old 19-09-2007, 13:34   #1
geleceğin avukatı

 
Varsayılan İŞ kanunu 22.madde

Merhaba,
Ben iş kanununun 22.maddesiyle ilgili bir şey ögrenmek istiyorum.Bir işverenin işyerini değiştirmesiyle(aynı sehir içinde baska semtte tasınmasıyla) işçinin fesih hakkı var mıdır?Tıpkı calısma kosullarındakı degısıkılık gıbı,bunun içerisine girer mi?İşciye haber vermesi gerekir mi,kabul yazısına ihtiyacı var mıdır?Sonucları ne olabilir?
Old 19-09-2007, 22:17   #2
Engin Özoğul

 
Varsayılan

Somut olaya göre değişir. Yani nereden nereye taşıdığına, yen işyerinin çevresine vs bağlı. Örneğin bir kararda işyeri 1 saatlik mesafeden 20 dakikalık mesafeye taşınıyor. İşçi sözleşmeyi feshediyor. Yargıtay işçiyi haklı buluyor. O kararı yorumlarken şöyle düşünmüştük. Heralde işçinin serviste bir sevgilisi vardı ve vakit geçiriyorlardı. Mesafe kısalınca bundan mahrum kaldı Demem o ki tamamen somut olaya göre cevap verilebilecek bir soru sormuşsunuz.
Old 21-09-2007, 18:53   #3
Av.Nefer

 
Kitap

Selam,
iş sözleşmesinin feshi içinn;feshin, İş Kanununda sayılı şartlardan birisine sokulabilir olması hukuki bir zorunluluktur.
İş kanunu madde 22'de dediği gibi; "İşverenin, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişiklik yapması" durumunda işçiye bildirimde bulunulması zorunludur. Sorduğunuz soruda; iş sözleşmesinin kuruluş şartlarında esaslı bir değişiklik farkedilmiyor; ancak arkadaşımın dediği gibi, somut olaya göre değişebilecek bir soru sormuşsunuz.

Saygılar.
Old 22-09-2007, 19:08   #4
YALÇIN ÖNDER

 
Varsayılan

İş sözleşmesi yazılı olmak zorundadır. Değil ise bir başka dava konusudur.

Ancak, sözleşmede taraflar işyerinin adres değişikliği halinde de sözleşmenin süreceğine karar vermişler ise, işçinin veya işverenin fesih hakkı doğmaz.
Old 03-11-2010, 16:40   #5
Av. Nevzat Yağız

 
Varsayılan

Bu konudaki Yarıtay kararlarından hatırladığım kadarı ile, değişen iş koşullarının " O işçinin bu değişikliğe katlanmasının kendisinden beklenemeyecek derecede ağırlaşmış hale gelmiş olduğunun" ispatı gerekir. Genellikle iş yerinin eskisine nazaran çok uzat bir yere taşınması ve hatta o uzat yere servis hizmeti konulmaması gibi nedenlerin varlığı halinde işçinin davasının kabulüne karar veriliyor..
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tebligat Kanunu 35. madde glossator Meslektaşların Soruları 39 25-01-2013 13:32
Avukatlık Kanunu Madde 2 peace Meslektaşların Soruları 7 18-06-2011 21:18
Köy Kanunu Ek Madde:13 av.knel Meslektaşların Soruları 3 28-01-2010 14:12
Kabahatler Kanunu Madde 43 Av. Galip DAĞTEKİN Hukuk Soruları Arşivi 2 17-10-2006 16:41
İş Kanunu Madde 17/ı-b BERKAN Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 03:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07630897 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.