Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Fasulye Yazıları :-)2

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2002, 03:24   #1
ege

Varsayılan Fasulye Yazıları :-)2

Büyüyünce Ne olacağız?

Yaşamın bir “rüzgar gibi geçti”ğini ne zaman farketmeye başlıyoruz dersiniz.
Çocukluğumuzun o neşeli ağaç tepelerinde dut toplarken, yolda değil de hep bahçe duvarlarının tepesinde yürüyerek duvardan duvara atladığım zamanlarında, ilkokulda beslenme saatlerinde bize dağıtılan süte karıştırmak için evlerimizde hazırladığımız kahve-şeker karışımlarını kakaosu olan arkadaşlarımla değiş tokuş yaptığım zamanlarında pek farkında değildim sanırım.
Çünkü o zamanlar hep bir “gelecek” vardı bizim için.
Çünkü o zamanlar en çok sorulan soruydu:”büyüyünce ne olacaksın?”
Ve çocukluğumuzun en büyük hayalleriyle oyunlarımız oynuyorduk o zamanlar; öğretmen oluyorduk, doktor oluyorduk, anne oluyorduk bez bebeklerimize,komşu oluyorduk birbirimize.
Ve hep “büyüyünce ne olacağımızın” düşleriyle uyuyorduk.

Sonraları “büyüyünce ne olacağımızın” kaygısıyla büyümeye başladık.
Büyüyünce bir şey olabilmek için bir şeyler de “başarmak” lazımdı.
Başarılması gereken sadece dersler değildi, sadece dersler olsa çok kolaydı çünkü.
“başarmak” denen şey başka bir şey di. Koca bir sınav vardı yüz binlerce yaşıtımın girdiği ve hepsi bu sınava “bir şey” olmak için giriyordu..
Ama o sınavda “ bir şey olmak” büyünce olmak istediğin değildi işte..
Yaşam denen içinde akıp gittiğimiz bu nehri o zaman farketmeye başladım sanırım.
Düşlerim aslında bir “düş” tü.
Ben ne kadar istesem de “O” nun istediği oluyordu galiba.
O zaman bir uzlaşma yolu olmalı diye düşünmeye de başladım.. İlk sınavda uzlaştık da sanırım,Benim istediğimi “O” vermedi, ama verdiği ile de bir sürpriz yaptı.
“Büyüyünce olacağım” işim belli gibiydi artık..
Ama sadece “uzlaşmıştık”..
Uzlaşmayı anlamak gerekiyordu bundan sonra..Uzlaştığım zaman seviyordu “yaşam “ da beni.Sevilmek de güzel bir duygu..
Nasıl olsa “büyüdüğüm zaman” çocuk düşlerimi yapabilme şansım da olacaktı..
Önce uzlaşmak gerekli..
Uzlaşma başladı sonra yaşamla aramızda, ne farkeder ki nasılsa “ben büyüyünce...”

Bir sabah sokakta yürürken küçük bir çocuk bir yazı tutuşturdu elime, “abla ne verirsen..” diyerek..”Bugün Allah için ne yaptın?” diyordu yazı..
Elime aldım, çocuğa baktım,baktım....
“Bugün kendim için ne yaptım??”
Anladım ki bugün; “dün beklediğim YARIN..”
O günden bu yana sanırım pek uzlaşmıyorum artık..
Biliyorum ki “yarın”larım artık “dün” kadar uzun değil..

Ege
29.10.2002
Old 30-10-2002, 21:58   #2
Kıvılcım

Bizim çocukluğumuzda beslenme saati yoktu, beslenme saati amerikan yardımı süttozundan yapılan sıcak süt benzerinin elimize tutuşturulmasına denk gelse gerek..

Esasen babamızın da beslenme çantası alacak parası yoktu.. Yer bildik yer de değildi.. Allahın unuttuğu, kulun yolunu şaşırdığı, bazen isyan ettiği ve istisnasız her defasında sopasını yediği bir yerdi.. yani manyakça bir yer..

Sözüm meclisten dışarı;

Bizim de hayallerimiz vardı, imam çavuşun kayısı bahçesinin ağaçları arasındaki futbol maçımızda oynayabileceğimiz bir plastik toptu bazen bu,üzerinde kızgın demirle yapıştırılmış ve yapıştırma izinden onlarcası bulunan bir plastik top..

Plastik top istemine bağlı hayallerimizi süslerken tutmam için iki dakikalığına teslim edilen inek buzağısının gürültüden korkup beni peşinden elimdeki ipiyle birlikte abartısız üç yüz metre sürüklemesi de fonda kalan bir resimdi.. elimin, yüzümün, gözümün kanlar içinde kalması, ipi bırakmamak için inadıma inattı sanki..

Bizim de hayallerimiz vardı.. Avrupa'da işçi olmak gibi.. fakir kebabı dediğimiz ve ekmek üzerine sürülen dometes salçası ile birlikte taze yeşil soğanından oluşan, dakikalık yiyecekle neş’elenmek gibi..

Plastik topumuz hiç olmasa da, bisiklete binmek ancak lise ikinci sınıfa nasip olmuştu.. o zaman hatta üniversite bitiminde ne arabamızın, ne evimizin, ne ofisimizin ne de başka şeylerin olacağı hayal bile değildi.. ancak, ne hayaller, ne hayal bile olmayanlar gerçekleşse de plastik top peşinde koştuğumuz, süttozunu içtiğimiz, kafamızı gözümüzü yardığımız çocukluğumuz bir daha gelmeyecek, özlemimiz azalmayacaktı..

Biz de biliyoruz ki '' yarın'larımız artık 'dün' kadar uzun değil..''

Ancak yine de uzlaşmaya devam ediyoruz.. sevgiye, insanlığa, dostluğa..

Biz.. yani siz..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi