Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Telefonunun dinlendiğini düşünen vatandaş, neler yapabilir. Örnek, aşağıda ki dilekçe

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2007, 11:02   #1
üye19576

Varsayılan Telefonunun dinlendiğini düşünen vatandaş, neler yapabilir. Örnek, aşağıda ki dilekçe

Telefonunun dinlendiğini düşünen vatandaş, neler yapabilir. Örnek, aşağıda ki dilekçeyi verebilir? Verirse sonuç alabilir mi?

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA
…………………

Aşağıda belirtilen adreste ikamet etmekteyim.
Telsim …………….. nolu cep telefonumu kullanmaktayım. Ayrıca adıma kayıtlı olan ve eşim/çocuklarım ile babamın/annemin kullandığı iki adet telsim numaralarım da bulunmaktadır.
Şahsımın kullandığı telefon hattı, görüşme yaptıktan sonra, karşı tarafın telefonunu kapatmasına rağmen, hat hemen kapanmayıp açık kalmakta ve bir süre sonra kapanmaktadır. Bu durum telefonumun dinlendiği düşüncesine beni itmiştir. Ayrıca görüşme yaptığım kişilerde hattan cızırtılı geldiğini sık sık beyan etmektedirler. Eşim/çocuklarımın ve babamın/annemin kullandığı hatları ise rahatsız olmamaları ve haberleşme özgürlüklerini sağlıklı kullansınlar diye konuyu kendilerine açmadığımdan, kontrol edemedim.
CMK veya PVSK hükümleri uyarınca ve bu kanunlara dayılı olarak çıkarılan Yönetmeliklerde adli ve önleyici dinlemeler detaylı olarak yasal düzenlemelere bağlanmış ve aksi durumlar hakkında bir takım yaptırımlar öngörülmüştür.
CMK uyarınca yapılan dinlemelerde, bir sonuca ulaşılamaz ise dinlenilen kişiye bilgi verileceği belirtilmiştir. Bu güne kadar böyle bir durum yaşanmadığı için adli yönden hukuki sınırlar içinde dinleme yapılmadığı sonucu ortaya çıkmaktadır. Kaldı ki, dinleme yapıldı ve dinlemenin bitimine müteakip tarafıma sonuçtan bilgi verilmedi ise, bu durumunda tarafıma bildirilmesini ve tüm sorumlular hakkında adli ve idari işlem tesis edilmesinin sağlanmanı, tazminat dava açma hakkımı saklı tutarak talep ediyorum.
PVSK ya göre yapılacak legal dinlemelerden de, en azından tanıklıktan çekinilebilecek kişiler arasında ki görüşmelerinden kayda alınanların silineceği ve bu durumun tutanağa bağlanacağı hüküm altına alınmıştır. Bu durumda da, bu imha tutanaklarının varlığından da legal dinleme yapılıp yapılmadığı tespit ve denetimi mümkün bulunmaktadır. Dinlemeler konusunda Telekomünikasyon Kurumu Başkanlığı bu konuda aydınlatıcı bilgelere sahip bulunmaktadır.
Gerek CMK, gerekse PVSK ve gerekse de Yönetmelik hükümleri uyarınca, yasaya dolanma gibi yöntemlerinin kullanılıp kullanılmadığının da araştırılarak, görevlilerin yetkilerin kötüye kullanarak dinleme yapıldığının tespiti halinde ilgili sorumluların hakkında, eğer usulsüz dinleme yapılmamış veya hukuki sınırlar içinde kalınmış ise telefonumun özel kişilerce illegal dinlenip dinlenmediğinin tespiti ile sorumlular hakkında gerekli adli işlemin yapılmasını talep ediyorum…./09/2007

ADRES :
…………………………… ………………
…………….. ŞİKAYETÇİ

DAĞITIM :
1-Başbakanlık Makamına
2-İçişleri Bakanlığına
3-…….. C.Başsavcılığına
Old 05-09-2007, 09:31   #2
ilhangs

Varsayılan zannımca alır..

bunun örneği var mı bilemiyorum ama, zannımca sonuç alır.. cevap verilmek zorunda olunduğuna göre..

saygılar.. başarılar..
Old 09-09-2007, 20:58   #4
üye19576

Varsayılan Ama neden

Sayın Hakan bey
Başbakanlık bünyesinde kurulan yeni birim ile artık adli ve önleyici tüm dinlemeler tek merkezden en azından kayıt altına alınmaktadır. Amaç dinlenip dinlenmediğininizin öncelikle tesbiti, sonrasında da hak arama yollarını işletmektir.
Keşke olabir veolamaz şeklinde ki cevaplara, birazcık açıklama ekleseydiniz,
Saygılar
Old 10-09-2007, 13:50   #5
ORHAN DUMAN

Slm. çorbada benim de tuzum olsun. Dinleme kararları gizlidir. Eğer dinleniyorsanız, dinleme sonuçlanıncaya kadar size cevap verilmez. Verilse bile gizlilik kararı gerekçe gösterilir. Dinleme bittikten sonra nasıl olsa haber verilir.
Old 10-09-2007, 16:18   #6
üye19576

Orhan bey,
Bilindiği üzere önnleme dinlemelerinde, dinleme sonunda hiç bir şey bulunmasabile, dinlenilen kişiye her hangi bir bildirim yapılmaz. Siz CMK kapsamında adli dinlemeler konusunda takılmışsınız.
Ayrıca amaç, dinleme yapıldıktan sonra, yapılan dinlemenin hukuki olup olmadığının tasbiti ve sorumlular hakkında yasal işlemin yapılmasını sağlamaktır. Vatandaş olarak denetime etkin bir biçimde katılmak bir anlamda.
Saygılar.
Old 08-04-2008, 11:32   #8
kmaral

Dinlemek için savcılık izni alındığına göre emniyetçe dinlenmesine izin alınmış bir hattın hat sahibi tarafından böyle bir dilekçeyle dinlenip dinlenmediğiyle ilgili bir cevap alınamayacağı aşikardır.Eğer böyle bir dinleme izinsiz yapılıyorsa zaten bu dilekçenin muhattabı yok demektir.Dilekçe kabul edilse dahi Yapılan incelemede dinlenen hatlar listesinde olmadığı için zaten dinleniyor yanıtı gelmeyecektir..
Takipsizlik kararı verileceği aşikardır diye düşünüyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi