Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emekli sandığından maaş bağlanması..

Yanıt
Old 01-09-2007, 16:42   #1
ketevet

 
Varsayılan emekli sandığından maaş bağlanması..

herkese merhaba..

emekli sandığından maaş bağlanması noktasında sizlerin görüşlerine ihtiyacım var ilginize şimdiden teşekkür ederim olay kısaca şöyle:

5 yıl 10 ay hizmet süresi olan öğretmenin vefatı nedeniyle geride devlet memeuru olan bir eş ve 3 yaşında bir oğlu bulunmaktadır. Vefat eden kişinin sağ kalan oğlu emekli aylığına hak kazanabilirmi ?Emekli sandığı kanunu Ek 13. maddesinde 5 yıl hizmet süresi dolan iştirakçilerin geriye kalan eşi ve çocukları başkasının yardımı olmaksızın hayatlarını idame ettirecek şekilde bakıma muhtaç haldeyseler ölüm aylığına hak kazanır denmekte.Bu noktada sağ kalan babanın devlet memru olması ve babanın medeni kanuna göre çocuğa bakım ve gözetim yükümlülüğünün olması, çocuğa maaş bağlanmasına engel teşkil eder mi? çocuğun babası çocuk için başkasımı dır?herkese iyi çalışmalar..
Old 03-09-2007, 03:26   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Bahsettiğiniz Ek 13. maddeye göre malül ve muhtaç bulunma şartı yer almaktadır. Ancak ikinci fıkrada çocuklar için malüllük şartının aranmayacağından bahsedilmektedir. Yani muhtaçlık şartı aranmaya devam edecektir.
Alıntı:

Ek Madde 13 - Fiili hizmet süresi 5 yılı doldurduktan sonra vefat eden iştirakçilerin, ölüm tarihinde, başkasının yardımı olmaksızın hayatlarını devam ettiremiyecek derecede malül ve muhtaç bulunan dul eşleri ile çocuklarına, yazı ile Sandığa müracaatlarını takibeden ay başından itibaren 15 yıl hizmet süresi üzerinden 68 inci maddedeki esaslara göre dul ve yetim aylığı bağlanır.
(Ek fıkra: 08/07/1971 - 1425/6 md.) Ancak, ölüm tarihinde 18 yaşını, orta öğrenimde 20 yaşını ve yüksek öğrenim yapmakta ise 25 yaşını doldurmamış çocuklarda malüllük şartı aranmaz. Bunların aylıkları, öğrenim durumları da gözönüne alınarak, yukarıdaki yaşları doldurdukları tarihi takibeden aybaşından itibaren kesilir. Şu kadar ki, bunlardan aylıklarının kesilmesi gereken tarihlerde başkasının yardımı olmaksızın hayatlarını devam ettiremeyecek derecede malül ve muhtaç bulunanların aylıklarının ödenmesine devam olunur.
(Ek fıkra: 07/05/1986 - 3284/19 md.) Yukarıdaki hükümler, 22/06/1956 tarih ve 6741 sayılı Kanunla 53 üncü maddeye eklenen bent gereğince malüllük aylığı alanlardan ölenlerin dul ve yetimleri hakkında da uygulanır.
Aşağıdaki maddelerde ise muhtaçlığın tanımı yer almakta ve kurumun, TMK'ya göre bakmakla yükümlü olduğu halde muhtaç olan kimselere bakmayanlara üçüncü şahıs sıfatıyla dava dahi açabileceği vurgulanmaktadır. Bu koşullarda çocuğa maaş bağlanması söz konusu olmayacaktır.
Alıntı:

OTUZUNCU KISIM : Muhtaçlık

MADDE 108 - (DEĞİŞİK FIKRA RGT: 27.04.2005 RGNO:25798 KANUN NO: 5335/3)

4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesi uyarınca 16 yaşından büyük işçiler için tespit edilen asgarücretin net tutarından daha az aylık geliri olup, kendisini ve Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre bakmaya mecbur olduğu ailesi fertlerini geçindirmeye yetecek kadar malı da (para veya o mahiyetteki kıymetler dahil) olmayanlar bu Kanunun uygulanmasında muhtaç sayılırlar.
Muhtaçlık, dul ve yetimler tarafından tanzim ve imzaları ihtiyar heyetlerince tasdik edilecek beyan kağıtları üzerine daimi olarak oturdukları yerlerin bağlı bulundukları il veya ilçe idare heyetleri tarafından muhtaçlık sebepleri açıkça gösterilmek suretiyle verilecek mazbatalarla belirtilir.
Bu mazbatalara karşı ilgili veya Sandık tarafından Danıştayda dava açılabilir. Sandıkça itirazda bulunulması halinde netice alınıncıya kadar aylığın yarısı ve toptan ödeme, kesenek iadesi ve ikramiye gibi ödemelerin tamamı emanet olarak Sandıkta alıkonulur.

Alıntı:

MADDE 111 - Sandık Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre bakmaya mecbur olanlar tarafından bakılmadığından veya bağlanan nafaka veya sağlanan menfatin azlığından dolayı muhtaç durumda olmaları hasebiyle aylık bağladığı dul ve yetimlerin bakmaya mecbur yakınları aleyhine gerekli nafakanın bağlanması veya bağlanan miktarın artırılması için doğrudan doğruya veya üçüncü şahıs sıfatiyle dava açmaya yetkilidir.

Old 03-09-2007, 21:05   #3
Hak Hukuk

 
Varsayılan Emekli Sandığı'ndan maaş Bağlama

İlerde bu sitede arama yapacakların işlerine yaraması bakımından, sayın Ketevet'in izniyle ek bir soruyu buraya eklemek istiyorum:
Emekli Sandığı iştirakçisi olarak 9 yıl çalıştıktan sonra istifa eden ve açıkta iken ölen bir eski memurun muhtaç durumdaki küçük çocuklarına da maaş bağlanabilir mi?
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Almanya'dan Emekli Maaşı Bağlanması Av.Zeynep Sevgi Meslektaşların Soruları 6 29-07-2013 12:13
Emekli olamadan ölen memurun ailesine bağlanan maaş Seyda Meslektaşların Soruları 1 10-08-2007 11:10
Trafik Kazası- Destek Tazminatı- Eşe Maaş Bağlanması- Sigortadan Tahsilat hamburabi42 Meslektaşların Soruları 12 29-01-2007 20:18
Aynı anda hem SSK hem emekli sandığından maaş alınabilir mi? mslmklvz Meslektaşların Soruları 3 13-12-2006 13:46
Ssk Ve Emekli Sandığına Aynı Anda Prim Ödemiş Kişinin Emekli Maaşı Hesaplanması Esası DenizSu Hukuk Soruları Arşivi 1 09-09-2005 12:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,08055592 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.