Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

yüksek lisans yaparken hakimlik sınavına hazırlanmak zor olur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2007, 14:51   #1
remil

Varsayılan yüksek lisans yaparken hakimlik sınavına hazırlanmak zor olur mu?

öncelikle herkese merhabalar..
ben aühf son sınıf öğrencisiyim. Bir çoğumuz gibi hakim olma idealiyle başladım fakülteme.
Halada fikrim değişmiş değil. Ancak hepimizin bildiği gibi hakimlik snavını kazanmak da hiç kolay değil. Bu nedenle önüme gelen her fırsatı değerlendirmek ve geleceğim için en doğru kararı almak istiyorum..işte bu sebelerle yazıyorum sizlere.
Ben 2. sınıfta değerli hocamız Metin Günday'ın okuttuğu idare hukukundan 100 ve bu sene idari yargıdan 90 alarak sınıftaki en yüksek notları almayı başardım.Not ortalamam da oldukça iyi. Bu da beni okulda akademik personel olarak kalabilme kounusunda cesaretlendirdi. Ama burda da sorun;( bildiğim kadarıyla) kadronun her yıl açılmıyor olması.
Her iki seçeneğinde garantisi olmadığının farkındayım, bu nedenle her hangi bir seçeneğe kapılarımı kapatmak istemiyorum. Asıl istediğim sanıyorum hakim olabilmek ama ''mülakatta torpilin yoksa hiç şansın yok'' söylentileri beni sadece hakimlik sınavına odaklanmaktan alıkoyuyor. Tüm bunları düşününce, acaba yüksek lisansımı başlatsam ve bu arada hakimlik sınavına da çalışsam kazanamazsam diğer seçenekte şansımı zorlasam gibi bir çözüm buldum kendime..
Ama yüksek lisansı ve hakimlik sınavına çalışmayı bir arada götürebilirmiyim acaba? Bu benim sınava tüm verimimle hazırlanmamı engeller mi? yada mezun olduktan 1 sene sonra yüksek lisansa başvurabilir miyim? başvurabilirsem okulda asistan olarak kalabilme şansımı bu etkiler mi? tavsiyelerinize ve bilginize gerçekten çok ihtiyacım var şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim..
saygılarımla..
Old 18-08-2007, 20:53   #2
EVRİM

sevgili remil,bende hakimlik savcılık düşünüyorum.ve bunun için çok ciddi bir çalışmayı göze aldım.sende biliyorsun ki bu sınavları kazanmak hiçte kolay değil.kazanan arkadaşlarımdan biri öss sınavına hazırlandığım gibi hazırlandım demişti bana.onun için yüksek lisansla bu sınava çalışmayı birarada götürmen çok zor olabilir.ama imkansızda değil tabiki.hem bir sonraki dönemde yüksek lisansa başvurabilirsin.sanırım idare hukuku alanında yüksek lisans yapmayı planlıyorsun bence bu görüşünü idare hukuku hocanlada paylaş ilk sene hakimlik sınavını denemek istediğini belirt,arayı sıkı tutmak gelecek dönem başvurduğunda(umarım sınavı kazanırsın ve gerek kalmaz)senin için yararlı olur.başarılar!!!
Old 19-08-2007, 16:13   #3
remil

Varsayılan teşekkür

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.
benim aklımdaki cevaplar da aynen sizin yansıttığınız gibiydi. Ancak insan geleceğiyle ilgili karar verirken sormak soruşturmak ve deneyimlerden olabildiğince yararlanmak istiyor..
sizin de belirtiiğiniz üzere sanırım ilk önce hocamla konuşacağım o zaman ne yapmam gerektiğine daha rahat karar verebilirim..
Old 26-08-2007, 18:11   #4
adalet tanrıçası

Soru

Sevgili Remil,
Bu konuyu gündeme getirdiğin için çok teşekkür ederim.Ben de senin gibi yüksek lisans yaparken hakimlik-savcılık sınavlarına hazırlanmak istiyordum.Ancak cevap yazan arkadaşların belirttiğine göre ikisini bir arada yürütmek zor olacak.İkisini bir arada başaran arkadaşların bu konuda bize yol göstermelerini rica ediyorum.Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi