Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Adli Tıp`tan, kırılan kemiğe göre rapor

Yanıt
Old 06-08-2007, 07:53   #1
özge_law

 
Varsayılan Adli Tıp`tan, kırılan kemiğe göre rapor

Avrupa`daki hukuki düzenlemeler dikkate alınarak hazırlanan yeni Türk Ceza Kanunu (TCK), ilginç ve yeni maddeleri de beraberinde getirdi. Yaralanma ve işkence gibi suçlarda `kemik kırılması`nın hayati fonksiyonlara etkisine göre ceza verilmesi öngörüldü.
Kemik kırılmasının` ilk kez TCK `ya girmesi, hekimleri harekete geçirdi. Adli tıp uzmanları, yaklaşık 3 aylık çalışmayla kemiklerin önemine göre puanlama yapan bir sistem geliştirdi. Artık iş kaybını gösteren 3-5 günlük rapor veremeyen doktorlar, 1`den 5`e kadar puanlanan her kemiğin hayati fonksiyonu etkileme derecesini tespit ediyor. Yeni sistem Sağlık Bakanlığı `nın desteğiyle Türkiye çapında uygulanıyor. Adli tıp uzmalarının çalışması, nobellik olarak görülüyor.


Yıllardır kolu, bacağı kırılan kişilere gün ya da haftaları bulan iş kaybı raporu veren bilirkişi hekimler, artık kanaate göre genel raporlar vermiyor. Türkiye çapında verilen raporlarda birlik sağlayan yeni matematiksel sistemi geliştirenlerden Adli Tıp Uzmanları Derneği üyesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç . Dr. Coşkun Yorulmaz , yeni TCK `da, `kırığın hayat fonksiyonlarındaki etkisi`, `basit tıbbi müdahale ile giderilebilir veya giderilemez` gibi hekimlerin hiç bilmediği bir kavramın önlerine çıktığını ifade etti. Bunun üzerine ortopedi ve göz gibi bütün branşlardan uzman çağırarak yaklaşık 3 aylık bir çalışma yaptıklarını belirten Yorulmaz , `Hekimlere `Basit tıbbi müdahaleden ne anlıyorsunuz?` diye sorduk. Her doktor farklı cevap verdi.` dedi. Yıllardır puanlamaya dayalı uluslararası travma skoru oluşturmayı düşündüklerini dile getiren akademisyen, `Kırılan kemiklerinizin de hepsinin ayrı puanı var. Burun kırılması 1 puan iken, kafatasındaki bir kırık 4 puan, omurgadaki kırık 5 puan oluyor. Kırılan kemiklerin karekökünü alıyor ve hafif (1), orta (2-3) ve ağır (4-5-6) şeklinde sınıflandırıyoruz.` diye konuştu. Puanlama sisteminin farklı şekillerde uygulandığını ifade eden Yorulmaz şöyle devam etti: `Türkiye için modifiye travma skoru hazırladık ve uyguluyoruz. İstanbul `daki yaralamanın düzeyi ile Hakkari `dekinin düzeyi aynı olsun istedik.`

Kasten yaralamaya 6 yıla kadar hapis
Sistemi, Sağlık Bakanlığı , Adli Tıp Kurumu ve üniversitelerin tıp fakültelerinin sitelerine koyduklarını anlatan Doç . Dr. Coşkun Yorulmaz , Türkiye `deki hekimlerin aynı sisteme göre hesap yaptığını ve bakanlığın bu sistemin uygulanmasını zorunlu hale getirdiğini kaydetti. TCK `nın ilgili maddeleri şu şekilde: 87. maddede düzenlenen `neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama` suçunda, `Kasten yaralamanın vücutta kemik kırılmasına neden olması halinde, kırığın hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre, bir yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.` deniyor. Ayrıca, madde 95`e göre `neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence` suçunda da `İşkence fiillerinin vücutta kemik kırılmasına neden olması halinde, kırığın hayat fonksiyonlarındaki etkisine göre sekiz yıldan on beş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.` düzenlemesi yer alıyor
http://www.tumgazeteler.com/fc/ln.cgi?cat=33&a=2182272
Old 09-08-2007, 22:36   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Bahsedilen tablo Adli Tıp Kurumunun sitesinde 2005 yılından bu yana yayında..
Old 09-08-2007, 23:58   #3
sword_can

 
Varsayılan

Yanılmıyorsam nisan ayıydı. Teorik olarak gördüğümüz derslerin pratiklerini görmek için adliyeye gitmiştik.Asliye Ceza hakimiyle henüz duruşmalar başlamadan önce biraz sohbet etmiştik.Şöyle bir sorumuz vardı hakime:
-Kasten yaralama sonucunda vücutta kemik kırılması olursa ceza arttırlır diye bir hüküm var dedik TCK'da.Peki ufak bir serçe parmağı kırılsa dahi örneğin kaburganın kırılmasıyla aynı oranda mı ceza arttırılır? Hakim şöyle bir cevap verdi:
-Hayır. Adli tıpta kırıklar derecelere ayrılıyor. Biz de derecelere göre ceza arttırımı yapıyoz dedi.

Daha önce tamamen doktorların takdirine bırakılmış derecelendirme sistemi yerine daha objektif ölçütlerin kullanılması sevindirici bir durum. Derecelendirmenin objektif olarak yapılması için getirilen bilimsel kıstaslar cezalandırmada adaletin sağlanması için olumlu bir gelişme.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
iş ve sosyal güvenlik hukukna göre mi yoksa 657 ye göre mi bakmak gerekir. imsel Meslektaşların Soruları 2 10-06-2007 22:18
Adli tıptan alınan rapor ne kadar süre geçerli kalır? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 16-04-2007 23:34
Adli Rapor Yerine Özel Klinik Raporunun Hukuki Geçerliliği umutlaw Meslektaşların Soruları 2 05-01-2007 01:20
Engelliye rapor kazığı Y£LİZ İnsan Hakları Hukuku Çalışma Grubu 0 30-12-2006 21:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03423309 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.