Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vasi Tayinine Itirazın şekli

Yanıt
Old 30-07-2007, 23:33   #1
sumeyra

 
Varsayılan Vasi Tayinine Itirazın şekli

İyi günler
Medeni Kanun İlgili kişiler atanan vasiyi öğrendiğinden sonra 10 gün içerisinde mahkemeye itiraz edebiliyor diyor. Bu itiraz yine aynı dosya numarası yazılarak verilecek bir dilekçe ile mi oluyor. Bana dilekçe örneği lazım.. Bu konuda yardım ederseniz sevinirim.
Old 31-07-2007, 10:26   #2
cesur_yürek

 
Varsayılan

T.C.
YARGITAY
İkinci Hukuk Dairesi
Esas No : 2005/18551
Karar No : 2006/6248
Tarih : 25.4.2006


DENETİM MAKAMI ( Vasinin Sıfatına Karşı Yapılan İtirazları veya Vasinin İleri Sürdüğü Kaçınma Sebeplerini İnceleme Görevi Öncelikle Vesayet Makamı Sulh Mahkemesine Onun Kabul Etmemesi Halinde Denetim Makamı Asliye Mahkemesine Ait Olduğu )
VASİ SIFATINA KARŞI YAPILAN İTİRAZLARI İNCELEME GÖREVİ ( Vasinin İleri Sürdüğü Kaçınma Sebeplerini İnceleme Görevi Öncelikle Sulh Mahkemesine Onun Kabul Etmemesi Halinde Denetim Makamı Asliye Mahkemesine Ait Olduğu )
VASİ TAYİNİ ( Vasinin Sıfatına Karşı Yapılan İtirazları veya Vasinin İleri Sürdüğü Kaçınma Sebeplerini İnceleme Görevi Öncelikle Vesayet Makamı Sulh Mahkemesine Onun Kabul Etmemesi Halinde Denetim Makamı Asliye Mahkemesine Ait Olduğu )
VASİNİN İLERİ SÜRDÜĞÜ KAÇINMA SEBEPLERİ ( İnceleme Görevi Öncelikle Sulh Mahkemesine Onun Kabul Etmemesi Halinde Denetim Makamı Asliye Mahkemesine Ait Olduğu )
VESAYET MAKAMI ( Vasinin Sıfatına Karşı Yapılan İtirazları veya Vasinin İleri Sürdüğü Kaçınma Sebeplerini İnceleme Görevi Öncelikle Vesayet Makamı Sulh Mahkemesine Onun Kabul Etmemesi Halinde Denetim Makamı Asliye Mahkemesine Ait Olduğu )
ÖZET :

Vasi tayini için kişinin mal varlığının kötü yönetilmesi sebebiyle gerek kendisini ve gerekse ailesini darlık ve yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan eylemlerin varlığının gerçekleşmesi gerekir.

Vasinin sıfatına karşı yapılan itirazları veya vasinin ileri sürdüğü kaçınma sebeplerini inceleme görevi öncelikle vesayet makamı Sulh Mahkemesine, onun kabul etmemesi halinde denetim makamı Asliye Mahkemesine aittir.


DAVA :

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hükmün temyizen murafaa icrası suretiyle tetkiki istenilmekle duruşma için tayin olunan bugün temyiz eden S.T. vekili Av. F.G. ve karşı taraf Av. F.K. geldiler. Gelenlerin konuşması dinlendikten sonra işin incelenerek karara bağlanması için duruşmadan sonra bırakılması uygun görüldü. Bugün dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği görüşülüp düşünüldü:


KARAR :

1. Davalı vekilinin 7.7.2005 tarihli dilekçesinde yer alan reddi hakim talebinin inandırıcı hiçbir delile dayanmadığına, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunun 35. maddesi gereğince, bu halde, ret isteğinin, reddi talep edilen hakimin kendisi tarafından geri çevrilmesinin mümkün bulunmasına ( HUMK. m. 35/2 ), bu durumda reddi hakim talebinin, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 33. maddesinde gösterilen inceleme merciine gönderilmemiş olmasında bir usulsüzlük bulunmadığına göre, davalı vekilinin bu yöne ilişkin temyiz itirazları yersizdir.

2. Vasi tayinine ilişkin kararın esasına yönelik temyizine gelince,

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuni gerektirici sebeplere ve özellikle malvarlığının kötü yönetilmesi sebebiyle kendisini ve ailesini darlık ve yoksulluğa düşürme tehlikesine yol açan eylemlerin varlığının gerçekleşmiş bulunmasına, davacının mahkemeye başvurusu ihbar niteliğinde olup, ihbar edenin vazgeçmesinin sonuç doğurmayacağına göre yerinde bulunmayan temyiz isteğinin reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün onanmasına karar vermek gerekmiştir.

3. Davalı vasinin sıfatına yönelik itirazına gelince,

Türk Medeni Kanununun 422. maddesi gereğince vasinin sıfatına karşı yapılan itirazları veya vasinin ileri sürdüğü kaçınma sebeplerini ( özürleri ) inceleme görevi öncelikle vesayet makamı Sulh Mahkemesine onun kabul etmemesi halinde denetim makamı Asliye Mahkemesine aittir. ( 5133 S.K. md. 2-3, TMK md 397 ) Öyle ise vasinin şahsına yönelik itiraza ilişkin dilekçenin açıklanan kurallar çerçevesinde değerlendirilip, vasiyet makamınca itiraz ve özür nedenleri yerinde görülmediği takdirde dilekçenin görev yönünden reddi ile denetim makamınca bu konuda kesin bir karar verilmek üzere dosyanın geri çevrilmesine karar verilmesi gerekmiştir.


SONUÇ :

Davalı vekilinin reddi hakim talebiyle ilgili temyiz itirazlarının yukarıda 1. bentte gösterilen sebeple REDDİNE, hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple ONANMASINA, davalının vasinin sıfatına karşı itirazıyla ilgili olarak da 3. bentte gösterilen sebeple dilekçenin görev yönünden reddi ile dosyanın mahkemesine GERİ ÇEVRİLMESİNE, 25.04.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 31-07-2007, 10:46   #3
cesur_yürek

 
Varsayılan

VEsayet Makamı = Sulh hukuk mahkemesi
Denetim Makamı= Asliye hukuk

MK 422/3 Sorunuzun cevabını veriyor. İyi çalışmalar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
vasi tayinine itiraz avpınar Meslektaşların Soruları 8 31-05-2016 12:09
velayet-vasi Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 3 12-07-2011 18:22
Vasi ve evlilik kararı Av.Hatice Çilenger Meslektaşların Soruları 3 11-06-2007 19:34
Vasi baykara1 Hukuk Soruları Arşivi 1 02-03-2002 10:25


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07716107 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.