Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eve Dön Çağrısı nasıl yapılır - yetkili aile mahkemesi neresidir?

Yanıt
Old 30-07-2007, 20:21   #1
elvankakici

 
Acil Eve Dön Çağrısı nasıl yapılır - yetkili aile mahkemesi neresidir?

Sevgili meslektaşlarım,

Eve dön çağrısı nasıl yapılır. Yetkili Aile Mahkemesi neresidir.
Acilen İhtiyacım var.

Şimdiden teşekkürler.
Saygılarımla.
Old 30-07-2007, 20:25   #2
Av.Turan

 
Varsayılan

sayın meslektaşım,değişik iş dosyasıyla dava açıyorsunuz. hangi mahkemeye tevzi edilirse işlemi o mahkeme yapmaktadır.çağrıyla birlikte dönüş parasıyla birlikte bir miktar para gönderilir.
Old 30-07-2007, 21:08   #3
advokat34

 
Varsayılan

Eve dön çağrısı ortak konutun bulunduğu yerdeki Aile Mahkemeden yapılır. Ortak konutu terk eden eş, MK.nun ilgili maddesine göre, 4 ay geçtikten sonra bu ihtar yapılır. Bu ihtarda terk eden eş, ortak konuta davet edilir, bunun için mahkemenin takdir ettiği yol masrafı postayla terk eden eşin bulunduğu yerdeki adrese gönderilir ve posta dekontu dosyaya konulur. Terk eden eşin ortak konuta dönmesi için gerekli imkanlar sağlanır ve bunlar kendisine ihtarda iletilir(mesela evi açık bulması için evde devamlı birinin bulundurulması vs. gibi). Terk eden eş 2 ay içinde ortak konuta dönmezse, ihtar çeken eş 'terke dayalı boşanma davasını' açabilir.
Old 30-07-2007, 23:08   #4
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

(Av.Eylül) ün verdiği diğer bilgilere katılmakla beraber,
" İhtar isteğinde sulunmada yetki söz konusu olmadığından, herhangi bir yerndeki Aile Mahkemesinden ihtar kararının gönderilmesi istenebilir" ( Mustafa Şimşek, Yargıtay 2.HD Tetkik Hakimi, Aile Mahkemelerinin Görevine Giren Davalar 2005 ,sh: 16
Saygılarımla.
Old 30-07-2007, 23:32   #5
ays

 
Varsayılan

İhtarda yol masrafı önemli.Özellikle eş çocukluysa, çocukların gideri de hesaplamada dikkate alınmalıdır. Özellikle şehir dışından çağrılıyorsa terk eden eş yargıtay'ın kararlarına göre "ihtarın sonuç doğurabilmesi için gidiş geliş masrafı ile kabul edilmemesi halinde dönüş ve bir günlük iaşe ve ikamet masrafı" ihtarın geçerliliğini sağlamaktadır.Bir de ihtarda, ihtara uyulmazsa sonuçları ve dönüş süresi belirtilmelidir.
Saygılarımla.
Old 31-07-2007, 12:55   #6
Av.Öznur A. Arabacı

 
Varsayılan

değerli meslektaşlarım başımdan geçtiği için değinmek istedim eğer ihtara dayalı dava açıcaksak öncelikle çağrılacak evin seçimi hususunda hakimin müdahalesini isteyelim daha sonra evin seçimi hususunda TMK daki hükümlere uyulmadığı gerekçesiyle itirazla karşılaşmayalım.
herkese iyi çalışmalar
Old 31-07-2007, 13:13   #7
Av.Murat Serezli

 
Varsayılan Eve dön

Eve dön çağrısı yapmak konusunda Yargıtay çok şekilci davranmaktadır. Şekil şartlarına uymamakta açacağınız davanın reddine sebebiyet verir. Eve dön talebinde bulunacağınız ev aile konutu mu yoksa başka bir ev mi?Eğer aile konutu ise hakimin müdahalesine gerek kalmayabilir...Mutlaka masraf ve evin anahtarını nerden alınabileceği konusunda açıklama olması gerekmekte...Bu konuları lütfen içtihatlardan ayrıntılı bir şekilde inceleyin....Evin müstakil olması konusuna dikkat edin...Müstakiliyete aykırı bomboş bir eve çağrıyaparsanız karşı taraf bu durumu basit bir tespitle ispatlar ki bu davanızın reddine sebebiyet verir.
Kaldı ki eve dön demek geçmişte yaşanan tüm olayları AFFETMEK DEMEKTİR. Dikkatinize sunarım......
Old 31-07-2007, 13:24   #8
Av.Öznur A. Arabacı

 
Varsayılan

çok teşekkürler yanıt için bende 2004 yılında açtığım bir dava için hala uğraşıyorum.
yanılıp şaşıp terke dayalı dava açtım ve davada haklı olmamıza ve davalı tarafın hiçbir sebep gösteremeden eve dönmemesine ve tüm şekil şartlarına da uyulmasına rağmen önce mahkeme davayı "eve dön çağrısı yapılan evin manevi bağımsızlığı olamadığı" gerekçesiyle reddeti sonra temyiz üzerine yargıtay "davalının eve dönmeme de haklı olduğunu ispat edemediği" gerekçesiyle kakarı bozdu yerel mahkeme bunun üzerine boşanma ve lehimize maddi ve manevi tazminata hükmetti yine kararı yargıtay tarafımıza hükmedilen tazminat " ihtar çekmekle karşı tarafın kusurunu affetmişşsin" diyerekten bozdu. şimdi hala tashihi karar da bekliyoruz ve 3 yıldır uğraşıyorum.
terk nedenine dayanı olarak dava açmayı düşünenlere önemle duyrulur.
kanatimce şiddetli geçimsizliğe dayalı dava açmak daha mantıklı geliyor şimdi.
Old 22-06-2012, 09:36   #9
haksun

 
Varsayılan

Syn Öznur dediğiniz gibi;devlete yapılan bir inşaat işinde geçici ortaklık gibi durum.Borçlu şirketin hak edişlerine yazdığımızda alacağı olmadığı ve diğer şirketle iş ortağı olduğu belirtilmiş.İş ortağı şirkete yazdık ama avukatları itiraz etmiş.Borcumuz yok o şirkete demiş.Durum bu
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Arzuhalcilere Karşı Birliktelik Çağrısı ad-hoc Konumuz : Hukukçular 98 08-03-2017 07:41
TBB’den STK’lara 301 çağrısı ahmetsacit Hukuk Haberleri 0 30-01-2007 14:51
AB’den “301 kalksın” çağrısı ahmetsacit Hukuk Haberleri 1 24-09-2006 15:53


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03698206 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.