Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

fazla mesai

Yanıt
Old 30-07-2007, 17:58   #1
hırs

 
Varsayılan fazla mesai

İşçi fazla mesai yapmayı kabul etmek zorunda mıdır? Kabul etmediği taktirde işverenin hizmet akdini fesh etmesi haksız fesih değil midir?
Old 30-07-2007, 19:46   #2
Av.Turan

 
Varsayılan

olaya ve duruma göre değişebilecek bir yorumdur. bazı şartlarda kabul etmek zorundadır.
Old 30-07-2007, 21:33   #3
Veysel

 
Varsayılan

Turan paşanın dediği gibi, ekonomik şartlar dikkate alındığında İşçi, İşverenin talebi halinde İş kanununda öngörülen fazla mesaiye ilişkin şekil ve şartlara aykırı olmamak kaydı ile fazla mesai yapmak zorundadır. Ancak, ulusal bayram ve genel tatil günlerindeki olası fazla mesai için işçinin onayının alınması gerekiğini düşünüyorum. Bu durum sözleşme ile hüküm altına alınmışsa işverene haklı nedenlerle fesih hakkı doğurur.

Saygılarımla.
Old 21-09-2007, 13:30   #4
Osman Yıldız

 
Varsayılan

Fazla saatlerde çalışmak için işçinin onayının alınması gerekir (İş Yasası, m.41). Bu onay iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmeleri ile alınabiliceği gibi iş akdinin devamı sırasında, işçinin imzasını taşıyan bir belge ile de alınabilir.
Ancak; bir arıza veya bir arızanın mümkün görülmesi veya makine, araç ve gereçler için hemen yapılması gerekli acele işlerde, yahut zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkması halinde, işyerinin normal çalışmayı saylayacak dereceyi aşmamak koşulu ile işçilerin tamamı veya bir kısmına fazla çalışma yaptırılabilir (İş Yasası m.42).
Seferberlik sırasında ve bu süreyi aşmamak üzere Bakanlar Kurulu kararı ile sınırları belirtilecek şekilde fazla çalışma yaptırılabilir.
olağanüstü durumlar dışındaki fazla çalışmalarla ilgili olarak; işçi tarafından rıza gösterilmemiş fazla çalışma zorla işçiye yaptırılamaz.
Ancak işçi, iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi veya sonradan yazılı olarak rızasını içeren belge ile fazla çalışma yapmayı kabul etmiş ve işverenin uygun gördüğü ve usulüne uygun olarak bildirilmiş fazla çalışma talebini yerine getirmediği takdirde; işverence verilen görevleri, hatırlatılmasına rağmen (burada, ihtar babında bir hatırlatma unsuru da gerekli) yerine getirmeme nedeniyle (İş Yasası m.25/II-h uyarınca) iş akdinin derhal feshi mümkün olacaktır.
Old 23-09-2007, 21:12   #5
ayse1728

 
Varsayılan

iş sözleşmesi ile veya toplu iş sözleşmesi ile fazla mesaiye onay vermişseniz artık fazla mesai yapmayı kabul etmek zorundasınızdır. Kimi zaman da gecikmesinde sakınca bulunan hallerde veyahut zorlayıcı nedenlerle(iş yerinin kapatılma ihtimali ürün yetiştirilememesi, savaş, seferberlik...)de fazla mesaiyi işçi kabul etmek zorundadır. Bu durumda dahi işçi maximum 13 saat çalıştırılabilir bundan fazla çalışılan süreleri işçi kabul etmek zorunda değildir.Bu durumlar dışında, rıza göstermemiş işçiye fazla çalıştırma yaptırılamaz. Bundan dolayı da herhangi bir yaptırıma tabi tutulamaz.
Old 24-09-2007, 09:40   #6
Engin Özoğul

 
Varsayılan

Bir de "İş Kanununa İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği"nin 9. maddesine bakmak gerekir.

Normal koşullarda iş sözleşmesinde verilen onay yeterli iken Yönetmelik'te her yılın başında işçinin yazılı onayının alınması öngörülmüştür. Bu hüküm İş Kanunu'na aykırı olduğundan dikkate alınmaması gerekir. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri Yönetmelik hükmüne aykırı bir durum tespit ettiklerinde idari para cezası uygulayacaklarını söylemektedir.

Fazla Çalışma Yaptırılacak İşçinin Onayı
Madde 9 — Fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının alınması gerekir. Zorunlu nedenlerle veya olağanüstü durumlarda yapılan fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma için bu onay aranmaz.

Fazla çalışma ihtiyacı olan işverence bu onay her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınır ve işçi özlük dosyasında saklanır.
Old 24-09-2007, 14:06   #7
Osman Yıldız

 
Varsayılan fazla mesaide günlük çalışma sınırı

Alıntı:
Yazan ayse1728
iş sözleşmesi ile veya toplu iş sözleşmesi ile fazla mesaiye onay vermişseniz artık fazla mesai yapmayı kabul etmek zorundasınızdır. Kimi zaman da gecikmesinde sakınca bulunan hallerde veyahut zorlayıcı nedenlerle(iş yerinin kapatılma ihtimali ürün yetiştirilememesi, savaş, seferberlik...)de fazla mesaiyi işçi kabul etmek zorundadır. Bu durumda dahi işçi maximum 13 saat çalıştırılabilir bundan fazla çalışılan süreleri işçi kabul etmek zorunda değildir.Bu durumlar dışında, rıza göstermemiş işçiye fazla çalıştırma yaptırılamaz. Bundan dolayı da herhangi bir yaptırıma tabi tutulamaz.

Olağanüstü haller dışındaki fazla çalışmalar, günlük azami çalışma süresine tabidir (İş Yasası, 63/2). Bu süre, günlük 13 saat değil, 11 saat olarak dikkate alınmalıdır.

Olağanüstü hallerdeki (seferberlik sırasında ve bu süreyi aşmamak üzere, yurt savunmasının gereklerini karşılayan işyerlerindeki) fazla çalışmalarda ise; işlerin çeşidine ve ihtiyacın derecesine göre, Bakanlar Kurulu, günlük çalışma süresini, işçinin en çok dayanma gücüne çıkarabilir. Bu halde, artık "günde 11 saatlik" çalışma süresinden bahsetmek sözkonusu olmaz. Ancak, yasadaki düzenlemeye göre, bunun, sınırlı ve istisnai bir durum için öngörüldüğünü ve bunun dışındaki hallerde, günlük azami çalışma süresi gözetilerek fazla çalışma yaptırılması gerektiği dikkate alınmalıdır.
Old 25-10-2007, 13:55   #8
faluk

 
Varsayılan

Öncelikle fazla mesai ile ilgili yasa metninde; ülkenin ekonomik durum işin gereği gibi durumlarda fazla mesai yapılabileceği unutulmamalıdır. burada anlaşılması gereken fazla mesai konusunun arızi bir durum olmasıdır. zira kanun koyucu fazla mesai yapmayı bazı şartlara bağlamıştır. fazla mesai konusunda yıllık 270 saat tavanı getirilmiş, yine zorunlu ve olağanüstü durumlar haricinde işçinin onayının olması gerektiği hükme bağlanmıştır.

işçi işe başlarken, iş sözleşmesi ile fazla mesai yapmayı kabul edebileceği gibi etmeyebilir de. fazla mesai yapmayı kabul eden işçi 1 yıl süre ile 270 saate kadar fazla çalıştırılabilir. daha sonra yapılacak fazla mesailer içinse her yıl işçiden onay alınması zorunluluğu bulunmaktadır. bu onay olmadan işveren/vekili işçiye fazla mesai yaptıramaz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Bordrolu İşçinin Fazla Mesai Ücreti Alacağı Av.Hüseyin Erdayandı Meslektaşların Soruları 4 11-06-2007 11:19
Fazla Mesai Hesaplaması Av.Yasemin Işık Meslektaşların Soruları 4 26-03-2007 14:25
fazla mesai Alper Özboyacı Hukuk Soruları Arşivi 7 19-09-2006 14:23
Fazla Mesai Av.Zeynep Sevgi Meslektaşların Soruları 2 31-05-2005 10:36
Gece Mesaisi,fazla Mesai Uygulamasının Zorunluluğu funda Hukuk Soruları Arşivi 3 27-02-2002 15:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03747392 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.