Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay onaması ile infaz olan ilamlı icra karar düzeltmenin kabulü ile ne olur?

Yanıt
Old 14-07-2007, 16:59   #1
orhanumit

 
Varsayılan Yargıtay onaması ile infaz olan ilamlı icra karar düzeltmenin kabulü ile ne olur?

Bir alacak davasında,dava,ilk derece mahkemesince kabul edilmiş ve kabul kararı Yargıtay tarafından da onanmıştır.Davanın kabulü ile başlatılan ve temyiz için alınan icranın geri bırakılması kararı ile duran ilamlı icra takibinde,Yargıtay onaması ile,icra dosyasında yatan para çekilmiştir.Ancak,Yargıtay,karar düzeltme aşamasında,davanın kabulüne yönelik onama kararını bozmuştur.Benim sorum,icra dosyasından çekilen para için izlenecek yol ne olacaktır?Yargıtay'ın karar düzeltme ilamı ile direk ilamlı icra takibi yapılabilir mi?Paranın geri iadesini istemek için ilk derece mahkemesinin direnme veya bozmaya uyma kararını beklemek gerekli midir?
Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 14-07-2007, 18:24   #2
İsmail Doğan TUNÇBİLEK

 
Varsayılan

Böyle bir durumda İİK.nunun 36-5 kıyasen uygulanmalıdır. Yani bozma olduğu için bu konuda esas mahkemesinin bir karar vermesi gerekir.İİK.36 ya göre "Bölge adliye mahkemesince başvurunun haklı görülmesi hâlinde teminatın geri verilip verilmeyeceğine karar verilir.Yargıtayca hükmün bozulması hâlinde borçlunun başvurusu üzerine, bozmanın mahiyetine göre teminatın geri verilip verilmeyeceğine mahkemece kesin olarak karar verilir." Olayımızda alacaklı teminatı İİK.36-6 m.gereğince çekmiştir.Yine mahkeme bu konuda çekilen teminatın iadesi hakkında karar vermesi gerekir(Tabiki bozulan karara mahkeme uyarsa)Bundan sonra ilamlı icra yoluna gidilebilir. Direnme olursa her ihtimale karşı mahkemenin ihtiyaten tedbir vermesi gerekir.Çünkü onama ile teminat kanuna göre çekilebiliyorsa aynı hakkı karar düzeltmeden sonra bozmada da uygulmalı ve karşı tarafın hakkı zayi olmaması için teminatı çekenin malvarlığına ihtiyaten tedbir kararı verilmelidir.
Old 15-07-2007, 00:42   #3
Av. Ö.Erol Yavuz

 
Varsayılan

Yargıtay'ın karar düzeltme ilamının, ilamlı icraya konu olması mümkün değildir. İ.İ.K 40 ncı maddesi hükümlerinden yararlanabilirsiniz.

"İCRANIN İADESİ :

Madde 40 - (Değişik fıkra: 02/03/2005-5311 S.K./7.mad) Bir ilâmın bölge adliye mahkemesince kaldırılması veya temyizen bozulması icra muamelelerini olduğu yerde durdurur.

(Değişik fıkra: 02/03/2005-5311 S.K./7.mad) Bir ilâm hükmü icra edildikten sonra bölge adliye mahkemesince kaldırılır veya yeniden esas hakkında karar verilir ya da Yargıtayca bozulup da aleyhine icra takibi yapılmış olan kimsenin hiç veya o kadar borcu olmadığı kesin bir ilâmla tahakkuk ederse, ayrıca hükme hacet kalmaksızın icra tamamen veya kısmen eski hâline iade olunur.

Ancak üçüncü şahısların hüsnü niyetle kazandıkları haklara halel gelmez."

Saygılarımla.
Old 16-07-2007, 15:40   #4
İsmail Doğan TUNÇBİLEK

 
Varsayılan

İİK.nunun 40.maddesi gözümüzden kaçmış.Erol beyin dediği gibi bu madde hükümleri uygulanmalıdır.Saygılarımla.
Old 08-02-2008, 10:15   #5
Sadık

 
Varsayılan

bence de aynı icra dosyası üzerinden rücu edilecek. Yeni bir ilemlı takibe gerek yok
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Tedbir nafakası karar verilmişse ilamlı icra konusu yapılabilir mi Yeşim Dağgeçen Meslektaşların Soruları 52 17-10-2013 16:54
çifte vatandaşlığı olan hakkında ilamlı icra takibi yapılması? yer-sub Meslektaşların Soruları 2 10-07-2007 16:58
ilamlı icra-acil Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 3 24-05-2007 20:34
iyiniyet kuralı ve ilamlı icra özspartaküs Meslektaşların Soruları 4 25-02-2007 08:06


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03207111 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.