Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Savcılık makamı tarafından el konulan aracın iadesini nasıl sağlarım?

Yanıt
Old 09-07-2007, 10:53   #1
Av.Filiz Pesen ŞATIROĞLU

 
Varsayılan Savcılık makamı tarafından el konulan aracın iadesini nasıl sağlarım?

merhaba,soruşturma aşamasında savcılık makamı tarafından dolandırıcılık suçuna konu edildiği gerekçesi ile el konulan , suçla hiç bir ilgisi bulunmayan 3.kişiye ait aracın müvekkile iadesini kovuşturma aşamasına geçilmeden nasıl sağlayabilirim? Bu konuda Yargıtay kararına ihtiyacım var. Teşekkürler.
Old 09-07-2007, 11:09   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

3.kişi (araç maliki) kendi adına talepte bulunarak suçla ilgisi bulunmadığından, suçta kullanılamdığından bahisle aracın şahsına iadesini yahut yargılama sonuçlanıncaya dek yeddiemin olarak kendisine teslimini talep edecek. Soruşturma aşamasında istemin reddedilme olasılığı yüksek. Bu durumda dava açıldıktan sonra duruşma harici ve duruşma aşamaları da dahil olmak üzere, mütemadiyen isteğini tekrarlayacak. Umarım hükümle birlikte karar verilmesine denmez.

Saygılarımla...
Old 09-07-2007, 12:37   #3
Av.Demet

 
Varsayılan

Değerli Meslektaşım
biz de benzer bir olay yaşadık...Önceklikle Savcılığa bir dilekçe ile başvurup bu talebinizi belirtmeniz gerekir.Soruşturma aşamasında dahi müvekkilinizin ve aracın suça konu olaylarla ilgi ve bağlılığı bulunmadığı tespit edilirse, aracı teslim almanız mümkün...Bunun için Savcılığın aracın tesliminin uygun olduğuna dair bir müzekekre yazması ve sizin de bunu Emniyet'e ibraz etmeniz gerekir.Şunu da belirtmek isterim ki; sizin aracı teslim alabilmeniz için vekaletnamenizde açıkça "taşınır teslimine yekili kılınmış" ibaresinin yer alması gerekir.Uygulamada aracın ruhsatının da sahte olup olmadığı kriminal incelemeye ayrıca tabi tutulduğundan (dosyanın durumuna göre) Savcılığa vereceğiniz aracın tarafınıza ya da malikine teslimine dair dilekçenizde bu hususu da belirtmeniz faydalı olacaktır....

Saygılar....
Old 10-07-2007, 13:22   #4
advocat63

 
Varsayılan

önce savcılıktan yazılı olarak talepte bulunun talebiniz reddedilirse sulh ceza mahkemesinden karar verilmesini talep edin
Old 12-10-2009, 09:15   #5
KOÇ

 
Varsayılan

Sayın meslektaşlarım biz de buna benzer bir durumla l,karşı karşıyayız.Ağır Ceza Mahkemsindeki davamızın ara kararında mahkeme aracın iadesine yalnız satılamaz şerhi konulmasına karar verdi biz bu ara karara binaen mi işlem yapacağız ,yoksa savcılıktan müzekkere yazmasını mı talep edeceğiz yardımlarınız için şimdiden teşekkurler
Old 12-10-2009, 14:12   #6
Av.Erkan Şenses

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım CMK 128/4'e göre "Kara, deniz ve hava ulaşım araçları hakkında verilen elkoyma kararı, bu araçların kayıtlı bulunduğu sicile şerh verilmek suretiyle icra olunur" Bu sebeple aracın alıkonulması mümkün değildir.Sizin dediğiniz durum alıkonulmadır, bu ise ancak yargı kararıyla müsadere edilirse mümkündür. Mevzuatta sadece 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda hangi durumlarda elkoymanın alıkoymaya dönüştüğü açıklanmıştır. Dolayısıyla yapılmakta olan soruşturmanın 5607 sayılı yasayla ilgisi yoksa araç alıkonamaz.
Old 12-10-2009, 17:51   #7
KOÇ

 
Varsayılan

açıkçası biraz kavram karmaşasına düştüm.Konuyu açıklayacak olursak;olay kız kaçırma ve ırza tecavüz suçlarından mütevellit.müvekkilim aracıyla kaçmalarına yardımcı oluyor.Geçen celsede mahkeme aracın siciline satılamaz ve devredilemez şerhi konularak iadesine karar verdi.trafik siciline müzekkere yazılmış şerhler içiN.bundan sonra b,z,m yapğmamız gereken nedir acaba yani mahkeme bize aracınızı alabilmemiz için yetki mi verecek yoksa resen yazı yazıp aracı bağlayan birimden gerelkli işlemi yapmasını mı isteyecek.
Old 14-10-2009, 08:38   #8
Av.Elkan

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan KOÇ
açıkçası biraz kavram karmaşasına düştüm.Konuyu açıklayacak olursak;olay kız kaçırma ve ırza tecavüz suçlarından mütevellit.müvekkilim aracıyla kaçmalarına yardımcı oluyor.Geçen celsede mahkeme aracın siciline satılamaz ve devredilemez şerhi konularak iadesine karar verdi.trafik siciline müzekkere yazılmış şerhler içiN.bundan sonra b,z,m yapğmamız gereken nedir acaba yani mahkeme bize aracınızı alabilmemiz için yetki mi verecek yoksa resen yazı yazıp aracı bağlayan birimden gerelkli işlemi yapmasını mı isteyecek.

Mahkeme aracın bulunduğu kuruma yazı yazarak size aracın yeddiemin sıfatı ile teslimini isteyecek. Siz o yazı ile aracı teslim alacaksınız. Yargılama sonunda aracın müsaderesine karar verilmez ise; hükmün kesinleşmesinden sonra kayıt üzerindek şerhin kaldırılması için mahkeme Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne yazı yazacaktır. Yani Mahkeme kararı kesinleşinceye kadar aracı satmanız mümkün değil.
Old 18-10-2009, 16:42   #9
İsmail Doğan TUNÇBİLEK

 
Varsayılan

Suç konusu ile ilgili olmayan bir kişinin aracına el konulma durumu söz konusu olursa bilindiği üzere burada haksız el koyma söz konusu olur.Tıpkı haksız tutuklama da tazminat talebinde olduğu gibi burada da tazminat durumu ortaya çıkacaktır.CMK.da açıkca belirtilen bu hususlarıda nazara alan bir dilekçe ile başvurmanız halinde olayın içinde tazminat da olduğu için daha ciddi bir değerlendirme yapılacağını düşünüyorum.Böylece kovuşturmaya gerek kalmayacaktır.Talebiniz olumsuz sonuçlanır ise tıpkı tutuklamaya yaptığınız itiraz gibi Sulh Ceza Mahkemesine başvurun.Bu durumda da olumsuz bir durum olur ise davanın açıldığı mahkeme de hemen el koymaya (Haksız El koymaya) itiraz edin.Mahkemenin vermiş olduğu karar nihai karar değildir.Bir ara karardır.Bu nedenle müvekkiliniz arac hakkında olumlu bir karar verirse verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde haksız el koymadan dolayı müvekkilinizin uğrayacağı zararlar için tazminat(Yediemin ücreti,aracın park halinde olmasından kaynaklanan mekanik zararlar,müvekkilin araç kiralamak zorunda kalması vs. ve manevi zararlar) davası açma hakkınız vardır.Tazminat davası açacaksanız mahkemenin nihai kararını beklemeyin(Ara karar tarihinden itibaren dava açılmalıdır.) yoksa 3 aylık hak düşürücü süre yüzünden açmış olduğunuz tazminat davasının red olma ihtimali yüksektir.İddianız doğru ise umarız aracın teslimi kararı hükümle verilmez.Saygılarımla.
Old 19-10-2009, 18:17   #10
KOÇ

 
Varsayılan

Sayın Tunçbilek,zaten mahkeme aracın iadesine karar verdi,yalnız yargılama devam ediyor.Bir önceki celsede aracın şatılmaz ve devredilemez şerhi konularak iadesine ilişkin karar verildi.Trafik sicil müdürlüğüne müzekkere yazılmış şerh için ama cevap geldikten sonra biz ne yapmalıyız tam olarak onu bilmiyorum.Araç sahibinin de bilinciyle kullanılmış yani araç sahibi de suça iştirak edenlerden ve yargılama devam ediyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Resmi Satışı Yapılmayan Aracın Ruhsat Sahibi Tarafından Çalınması külekçi Meslektaşların Soruları 9 22-02-2012 13:58
Türkiyedeki Suriye uyrukluların devlet tarafından el konulan gayrımenkulleri Av.Ozan Kayahan Meslektaşların Soruları 7 25-12-2008 14:19
hakimlik savcılık sınavına nasıl hazırlanabilirim? Staj.Av.Selçuk Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 11 24-11-2006 16:59
yeni cmk ve savcılık makamı.. seyitsonmez Ceza Hukuku Çalışma Grubu 5 03-11-2006 13:46
Soyadı Kanunu Kim Tarafından, Nasıl, Nerede Ne Zaman Ve Niçin Çıkarıldı? Oytun Hukuk Soruları Arşivi 1 18-02-2002 20:10


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09599209 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.