Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hakimlik mesleğinin artıları eksileri...

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 2,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2007, 20:13   #1
Av.Didem Kutlu

Varsayılan hakimlik mesleğinin artıları eksileri...

ben didem istanbul hukuk birinci sınıftayım ve mezun olunca hakim olmak istiyorum ancak bu meslek konusunda bilgim oldukça az...bu mesleği seçince nelerle karşılaşacağımı ,avukatlığın mı yoksa hakimliğin mi daha iyi olduğuna karar veremedim
bu konuda görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim ,şimdiden teşekkürler
Old 30-06-2007, 21:41   #2
Av.Turan

sayın Didem, ben kendi adıma söyleyecek olursam avukatlığı hiç bir şeye değişmem. ama tabiiki hayat ve karar senindir. ileriki hayata bakışın ve kişilin önemlidir bu konuda. avukatlık deryada yüzmeye benzer.her dala hakim olmakla birlikte birde pisikolok olman gerek.insanları idare etmek, hakim savcı ve adliye personalini idare etmek zor iştir.sen herkesi memnun edebilmen lazım.ama bu arada kendinde ve kişiliğinden de taviz vermemelisin.hakimlik bir gölde yüzmek gibidir.daha kolay ve garantidir. sen bilmesen yargıtay bilir. şimdi karar senin deryada mı yüzücen gölde mi
Old 05-07-2007, 20:29   #4
Av. Tuğba K.

Deniz ve göl ilginç bir benzetme.Ben ankara hukuk 4.sınıf öğrencisiyim ve bu fakülteye girdiğim günden beri yapamayacağım tek işin avukatlık olduğunu düşünüyorum.Hakimliğin ayrı bir cazibesi var sanırım.Avukat olup hakimleri ya da diğer görevlileri idare edeceğime,son kararı ben vermeyi yeğlerim.Tabiki o aşamaya gelene kadarki tüm yollardan geçerek ve pişerek.. Sanırım hakimlik için biraz idealist olmak ve zorlukları göze almak gerekiyor. Kazanç açısından da eğer iyi bir avukatsan bir hakimden daha fazla para kazanman muhtemel.. Tercih senin..Ben yinede hakimlik diyorum..
Old 06-07-2007, 07:06   #5
Av.Didem Kutlu

görüşlerin için çok sağol,benimde gönlümde yatan aslan hakimlik aslında.umarım bunu başarabilirim
Old 17-07-2007, 10:04   #6
Av.Demet

Değerli Meslaektaşım Av.Turan'ın benzetmesi gerçekten çok hoş...
Hakimliğin de avukatlığın da kendine göre güzel ve zor yanları var...Senin kişiliğin hangisine uygunsa, hangisinde daha başarılı olcağını inanıyorsa ve en önemlisi seni hangisi daha mutlu edecekse onu tercih etmelisin...

Hakimlik sınavında başarılar dileği ile....
Old 24-07-2007, 13:35   #7
EVRİM

bende busene mezun oluyorum buseneye kadarda hep avukat olmayı planlıyordum fakat son sene bu fikirlerim tamamen değişti.suan hakimlik savcılık sınavlarına hazırlanmaya baslayacağım.bence ne istediğini çok iyi ölçüp tartmalısın ben kendimi hep avukat olmaya hazırlamıstım fakat bikaç avukatın yanında calısıp işin içine birazda olsun girince hakimlik ve savcılık daha cazip gelmeye basladı.ayrıca hakimler ve savcıların maaşlarıda nerdeyse en yüksek devlet memuru maaşlarından bir tanesi.ama bu mesleği secersen hiç birzaman para içindede yüzemezsin buda bi gerçek(tabiki iş ahlakına uyan bi hakim olursan).beni hakimlik ve savcılığa iten nedenlerin en önemlilerinden birtaneside fazlasıyla idealist olmam oldu.yanlıs anlasılmasın avukatlar idealist olmaz demiyorum ama yeni avukatsan ve çok idealistsen tutunmak için çok daha fazla çaba sarfeder çok daha fazla savaşır ve çok daha fazla yıpranırsın.zamanla fikirlerin dahada netleşecektir zaten.şimdiden başarılar ve iyi şanslar.
Old 24-07-2007, 13:47   #8
PINAR YILMAZ

Bence insanın hangi mesleği yapacağını şimdiden düşünmesi doğru bir karar.Ancak kendine en uygun olan mesleği seçebilmen için hukuku tamamen özümsemen gerekiyor.Yani en doğru kararı aradan bir kaç yıl daha geçince özellikle son sınıfta verebileceğini düşünüyorum.ilk sınıf heyecanı bambaşka ve coşkulu bir şeydir.Ama son sınıfa gelince mantık daha çok öne çıkar ve en doğru kararı verirsin.Senin içinde her şeyin en iyisi olsun.Saygılar...
Old 24-07-2007, 15:34   #9
faruksa

Tüm arkadaşların ifade ettiği gibi kişinin kendi kişisel özelliklerine göre mesleğini seçmesi gerekir.
Avukatlık her ne kadar toplumda itibarı zedelenmeye açık bir meslek olsa da aynı şekilde hakimlik mesleği de kendi içinde çelişkiler taşımaktadır.Şöyleki bir hakim çoğu kez karar verirken duygularından ,toplumsal etkenlerden sıyrılıp objektifliği yakalayamaz. Ya da var olan objektifliğini zamanla kaybeder. Burada bir hakkın korunmasında,tanınmasında hakimin kararı bir tarafı üzerken bir tarafı mutlu etmektedir.Hatta birçok kez iki tarafı da üzebilir.Anlayacağınız bu işin vebali sorumluluğu çok fazladır..Vicdanen rahat olmak için önce vicdan sahibi olmak gerekir.Nasıl olsa Yargıtay çözer diye düşünmek bile büyük bir haksızlıktır.
Hakimlik kutsal bir meslektir.Kimi zaman Avukatlardan daha az kazanç getiren bir meslektir.
Birçok adliye personeli Avukatlara göre daha fazla emek harcadığını düşünüp kendilerine haksızlık yapıldığını düşünmektedir.Oysa sorumluluk terazisinde avukatın ve hakimin sorumluluğu maddi menfaatlerle ölçülemez.

İster hakim olun İster Avukat olun asla taviz vermeyin Her Avukat nefsinin Hakimi, Her Hakim adaletin Avukatıdır,olmalıdır. Adalet bir milletin onurudur.Bu onuru Hakim,Savcı ve Avukatlar korumalıdır.
Eğer yumuşak huylu,içe kapanık,duygusal iseniz ne Avukat olabilirsiniz ne de Hakim.Herşeyden önce ve sonra ne olacağınıza karar verin.Gerisi kendiliğinden gelir ve sizi bulur..
Saygılarımla
Old 24-07-2007, 22:03   #10
tuval2310

sayın judge,
ben okula ilk başladığım günden bugüne kadar hep avukat olmak istedim..Yakında da stajımı başlatacagım..
Avukatlığı seçmemdeki etkenlerden biri de bana nerde nasıl yaşayacagımı seçme lüksü vermesi oldu..Bunun yanında serbest çalışırsan eger muhatap olacagın insanları belirleme şansın da var,avukat olursam memleketimde bozulma ihtimali pek az olan kurulu bir düzen içinde yaşayacağım_ben yerleşik hayatı seven biriyim çünkü_Ama eger hakim/savcı olursam devlet memuru olduğum için bu istedigim düzene belki yıllar yıllar sonra ulaşacağım.. (senin açından meslek seçimi için bu yönden de düşünmenin faydası olacağını düşündüm;ama diger arkadaşların da bahsettiği gibi daha yolun başındasın üst sınıflara geçtiginde meslekle ilgili daha net fikirler oluşur kafanda..şimdiden başarılar)
Old 25-07-2007, 11:42   #11
kapgan

Meslekleri biraz olsun yakından tanıma ve daha iyi seçim yapabilmek adına,okul yıllarında bir büroda çalışmanın yararı olablilir,ya da staj sırasında öngörüler yapılablir,bence bu daha sağlıklı karar vermede çok faydalı olacaktır.
Old 26-07-2007, 07:39   #12
hakime

ikiside farklı yetenekler ister bence insan karakterine uygun olarak mesleğini seçmelidir ben hiç birzaman avukatlık yapabileceğimi sanmıyorum çünkü bana uymuyor
Old 29-07-2007, 13:24   #13
jumeaux

Avukat olursan;
1) Yerleşik bir düzenin olur. Bir hakim ya da savcı gibi il il dolaşmak zorunda kalmazsın.
2) Her ne kadar garanti olmasa da hakimlik yaparken kazandığın para miktarı daha fazla olabilir.
3) Buna karşılık çok çalışırsın ve hakimlerin gördüğü kadar saygı görmezsin.
Hakim olursan;
1) Düzenli gelirin olur. Ayrıca hakimler bu ülkede en çok maaş alan görevlilerdendir (sadece staj yaparken 1.750 ytl alınıyor)
2) Hayatın taşınmakla geçer. Senin için değil belki; ama ileride çocukların için zor olabilir (kendimden biliyorum )
3) Bir hayli saygı görürsün. Nereye gidersen git herkes sana hürmet eder.
Bunlar benim kendi gözlemlerime dayanarak yaptığım tespitler. İlle doğru olacak diye bir şey yok tabii. Ama çocukluğumdan beri bu meslek grupları arasında yaşadığımı da belirteyim
Old 17-12-2008, 15:29   #14
miryusufhan

su an avukatlık stajımı yapıyorm ,daha önce piyasada biraz çalışmış olsaydım kesinlikle stajımı baslatmazdım..çalışan arkadaslar söylemişlerdi çok zor olduğunu ama denemek istedim yine de ...ve boyumun ölçüsünü aldım eğer alttan girip üstten çıkmaya herkesi idare etmeye gerektiğinde rüşvet vermeye stres dolu bir hayatı sürdürebilme yeteneğinşz varsa avukat olun sahsen benim bu yeteneklerim yok ve bırakmayı düşünüyorumöğrenci arkadaslara tavsiyem okul zamanı kesinlikle bir büroda çalışmaları böylece daha iyi karar verirler diye düşünüyorum
Old 18-12-2008, 14:43   #15
Zehra Ekizo

Hakimlikte her 2-3yılda bir tayinin çıkıyor olması yerleşik düzene aykırı tabi.Ama klas bir meslek idealistler için kesinlikle hakim olunmalı bence.Bende hakimlik istiyordum ama tek bir alanda uzmanlaşma olmadığı için savcılık istiyorum inşallah olacağım da.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi