Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

ÖSS'deki kopya TCK'da suç değil

Yanıt
Old 20-06-2007, 14:50   #1
Av.Yüksel Eren

 
Varsayılan ÖSS'deki kopya TCK'da suç değil

Hasan KIRMIZITAŞ- Barış DURAK/ ŞANLIURFA, (DHA)

ŞANLIURFA Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince ÖSS'de sahtecilik yapan ve toplu kopya çektiği iddiasıyla gözaltına alınan 2'si kadın 48 kişinin sorgulaması tamamlandı. Sınavda kopya çektiği tespit edilen 21 zanlı, TCK’da ‘ÖSS’de kopya çekmeyi’ suç sayan bir madde olmadığı için serbest bırakıldı. Diğer 27 kişi ise ‘Organize suç örgütü kurmak, üye olmak ve haksız kazanç elde etmek’ suçlarından adliyeye sevk edildi.

Şanlıurfa'daki polis ekipleri, özel dershane sahibi Halis Ata ve İmam Demir adlı öğretmenler ve üniversite öğrencisi Hasan Günbay'ın liderliğinde oluşturulan suç örgütünün, ÖSS'ye girecek öğrencilere, ‘sınavı kazanma garantisi' verdikleri ihbarı üzerine harekete geçerek 4 ay boyunca bu kişilere yönelik ‘Sistem’ adlı operasyon başlattı. Operasyon kapsamında, zanlıları ve bu kişilerle irtibata geçenleri izleyen polis, zanlıların öğrencilere sınavı kazanarak üniversiteye girme garantisi verdikleri, bunun karşılığında öğrencilerden 5- 60 bin YTL arasında ücret talep ettiğini saptadı.

Zanlıların 10 üniversite öğrencisini ‘Joker’ adı verilen uygulama ile bazı öğrencilerin yerine sahte nüfus cüzdanı ve sınav belgesi ile ÖSS'ye soktuğu saptındı. Kendi başına sınava giren diğer öğrenciler ise salona iç çamaşırı ve koltuk altlarına yerleştirdikleri ince cep telefonları ile girdikleri, daha sonra tuvalet ihtiyaçları için gittikleri lavaboda cep telefonlarını kolayca ulaşabilecekleri ceplerine yerleştirdiği saptandı. ‘Joker' olarak sınava girenlerin çözdükleri sorular daha sonra SMS yolu ile diğer öğrencilere ulaştırıldığı belirlendi. Eş zamanlı düzenlenen operasyon kapsamında Adıyaman'da 1, Mersin'de 2, Hatay'da 12, Şanlıurfa'da 17 ve Birecik İlçesi'nde ise 16 olmak üzere toplam 48 kişi gözaltına alındı. Polis tarafından ÖSS sahtekarlığını organize eden Harran Üniversitesi öğrencisi Hasan Günbay, öğretmen İmam Demir, İ.Ç., A.C., H.G., G.S., H.A., A.Ö., Ş.B., N.Ö., E.A., R.Ö., H.İ., M.Y., H.K., N.Ö., E.K., N.K., N.İ., H.G. ile kopya işini organize eden özel dershane sahibi Halis Ata, F.L., H.D., F.S., M.A., A.Y., E.Y., M.Y., S.Y., A.A., K.Y., Ö.B., M.K., N.Y., A.Y., S.E., M.A., İ.A., C.Y., M.Y., A.D., V.E., İ.A., M.K., C.K., İ.Ç., A.A., R.A., N.İ.G. sorgulanmak üzere Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü’ne getirilmişti.

“KOPYA ÇEKMEK SUÇ DEĞİL''

Gözaltına alınan ve sorgulaması tamamlanan zanlılardan öğrenci olduğu açıklanan 2'si 18 yaşından küçük 21 kişi, Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı doğrultusunda alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Türk Ceza Kanunu (TCK) maddeleri içerisinde kopya çekmeyi suç sayan bir madde bulunamadığı için 21 öğrenci serbest bırakılırken, aralarında 2 kadının da bulunduğu 27 zanlı geniş güvenlik önlemi altında Adliyeye sevk edildi. Emniyet Müdürlüğü'nden Çevik Kuvvet’e ait bir otobüs ile Adliyeye gönderilen zanlıların ‘Suç İşlemek İçin Örgüt Kurmak ve Bu Örgüte Üye Olmak, Haksız Kazanç Elde Etmek’ suçlarını içeren TCK'nın 220'nci maddesine muhalefet suçlarından Cumhuriyet Savcısı’na ifade verecekleri belirtildi.
Old 22-06-2007, 09:24   #2
superavukat

 
Varsayılan

Suç sayılmayan bir fiile ilişkin olarak suç örgütü kurmak suçundan nasıl ceza verilebilecek bilmiyorum ama gerçekten zor bir karar olacak. Suç yaratmak veya kıyas mümkün olmadığına ve suçta şekle uygunluk ilkesi de düşünüldüğünde şu işlenen suç için tam anlamıyla bir kanun boşluğu var gibi geliyor bana. Konuya çok hakim değilim ancak dolandırıcılık suçu kapsamına girebilir gibi geliyor bana. Vicdani görüşüme göre yapılan eylen adam öldürmekten çok daha ileri bir suç teşkil ediyor.
Old 22-06-2007, 11:08   #3
gülşah

 
Varsayılan

Bu haber Öss de kopya çekmeye teşebbüs eden ya da denemeye korkanları cesaretlendirir mi acaba :S
ceza hukukundaki suçta ve cezada kıyas yasağı olduğunundan dolayı ceza verilememesi söz konusu..düzenleme yapılması gerekiyor,umarım gereği yapılır.
Old 04-07-2007, 16:03   #4
zazaenden

 
Varsayılan

buradaki suç zaten cezai değil idari olabilir.
ÖSS'de kopya çekilmemesi sınavın düzenine ilişkindir ve ancak ÖSS'ye ilişkin yönetmeliklerle düzenlenmesi gereklidir.Sınavda kopya çekmenin Ceza Kanununda suç sayılması hukukun ruhuna aykırıdır zaten.Kabahatler bile yeni Ceza kanunundan çıkartıldı.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yargıtay yeni TCK'da, trafikte taksirle adam yaralayanlar için madde bulunmadığı sonucuna vardı ibrahimkovanci Ceza Hukuku Çalışma Grubu 12 05-09-2008 22:45
TCK'da fahiş bir hata sword_can Hukuk Soruları Arşivi 19 17-03-2007 12:04
Yeni TCK'da Görevi kötüye kullanma(Md.257) Hasan Bahadır Büyükavcı Hukuk Soruları Arşivi 2 01-03-2007 20:15
Kopya Nedeniyle Okuldan uzaklaştırılma Kararına Karşı İptal Davası Açılması busedaist Hukuk Soruları Arşivi 6 08-11-2006 22:43
Kopya Kredi Kartı gandalf Meslektaşların Soruları 1 17-05-2006 14:46


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03069592 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.