Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

senet iptali

Yanıt
Old 05-06-2007, 16:09   #1
av. zeynep günay

 
Varsayılan senet iptali

sayın meslektaşlarım,
öncelikle yeni bir ths üyesi olarak selamlarımı sunuyorum. benim sorunum senet iptali hususunda şöyle ki; vekili olduğum mobilya şirketi siparişi karşılığında bir adet çek ve bir adet bono keşide edip muhatap şirkete veriyor. ancak senet karşılığı mal gönderilmediği gibi muhatap şirketin piyasayı dolandırıp yetkililerinin kaçtığı ortaya çıkıyor. senet üzerinde malen kaydı olup olmadığı bilinmiyor. bunun dışında tebligat sorunları ve yetki problemleri de var. senette inegöl ibaresi bulunuyor. ben malatya da dava açmak istiyorum. senetler henüz icra takibine konu olmadığı için menfi tespit ve senet iptali davası açmayı planlıyorum her iki tarafta şirket olduğu halde ispat açısından elimizde bulunması gereken delliller neler olabilir. 3. şahısa ciro halinde menfi tespit davası açmış olursak bu davayı nasıl etkiler. ? çok kapsamlı bir soru oldu ama yorumlarınızı merakla bekliyorum. teşekkürler.
Old 06-06-2007, 13:28   #2
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

1.İİK. 72. maddesine göre menfi tespit davaları icra takibinin yapıldığı yerde veya davalının yerleşim yerinde açılır. İcra takibi söz konusu olmadığına göre HUMK 9.md. göre davanın davalının yerleşim yerinde açılması gerekir. Yalnız arada mobilya alım satımı yönünden sözleşme olduğu ispat edilirse 10 maddeye göre sözleşmenin ifa edileceği yerde Malatya’da davanın açılması mümkün olabilir.

2. İddia
her iki taraf için TTK 66 ve 82 ve müt. maddelerine göre ticari defterler ile ispat edilir. Fatura tek başına ispat vasıtası sayılmaz.

3. Çek
bir ödeme vasıtası olup, peşin ödeme yerine geçer. BK. 182 mad. göre satıcı ve alıcı peşin alışverişte borçlarını aynı zamanda ifa etmiş sayacaklarına göre, çek karşılığı malın verilmediği iddia edilemez. Aksinin kabulü için ayrıca yazılı belge ibraz edilmesi gerekir.

4. Sonraki cirolarında 3. kişi aleyhine ayrıca dava açılması ve 3. kişinin kötüniyetli olduğunun , durumu bildiğinin veya bilmesi gerektiğinin ispatı gerekir. Bu ispat tanıkla da yapılabilir. 3. kişi aleyhine açılan dava asıl dava ile birleştirilir.

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kira sözleşmesinin feshi ve senet iptali!!! stj_sevda Meslektaşların Soruları 2 31-05-2007 15:30
Senet teoman14 Meslektaşların Soruları 5 04-04-2007 12:42
Senet' İn Geçerliliği sunat Hukuk Soruları Arşivi 1 19-08-2003 11:45
Protestosuz Senet Av.Suna SOYDAŞ Meslektaşların Soruları 4 23-06-2003 12:32
Senet Tahsili Gülden Doğan Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 17:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02727294 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.