Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Telsİm Borcum Bİtsİn Kampanyasi Hakkinda...

Yanıt
Old 05-06-2007, 11:48   #1
Av.Serkan Degirmenci

 
Varsayılan Telsİm Borcum Bİtsİn Kampanyasi Hakkinda...

Sevgili meslektaşlarım sanırım ki oldukça ilginç tartışmaların yaşanacağı bir durumla karşı karşıya bulunmaktayız. hepimizin malumudur ki 09.04.2007-08.06.2007 tarihleri arasında Telsim Mobil Telekominikasyon Hizmetleri A.Ş nin 24 Mayıs 2006 tarihinden önceki fatura borçlarını kapsayacak şekilde fazi indirimini esas alan bir ödeme kampanyası mevcuttur.

Bu kampanya dahilinde ve ilgili sitede yapılan açıklama uyarınca süre bitiminde
“6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanun” hükümleri gereğince borcunuza temerrüt faizi uygulanacak ve takibi TMSF tarafından yapılacaktır. denilmektedir.

Yapılacak olan bu takiplerde uygulanacak olan zamanaşımı süresi ne olmalıdır?

Eğer 6183 sayılı AATUHK uygulanacak ise bu durumda ilgili kanunun 102 ci maddesi uyarınca 5 yıllık bir süre mi geçerli olacaktır? Yoksa sadece faiz hususunda mı 6183 sayılı yasa uygulanacak olup zaman aşımı B.K md 125 uyarınca 10 yıl mı olacaktır?

Bu hususta nacizane görüşlerinizi ifade edebilirseniz sevinirim.
Old 05-06-2007, 12:36   #2
avonder

 
Varsayılan

bende telsimin bölge avukatı oolarak çalışıyorum.o kampanyada bir ilginçlikte KTVÜ silinmesi.şirket resmen bir dayatma ile KTVÜ sildi.Bence bu Avukatlık kanuna aykırı bir uygulama..
ayrıca borçların bu şekilde temlikinde kanaatimce borçlunun durumunun ağırlaşmaması veya borçlununu muvakati gerekir.bu halde 6183e aktarılması hukuka aykırıdır.
Old 05-06-2007, 14:05   #3
Av.Serkan Degirmenci

 
Varsayılan

Hatta sitede söylendiği üzere bu kampanyadan faydalanildiği zaman Vekalet ücretlerininde açılmış bulunan takip dosyaları açısından ödenmeyeceğidir.

Anlaşılmaz bir durumda bu kampanya Telsim A.Ş tarafından mı yoksa TMSF tarafından mı başlatıldı. Ayrıca Telsim A.Ş, Vadofone şirketine satıldığına göre tüm borçları ve alacakları ile bu hak Vadofone şirketinin olması gerekmiyor mu?

Burada asıl sorun ise ilk postta yazdığım üzere zaman aşımı üzerinde yoğunlaşmakta. Sanki TMSF burda biraz işgüzarlık yapıp hani öderseniz ödeyin (nasılsa zaten çoğu zamanaşımına uğramış uyandırmıyalım kimseyi) tarzı bir havasını sezinliyorum. Eğer ki 6183 ü uygulayacaksanız o zaman 102 ci maddede anlamını bulan 5 yıllık zamanaşımınıda uygulamak gerekecektir. Yoksa sadee faiz hususunda 6183 ün uygulanması bence kabul edilebilir bir durum değildir.
Old 06-06-2007, 16:18   #4
parezger

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım;
Sayın avonder inde dediği gibi alacağın temlikinde borçlunun durumunu ağırlaştıran şartlar batıldır.Ayrıca borçlu temlik edene karşı ileri sürebileceği defileri temellük edene karşıda ileri sürebilecektir.(BK Madde 167 - Borçlu, temlike vakıf olduğu zaman; temlik edene karşı haiz olduğu defileri, temellük edene karşı dahi dermeyan edebilir.)
Diğer bir husus Telsim alacağı nerden ve nasıl amme alacağı oluyor, onu anlamadım.Amme alacaklarının neler olduğunun daha doğrusu 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Hakkındaki Kanununun uygulanacağı alacaklar aynı yasanın 1. maddesinde zaten açıklanmıştır. 6183 sayılı yasa : Madde 1 - Devlete, vilayet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait muhakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer'i amme alacakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları ile; bunların takip masrafları hakkında bu kanun hükümleri tatbik olunur.

Telsim alacağı bunların hangisine giriyor anlamadım?!!!
Old 29-04-2011, 13:02   #5
Av.Armağan Konyalı

 
Varsayılan


Başlığın açılmasından bu yana geçen dört yıl içinde bir değişiklik oldu mu? Bu ödeme kampanyası hala devam ediyor mu?

Geçtiğimiz hafta içinde cep telefonlarından aranarak insanlara Telsim’e borcu olduğu söyleniyor. Aşağıdaki adrese tıklayarak, internetten borcu ödeme kolaylığı bildiriliyor. Aksi halde 6183 sayılı Kanun’daki yüksek faizle birlikte icra takibi yapacaklarını söylüyorlar.

Bu bir dolandırıcılık yöntemi mi, yoksa bir tahsilat yöntemi mi? Aşağıdaki adres sorgusuz sualsiz ve makbuzsuz borç ödemek için hiç güven vermiyor:

https://www.telsimborcumbitsin.com/
Old 29-04-2011, 14:48   #6
Admin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Bu bir dolandırıcılık yöntemi mi, yoksa bir tahsilat yöntemi mi? Aşağıdaki adres sorgusuz sualsiz ve makbuzsuz borç ödemek için hiç güven vermiyor:

https://www.telsimborcumbitsin.com/
Sitenin fillen bulunduğu yer TMSF sunucuları. Bu açıdan site resmi gözüküyor ve bunun bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu sanmıyorum. Tabii site bu bilgiyi bizim başka kaynaklardan kontrol etmemize ihtiyaç bırakmayıp, Türkiye'de barındırılan bir sitenin yasal gereği olarak 5651 Sayılı kanunun 3. maddesindeki bildirime içeriğinde yer verseydi, bu sonuca ulaşmak daha kolay olabilirdi. Görünen o ki, yaptıkları tahsilatın bir kısmını md 3/2 gereğince TİB'e ceza olarak ödemeleri gerekecek.

Aynı şekilde eğer TMSF bu yolla zamanaşıma uğramış borçları da tahsil etmeye çalışıyorsa, bu dolandırıcılık olarak değerlendirilir mi onu ayrıca tartışmak gerekebilir.
Old 18-05-2011, 13:00   #7
düzzgün

 
Varsayılan

Arkadaşlar zamanaşımı konusunda net bir şey var mı acaba?
Bu işlemlerle ilgii son durum nedir?
Old 18-05-2011, 14:59   #8
Mecit Tav

 
Varsayılan Bu borçlardan takibe başlanılmış olanlar var;zamanaşımında bu durum nazara alınmalı

Değerli meslektaşlarım,
Telsimborcumbitsin.com sitesinde takip edilen alacakların büyük çoğunluğu için geçmişte,kampanyadan önce, icra takibi başlatılmış durumdadır. Alacak akde (abonelik sözleşmesine) dayandığı için kanaatımca zamanaşımı 10 yıldır.Her bir takip muamelesinden sonra bu 10 yılın yeniden işlemeye başladığını da hesap ederseniz zamanaşımından netice almak kanaatımca zordur.Bu nedenle borçluların borçlarını ödemeleri için teşvik etmek bence daha uygun ve iyi bir çözüm tarzıdır.Borç tabii borca dönüşmüşse de borçtur malum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Telekom zammına protesto/ iMZA KAMPANYASI/GÜNCEL HABER Av.Ceylan Pala Karadağ Tüketicinin Korunması Hukuku Çalışma Grubu 0 17-04-2007 09:15
Cocuk Pornosuna Karsi Sanal Mum Kampanyasi Cest la vie Site Lokali 5 18-12-2006 05:59
Almanya'da Vergi Borcum Var? CIZGIOTESI Hukuk Soruları Arşivi 1 03-03-2004 17:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,09465098 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.