Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

rayiç bedel üzerinden satış göstermek vergi kaçakçılığı mıdır ?

Yanıt
Old 30-05-2007, 12:24   #1
SINIRSIZ

 
Varsayılan rayiç bedel üzerinden satış göstermek vergi kaçakçılığı mıdır ?

Merhabalar,

Şufa hakkını kullanan malik rayiç bedel üzerinden ödeme yaparak tapuyu almak istemektedir. Biz şufa hakkı olmayan malik olarak gayrimenkulu almışız fakat tapuda satışı rayiç bedel üzerinden göstermişiz şimdi davada bunu öne sürmemiz kendi muvazalı davranışımızdan fayda beklemek anlamına gelir mi? bu bizi kurtarabilir mi sizce ? ya da bu sebeple vergi kaçırmışız muamelesi yapılabilir mi?tapuda her zaman bu şekilde satış yapılıyor şu an gidip fazla harcı tamamlamamız mümkün olabilir mi?
Old 30-05-2007, 16:55   #2
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Şu vakte kadar yanıt gelmediyse, sorunuz açık ve anlaşılır bulunmamıştır.En azından ben anlamadım.

Soruyu daha net sorarsanız yanıt bulma şansınız olacaktır.

Saygılarımla
Old 31-05-2007, 11:08   #3
medenikal

 
Varsayılan

Bir gayrimenkulün belirli hissesi satın alınmış; satın alındıktan sonra ise diğer paydaş önalım hakkını kullanmış;Şimdi şufa alıcısı tapuda gösterdiğimiz miktar ile gayrimenkulü bizden alacak.

Biz gayrimenkulü tapuda 20000 YTl harca esas olarak gösterdik. Oysaki gerçekte 60000YTL ye almıştık.Şimdi 20000 ytl'ye mi gidecek.

Aradaki Fark ne olacak?

Soru yanlış anlamadıysam bu ..
Old 31-05-2007, 18:44   #4
köktaş

 
Varsayılan

sayın meslektasım benimde başıma aynısı gelmişti.siz siz olun esas değerin altında değer göstermeyin.Maliye eninde sonunda yakanıza yapısıyor ceza olarak gerı donuyor size.Dava boyutuna gelınce karsı taraf bunu kötüniyet olarak ileri sürebiliyor.sizin olayınızda tapudaki değer neyse o değer üzerinden işlem yapılacak..
Old 31-05-2007, 19:47   #5
HÜLYA ÖZDEMİR

 
Varsayılan

Tapuda gösterilen satış bedeli ;
Emsal
değerlerin altında ise şufa hakkını kullanana karşı muvazaalı olarak bedelin düşük gösterildiği iddiası dinlenmez.

Ama satış bedelinin davacının şufa hakkını kullanmasını önlemek amacı güden yüksek bedelli satışların emsal satış bedelleriyle karşılaştırılıp, keşfen yapılacak değerlendirme ile daha düşük bedele ( gerçek satış bedeli üzerinden ) şufa bedelinin tespiti mümkündür.
Old 31-05-2007, 23:33   #6
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

 
Varsayılan

Tapuda bedeli düşük göstererek vergi kaçırmanın cezası kaçırılan verginin 50 katı diye hatırlıyorum. Şufa davasında daha fazla para alabilmek için harç vs. masraflara katlanarak sonradan bedeli yükseltmek mümkün değildir. Yargıtay bir ara tapuda bedelin düşük gösterilmesini teamül sayıyordu ama şimdi görüşünü tam bilemiyorum.

Kaldı ki;Asıl bedelin tapudaki bedelden daha yüksek olduğunu aynı kuvvette başkaca bir belge ile kanıtlamanız gerekir.Tapu kayıtları ile eşdeğer delil başkaca ne olabilir sizce?

Diyelim ki asıl bedelin daha yüksek olduğunu kanıtladınız. Bu sefer de aradaki farkın ödenmeyen KDV'si (60.000-20.000X%18X50)için vergi dairesi ile başınız derde girecek. Hangisi müvekkilinizin avantajına ise o yola başvurunuz.

Saygılar.
Old 01-06-2007, 12:46   #7
medenikal

 
Varsayılan

50 kat mı?

Benim bildiğim harcı düşük göstermek söz konusu olduğunda maliyenin o mühitteki ; vergiye esas asgari değerlerin dikkate alınacağı idi.


Yani şunu demek istiyorum.O bölgedeki arsa m2 fiyatları; her yıl yeniden değerleme oranında artıyor.

Müteahhit daireyi tapuda satarken ; gerçek değerini gösterirse bunun altından kalkamaz.Altından kalksa bile bu miktarın karşılığı fatura bulamaz.Gerçek değerler gösterilmiyor.Asgari arsa vergi değeri gösteriliyor.
Belki sistem değişmiş olabilir.3 sene önce durum buydu.

Bunun aşağısını da tapu kabul etmiyor.Asgari değerin üstüne müdahale etmiyor.Altında belirtilirse onu asgariye çekip tapuda işlem yapıyor.

Benim hatırladığım bundan 5 sene önce yapılan inşaat için ;daireyi alana eksik harçtan dolayı ; eksik miktarın tamamlaması yönünde veraset ve harçlar dairesinden bir ödeme belgesi geldiğidir.Bu miktarda fazla değildi.

Ben böyle biliyorum.Değişmişse uygulama öğrenmek isterim.
Old 01-06-2007, 14:01   #8
Gamze Dülger

 
Varsayılan

Sayın avfehiman,
Sorunuzu doğru anladı isem cevabı epey karışık ancak elimden geleni açıkmaya çalışacağım.Fakat vergi mevzuaatı konusunda deneyimli meslektaşlarımız var ise kanuni dayanaklarını göstermeleri benimde çok hoşuma giderdi.
Şu an bulunduğum ilçede maliye denetimi var.Denetmenlerden öğrendiğimiz ve incelediğimiz kadarıyla sizin net satış bedelini (ister fatura toplayın ister toplamayın ) tapuda bildirmeniz gerekiyor.Eğer satış bedeli,Belediye elmak değerinden az ise ki şu vakte kadar yaşanılmış bir olay değil o takdirde Belediye emlak değerini göstermeniz yeterli,.
Ancak eğer siz net alış bedelini tapuya beyan etmemiş iseniz ;
*Tapuda gösterilen bedel ile gerçek bedel arasındaki fark;
*Bu farkın üç katı tutarında vergi cezası
*bu farkın satış gününden itibaren faizi
*Ayrıca tapuya eksik beyanda bulunmanızdan dolayı aradaki harç farkı bu harçcın üç katı tutarında usulsüzlük cezası ve gecikme faizi olmak üzere
6 adet ceza ile muhatap oluyorsunuz.
Yani aslında yeri size bir daha satın aldıracak kadar ceza ödüyorsunuz.
Tüm bunlar bir yana yaptığınız vergi kaçakçılığı ve bu (tapu harcı açısından genelde usulsüzlük deniyor ancak alım beyanı açısından kaçakçılık sonucunu doğuruyor) kaçakçılık sebebiyle başınız çok çok çok ağrıyor.
Ayrıca kimse tapuda beyanının gerçek olmadığı yanı işlemin muvazaalı olarak yapıldığı yönünde bu muvazaalı işleme katılan sıfatıyla iddiada bulunamıyor.Bu iddiaya muvazaaya taraf olduğunuz için başvuramıyorsunuz.

Tüm bunlar bir yana müteahhitin o kadar fatura bulamayacağı yani en azından sıva-boya-seramik işçilikleri vs gibi işçilik ücretlerini gösteremeyeceğini Maliye de kabul etmiş durumlda .Bu takdirde vergi mükellefinin gerçek maliyetinin ne olduğu konusunda araştırma yapmak ve bu gerçek maliyeti belirlemek zorundalar.Bu takdirde gerçek maliyet ( bu maliyete gerçekten gerçek maliyet demek mümkün ...Gösteremediğiniz yada fatura alamadığınız örn komisyon-sıva -seramik-bahçe tanzimi-havuz-çatı işçiliği dahi giriyor )
ile satış bedeli arasındaki fark sizin gerçek geliriniz demektir.Bu gelir dolayısıyla devletten kaçırdığınız vergi sebebiyle vergi kaçakçılığı iddiasıyla hakkınızda şikayette bulunulması çok mümkündür.

Yine tapu harçları ile ilgili aklınızda yanlış bilgi kaldığını düşünüyorum.Uygulama aynen aktardığım gibidir.Üstelik 10 yığl müddetle bi cezaların ilgililere yöneltilmesi sözkonusudur.

Bu arada bu konuda yanlış bilgi sahibi isem bilmek beni mutlu eder.

Sorunuzun son cevabı ise;Şufa bedeli açısından muvazaanın dinlenemeyeceği eğer böyle bir beyanda bulunur iseniz Mahkemede resmi evrak üzerinde beyanda bulunmuş olacağınızdan banka kayıtları övs bunu tevsik eder ise maliyeye bir şikayet halinde başınız epey derde girer.Bu nedenle ispatlayamayacağnıız ve kanunun isipat vasıtası olarak kabul etmediği hususlarda bu kadar riski göze almamanızı tavsiye ederim.
Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı Sınavı Av.H.Sancar KARACA Adliye Duvarı 12 21-04-2009 13:27
TRT'nin bandrolsüz satış nedeniyle verdiği para cezası idari para cezası mıdır ? Selahattin Meslektaşların Soruları 20 16-01-2008 14:23
Kamulaştırmada Tenzil-i Bedel MİNA Meslektaşların Soruları 6 14-02-2007 15:36
Çocuk Fuhşu, Pornografisi, Satışı Ve Kaçakçılığı-Kadriye BAKIRCI Av.Habibe YILMAZ KAYAR Çocuk Hakları Çalışma Grubu 0 16-09-2005 10:02
Resmi Evrakta Sahtecilik Mi Yoksa Vergi Kaçakçılığı Mı? Desarac Meslektaşların Soruları 3 06-03-2005 15:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03397107 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.