Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

çocuğun velayati ve annenin icra yoluyla alması

Yanıt
Old 30-05-2007, 12:00   #1
avangardea

 
Önemli çocuğun velayati ve annenin icra yoluyla alması

şimdiden bütün meslektaşlarımı saygılar..
müvekkilim eşiyle boşanmak istemediği ve 4 yaşındaki çocuğunu vermek istemediği halde, davaya kendi girdiği için davalısı olduğu davayı kaybetmiş. karşı tarafın bütün iddialarını kabul etmiş. karar verilmiş ama henüz kesinleşmemiş. müvekkilim davalı babadır. şu aşamada çocuğu vermek istemiyor çünkü annenin iyi bakabilceğine inanmıyor. ve şu anda karar kesinleşmemiş ve temyiz süresi geçmemiştir. müvekkilim baba, çocuğun icra yoluyla anne tarafından alınmasından çok korkuyor. acaba annenin çocuğu icra yoluyla şu aşamada alabilmesi mümkünmüdür? yada annenin çocuğu icra yoluyla almasını uzatmak için yapılabilcek bir hukuki işlem var mıdır? şimdiden teşekkürler.
Old 30-05-2007, 12:28   #2
SINIRSIZ

 
Varsayılan

Çocuğu annenin icra yoluyla alabilmesi için kararda çocuğun anneye verilmiş olması gerekir. Fakat anladığım kadarıyla sizin kararınızda çocuk babaya verilmiş. bunun için kararı eğer süresi geçmediyse temyiz etmelisiniz. şu aşamada icra yolu ile alamazsınız.yok temyiz süresi geçtiyse yapacağınız velayet için yeniden dava açmak. ve nafaka içinde dava açabilirsiniz.
Old 30-05-2007, 13:23   #3
Av. Nurten Kozan

 
Varsayılan

Sayın Meslekdaşım;
Aile hukukundan kaynaklanan ilamlar, kesinleşmeden icraya konulamaz. Boşanmaya ilişkin kararlarda, velayette bu karar içindedir ve buyönüyle kesinleşmeden icraya konulamaz. Ancak, boşanma davalarında velayete ilişkin olarak tedbiren, hüküm kesinleşinceye kadar kimde kalacağı belirlenir. Eğer böyle bir düzenleme yapılmışsa, mahkeme tedbiren velayeti dava boyunca kime bırakmışsa hüküm kesinleşinceye kadar çocuk onda kalır. Böyle bir tedbir kararı yok ise, hüküm kesinleşinceye kadar çocuk fiilen kimin yanındaysa onda kalmaya devam eder. Ancak, 4 yaşındaki çocuğun velayetide kolay kolay babaya verilmez..
Kolay gelsin, başarılar...
Old 30-05-2007, 15:42   #4
SINIRSIZ

 
Varsayılan

Alıntı:
müvekkilim davalı babadır. şu aşamada çocuğu vermek istemiyor çünkü annenin iyi bakabilceğine inanmıyor. ve şu anda karar kesinleşmemiş ve temyiz süresi geçmemiştir. müvekkilim baba, çocuğun icra yoluyla anne tarafından alınmasından çok korkuyor. acaba annenin çocuğu icra yoluyla şu aşamada alabilmesi mümkünmüdür? yada annenin çocuğu icra yoluyla almasını uzatmak için yapılabilcek bir hukuki işlem var mıdır? şimdiden teşekkürler.

Siz sorunuzu düzeltince ilk verdiğim yanıt komik durmuş ..sanki sorunuzu hiç okumamışım gibi.. aslında düzeltme yerine yeniden ekleme yapılsa bence tartışmanın güzel ilerlemesi anlamında daha hoş olur.. tabi bu benim fikrim.. bence soru herkes tarafından okunduktan sonra değiştirilememeli... bilmiyorum yöneticiler bu konuda ne düşünür? ilk sorunuzda müvekilinizin baba olduğunu ve kararın kesinleşmediğini söylememiştiniz.. kesinleşmemiş bir karar için iyi bir temyiz dilekçesi ile eksik araştırma ile hüküm tesis edildiği üzerinde durulmalı. anneye atfedilebilecek ciddi bir kusur yoksa 4 yaşında bir çocuğun babaya verilmesi zor bir ihtimaldir.kolaylıklar diliyorum..
Old 09-09-2008, 09:58   #5
av.gzm

 
Varsayılan

Davalı annenin vekilliğini yaptığım benzer bir boşanma davasında ,
velayet müvekkilem üzerinde bırakıldı fakat hakim tedbir istemimi reddetti..
bu durumda çocuğun teslimi konusunda nasıl bir yol izlemem gerekecek?
karar kesinleşinceye kadar beklememiz mi lazım?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
velayetin nez' i Av.Nursel Meslektaşların Soruları 8 02-10-2009 12:19
Velayetin Nezi -Delil Gecerliligi av.m.a.g Meslektaşların Soruları 8 26-01-2007 08:21
Evlilikle Velayetin El Değiştirmesi Admin Aile Hukuku Çalışma Grubu 6 16-10-2006 12:23
Velayetin Geri Alınması papatya Hukuk Soruları Arşivi 1 14-05-2003 21:22
Boşanma Ve Velayetin alınmasında şahitlik umutsuz Hukuk Soruları 1 26-02-2003 21:23


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03181100 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.