Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölümden sonra alınan SSK maaşı ve SSK alacağı

Yanıt
Old 16-05-2007, 23:39   #1
Av.Nebi

 
Varsayılan Ölümden sonra alınan SSK maaşı ve SSK alacağı

Forumda biraz araştırma yaptım ama yarar bilgi göremedim kısaca olay ;

Ölüm akabinde 1-2 hafta sonra ölen kişinin SSK maşı eşi tarafından çekilmiş. Tabi herhangi bir kötü niyet yok. 4-5 ay sonra ölenin tüm vereselerine SSK ilamsız takip ödeme emri gönderiyor.

Sorum şu ki 1-SSK normalde icra takibinden önce ihtar mahiyetinde yazılı bir uyarı yapmıyor mu ?
2-İyi niyetli olarak maaşı alan yakınların hakkı korunması gerekmez mi ?
Old 17-05-2007, 08:52   #2
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

 
Varsayılan

Emekli Sandığında maaşlar işlemeden önce alınıyordu. SSK'da da durum aynı mı? Öncelikle bunu araştırın.

Eş, emekli sigortalının öldüğünü bilmiyordum diyemez. Hangi konuda iyiniyetli olacak?

SSK'nın yazılı uyarı yapma zorunluluğunun olduğunu zannetmiyorum.

Saygılar.
Old 17-05-2007, 08:56   #3
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

1-SSK da yazılı bir uyarı yapabilirdi.Emekli Sandığının uygulaması o şekilde.
2-Bu durumda iyiniyet korunmaz diye düşünüyorum. Yersiz bir ödeme sözkonusu ve iadesi gerekli.
Saygılarımla...

506/
Madde 121 -...
(Ek fıkra: 4958 - 29.7.2003 / m.47) Ancak, yanlış ve yersiz ödendiği anlaşılan her türlü gelir, aylık ve sigorta yardımları 84 üncü maddenin son fıkrası saklı kalmak kaydıyla, ilgililerin sonraki her çeşit istihkaklarından kesilmek suretiyle geri alınır. Kurumun genel hükümlere göre takip hakkı saklıdır.
Old 17-05-2007, 09:54   #4
ISIL YILMAZ

 
Varsayılan

SSK'nın yazılı uyarı yapma zorunluluğu yok ,bildiğim kadarıyla.Ölüm aylığına hak kazanmak için SSK'ya başvuruda bulunmak gerekiyor. Ölüm aylığına hak kazanmanın şartlarını aşağıya aldım.

KANUN NO: 506

SOSYAL SİGORTALAR KANUNU (*)

......
ÖLÜM SİGORTASINDAN AYLIK BAĞLAMA ŞARTLARI
MADDE 66 - (Değişik: 2422 - 6.3.1981) a) Malûllük veya yaşlılık aylığı almakta iken, yahut malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış durumda veya,
b) Bağlanmış bulunan malûllük veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş durumda yahut,
c) Toplam olarak 1.800 gün (...) Malûllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları primi ödemiş durumda,
c) (Değişik: 5561 - 12.12.2006 / m.1 - Yürürlük m.4) 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinde en az 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş durumda,
Ölen sigortalının hak sahibi kimselerine aylık bağlanır.
......
EŞ VE ÇOCUKLARA AYLIK BAĞLANMASI
MADDE 68 - (Değişik: 1753 - 21.6.1973) Ölen sigortalının aylık bağlanmasına hak kazanan kimselerine aşağıdaki hükümlere göre aylık bağlanır.
I - Ölen sigortalının 67 nci madde gereğince tespit edilecek aylığının ;
A) (Değişik: 3168 - 20.3.1985) Dul eşine % 50'si, aylık alan çocuğu bulunmayan dul eşine % 75'i;
.....
.....
AYLIĞIN BAŞLANGICI
MADDE 70 - Sigortalının ölümünde ölüm sigortasından hak sahibi kimselerine bağlanacak aylıklar, ölümle aylığa hak kazandıkları tarihten sonraki ay başından başlar.
Malûllük veya yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalının hak sahibi kimselerinin aylıkları, sigortalının hak kazandığı son aylık devresinin sona erdiği tarihten başlar
Old 17-05-2007, 17:50   #5
Av.Nebi

 
Varsayılan

Anladım. Bilgi için teşekkür ederim fakat aslında mesele sanırım emekli maaşına ne zaman hak kazanmış olması bence. Emekli maaşı bankaya yatmış ise demek ki o ay için o maaşı hak etmiş ölen insan. Ben öyle yorumladım ama tabi kanun konuşur.
Old 09-07-2010, 15:11   #6
aybala

 
Varsayılan Ölen eşin SSK. maaşı?

Kısaca olayımız : koca evli iken eve başka kadın getirir.Nikahlı eş SSK.lı olarak çalışmaya başlar bir zaman sonra evden atılır ve kızının yanında hastalanarak vefat eder. Ancak emekliliğe hak kazanmıştır ve boşanmadığı için SSK maaşı kocasına kalır. Adam halen 70 yaşını geçmiş ve bu maaşı almaya devam etmekte üstelik eşi sağken eve getirdiği hanımla nikahlanmamakta, maksat ölen eşin maaşını almaya devam etmek.
pekçok haksızlığı barındıran olay en azından SSK.açısından maaşın kesilmesi nedeni değil midir? Bu SSK.nın soyulması demek değil midir? insanımızın asgari ücretle geçinmeye çalıştığı bir zamanda 3-5 evi olan yaşlı bir adam hem gayrimeşru yaşayacak hem haksız maaş alacak SSK müfettişleri bunu neden araştırmaz ya da nereye şikayet edilir?
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Müvekkil alacağı temlik etti, vekalet ücreti alacağı için ne yapmalıyım? ACİL!!! avdyg Meslektaşların Soruları 18 02-07-2009 10:26
Takibinden sonra alınan ibranameye rağmen icra dosyasına tahsilatların geri alınması Justinianus Meslektaşların Soruları 3 01-05-2007 12:26
ölümden sonra,vekaletname ile gayrimenkul satışı-45 yıl sonra dava Av.Hikmet ÖZLÜ Meslektaşların Soruları 1 03-04-2007 11:49
gazi maaşı olcar Miras Hukuku Çalışma Grubu 1 23-03-2007 12:06
Ölümden sonra katılım payı talebi. Hammerfall Meslektaşların Soruları 1 09-10-2006 16:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10014796 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.