Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

hakim veya savcı olmak bizim elimizde mi????

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-05-2007, 21:06   #1
nehir58

Mutsuz hakim veya savcı olmak bizim elimizde mi????

Ben lise öğrencisiyim ve savcı olmak istiyorum fakat bugünlerde bir avukatla konuştum ve bana hakim-savcılık sınavına giripte kazanırsam hakim yada savcı olabileceğimi benim belirleyemeyeceğimi ve nerde açık varsa oraya atayacaklarını söyledi.Bu doğrumu lütfen beni bilgilendirin.Geleceğim birazda buna bağlı.Şimdiden teşekkürler.
Old 11-05-2007, 01:23   #2
Av.Turan

sayın arkadaşım, bence bu kadar acele etme. öncelikle savcı olmak isteyen herkese savcılığı hemen veriyorlar bunu bil. ayrıca hakim olsan bile daha sonra savcılığa geçebilirsin. yani şimdiden sıkma canını.geleceğin ne getireceği belli olmaz.sen şimdiden bu kadar küçük şeylerle kendini bunaltacağına derslerine ii çalış ve univ. kazan. gerisi çok kolay. sana başarılar dilerim.
Old 12-05-2007, 18:23   #3
üye14540

Sevgili genç kardeşim öncelikle başarılar dilerim. Sorunuza gelince. Hakimlik ve savcılık stajı başlangıcında öncelikle kadrolar elverdiğince savcılık ya da hakimlik için stajyerlere seçim hakkı tanınmakta, ancak eğer yeterli sayıda saçim olmazsa ya da bir dalda yığılma olursa o tekdirde kura çekilmekte diye biliyorum. Bu arada staj daha önceden iki yıldı, son zamanlarda hakim ve savcı sayısı yetersiz olmaya başladığından staj bir yıl olarak uygulanmaktadır şu an. Hakimlik seçmek zorunda kalsanız da mesleğin ilk yıllarında diyalog yoluyla savcı olarak atanmanızı sağlayabilirsiniz. Saygılarımla
Old 12-05-2007, 20:07   #4
ncoban

benim son zamanlarda duyduğum bir bilgiye göre iş hayatları çok düzensiz olduğu için artık bayanları fazla savcı yapmıyorlarmış;ancak konunun ne kadar doğru olup olmadığı hakkında bilgim yok.
Old 13-05-2007, 07:41   #5
Av.Turan

Alıntı:
Yazan ncoban
benim son zamanlarda duyduğum bir bilgiye göre iş hayatları çok düzensiz olduğu için artık bayanları fazla savcı yapmıyorlarmış;ancak konunun ne kadar doğru olup olmadığı hakkında bilgim yok.

sayın meslektaşım gerekçe o olmamakla birlikte dediğiniz uygulama kaldırıldı.
Old 03-06-2007, 21:33   #6
Canavar Avukat

Arkadaslar su soruma yardimci olacak sekilde yanit verirseniz cok sevinirim, dershaneye basladim iyi hazirlanmak ve yas siniri itibariyle son sansimda kazanmak icin bir kerede...Ancak surekli milletten duyuyorum ankara ve istanbul hukuk mezunlarina mulakat asamasinda daha cok imkan taniyip kontenjan ayiriyorlarmis, ben simdi marmara mezunuyum sansim cok mu az oluyor ? Marmara mezunu tanidiginiz hakim hic yok mu acaba ?
Old 01-07-2007, 19:47   #7
allcaylion

öncelikle liseli arkadaşım sen sınavı kazan gerisi kolay diyen sayın meslektaşlarıma katılmıyorum...bu mesleğe girmek için yüz kere düşün girmeye karar verirsende yüz kere daha düşün..ayrıca sayın batur bu konuda haklı değilsinizdir umarım çünkü bende marmara hukuk öğrencisiyim...
Old 23-09-2007, 16:33   #8
elif_keleş

Varsayılan savcılık hakkında bilgi!!!

meraba hukukçu büyüklerim.Ben bu sene 1. sınıfa başladım ve savcı olmayı çok istiyorum,bu meslek hakkında sizlerden bilgi almak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.
1-)savcılık ve hakimlik kura ile belli oluyormuş doğrumu?peki kurada hakim çıkarsa bir süre sonra savcılığa geçiş yapabilirmiyim?
2-)benim için fazla önemli değil ama merak ediyorum savcılar ayda ne kadar maaş alırlar?
3-)bir bayan savcının şark görevinde karşısına çıkabilcek zorluklar nelerdir?
ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
Old 24-09-2007, 11:30   #9
PINAR YILMAZ

Merhaba sevgili Elif,öncelikle aramıza hoş geldin.Evet hakimlik sınavını kazandıktan sonra kura çekiliyor ve hakimlik ya da savcılık ne çıkarsa bahtına Ama ikisi arasında geçiş yapabilmek mümkün. Maaş konusuna gelince 1.800- 2000 YTL civarında sanırım. Şark hizmetinin bayanlara getireceği zorluklar nelerdir diye sormuşsun.Ama hukukçuluk doğu- batı yada hakim ,savcı veya avukat hangisi olursa olsun zor meslek.Hepimiz bunu bilerek hukukçu olmayı seçtiğimize göre üstesinden de geliriz diye düşünüyorum.Başarılar dilerim sana.Saygılar...
Old 24-09-2007, 14:33   #10
elif_keleş

bilgilendirdğiniz için teşekkür ederim dediğiniz doğru tabi ki bu bölüme kendi isteğimle geldim ve bütün zorluğunuda katlanıcam elbet.ama insanın yinede korkuları oluyo.bir şey daha soracağım okulu bitirdikten sonra yurt dışında uluslararası hukuk üzerine mastır yapan öğrencilerin burda çok rahat iş bulduklarını ve ciddi para kazandıklarını duydum.bu doğrumu?teşekkürler saygılar...
Old 29-09-2007, 16:08   #11
piraye

merhaba nehir,ben 3.sınıf hukuk fakültesi öğrencisiyim.Ben de lisedeyken savcı olmak istediğim için bu bölümü seçtim ancak 1.sınıfın sonunda öğretim görevlisi olmaya karar verdim.2.sınıfta kaymakam olmayı kafama taktım,bu sene de avukat olucam herhalde diyorum.Anlıycağın kararların sonradan değişebilir,çok acele etme bence.Sana başarılar diliyorum.
Old 01-10-2007, 05:52   #12
nehir58

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Hepsini dikkate almaya çalışacağım.
Old 05-06-2010, 00:56   #13
Emre Can

Marmara hukuk ya da herhangi bir hukuk fakültesinin dezavantajı olacağını sanmıyorum.Geçen gün selçuk hukuk mezunu biriyle adalet akademisinde konuşma imkanım oldu.Lakin Ankara ve İstanbuk hukuk fakülteleri köklü,Gazi Hukuk fakültesi ise son yıllarda hakim-savcı sınavında daha başarılı olduğu için +1 olarak bakılabilir onlar için.Ama tabi ki iş kişide biter
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi